Tinitus dupa inflamatie (probabil otita medie)?

13-11-2009
CParvu
Nu este medic/terapeut
CParvu
Buna seara,

Am 23 de ani si am avut acum 4 saptamani am avut o inflamatie in urechea stanga care s-a vindecat dar a revenit pentru 2 zile in saptamana a treia. Nu am avut deloc febra in acest timp, fapt pentru nu am vazut nevoia sa merg la ORL.

In ambele cazuri am avut urechea infundata si auzeam cam slab dar n-am avut deloc dureri, doar puntin disconfort la curatarea locului cu betisoare cu vata. Am luat Paracetamol Sinius si Amoxacilina in acest timp.
La curatatul urechii am observat putin sange pe betisor iar inainte sa-mi revina inflamatia cred ca s-a fisurat timpanul un pic deoarece imi iesea aer pe ureche daca suflam cand ma tineam de nas. Acesta fisura a durat cam 3 zile in care aveam un lichid transparent si inodor pe tublul extern al urechii, iar dupa aceste 3 zile nu mi-a mai scapat aer pe ureche.

Aveam nasul si din ce am simtit eu trompa Eustache destul de infundata dar am luat Paracetamol Sinus, picaturi nazale Vibrocil si Spray nazal Olynth. Am mai incercat sa trag aer pe nas in timp ce-l tin strans ca sa creez un vid si sa extrag tot ce mai poate fi acolo.
Acum simt ca sunt mai desfundat (nasul si sinururile nu mai au probleme), desi mai am cateva sunete si pocnituri in urechea stanga cand ma tin de nas sa-mi umflu timpanele. Probabil mai am putin lichid sau mucus dupa timpan?

Acum in ultima saptamana auzul mi-a revenit aproape 100% doar pare a fi la un ton putin mai gros decat la urechea buna. Testez auzul cu sunete slabe: frecarea/loviea inceata a 2 degete langa ureche.
Sincer ma cam agita ca acest tiuit ca dureaza atat (are aproape o saptamana). Incerc sa-l ignor prin musica, TV, etc. dar gandul ma streseaza si-mi strica concentrarea si somnul.

Ca sa-l descriu, suna asemanator cu acel tiuit ascutit cand iti incordezi muschii maxilaului, dar mai slab. Cateodata pare a suna mai tare, dar nu sunt sigur, s-ar putea sa fie eu mai agitat atunci si sa mi se para.
Tiuitil nu e afectat daca suflu si ma tin de nas, daca imi astup urechile, etc. Ma sperie sa nu fie ceva neurologic sau permanent.

Nu am avut nici o problema sau trauma la urechi pana acum, nu ascult musica tare, fara concerte etc. Cel mai ciudat e ca a aparut dupa ce m-a lasat inflamatia.
Mi-a fost recomandat sa-mi pun putina vata cu spirt in ureche si am pus de cateva ori, dar prima data am observat putin sange pe varful ei. Am mai pus de vreo doua ori peste noapte, dar nu pare sa fi ajutat.

Scuze ca am scris un roman, am un defect cateodata sa fiu prea meticulos.
Multumesc foarte mult, si as aprecia foarte mult un raspuns de la un cadru medical, opinii despre cauze, remedii, orice.


PS: M-am programa pentru Joi la ORL ca deja e ridicol cu acest sunet. Parca era mai bine cand aveam urechea infundata si auzeam prost.
1 comentarii
0
16-11-2009, ora 01:38
CParvu
Nu este medic/terapeut
CParvu
N-are nimeni nici o idee?

Au trecut 2 zile de la postul meu original dar tiuitul este tot acolo. parca un pic mai slab, dar e greu de zis. Acum par sa aud 100% acum cu urechea care-mi face probleme.
Totusi tot imi provoaca cam multa agitatie si putina depresie, mai ales ca lucrez destul de mult noaptea, iar relativa liniste evidentiaza tiuitul.

Multumesc din now.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.