Tinitus

02-10-2012
RogAjutorTinitus!
Nu este medic/terapeut
RogAjutorTinitus!
Am 25 de ani si va rog sa ma ajutati intr-o problema care ma macina mai mult decat as fi putut crede! Timp de cateva luni am trait excese (petreceri, nopti nedormite, alcool etc.). Aceasta perioada s-a incheiat in urma cu un an si jumatate. In urma cu cateva luni mi-au aparut 2 probleme care nu stiu daca au legatura, si anume: 1) dureri de cap suparatoare (nu sunt permanente, si nici insuportabile); se manifesta precum niste intepaturi in craniu, sau usturime; se simt atat in spatele gatului, umeri, si urca pe spatele capului, crestet si chiar tample; 2) tinitus: imi tiuie mai puternic urechea stanga, am insa momente (mai rare) cand tiutul se inverseaza (se aude mai puternic urechea dreapta); de asemenea, intensitatea se poate schimba de-a lungul zilei; sunt momente cand simt brusc caldura intr-una din urechi; se mai si infunda (mai rar), iar daca fortez maxilarul (casc) simt o 'trosnitura' parca in interiorul urechii.
Am incercat cu Betaserc si nu a avut efect, iar pentru cap mi s-a recomandat Mydocalm. Intrebarile ar fi: au legatura cele 2 probleme? Ce as putea face, intrucat tinitusul deja cred ca ma afecteaza psihic? Tratament, controale si examene medicale? De asemenea, tiutul poate creste in intensitate? Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
03-10-2012, ora 13:11
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Trebuie sa mergi la ORL ca sa descopere cauza tinitusului
Daca nu tine de sfera asta poate ca o sa te indrume catre un neurolog. Un medic bun- asta sa cauti. Chiar nu inteleg de ce ti-a dat Midocalm fara sa stabileasca cauza. Dar ma rog, fiecare cu metodele lui :)
Unii nu se mai updateaza
0
03-10-2012, ora 20:22
RogAjutorTinitus!
Nu este medic/terapeut
RogAjutorTinitus!
Am fost la ORL si este ok. Si audiograma a iesit bine, in afara de frecventele pe care se aude tinitusul...
Iar Mydocalm-ul mi l-a recomandat medicul pt. durerea de gat/cap. De asemenea mi-a recomandat sa fac masaj...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.