Tinea corporis, tratament si efecte

01-07-2011
RazvanBT
Nu este medic/terapeut
RazvanBT
Buna ziua numele meu este Razvan, acum 30 - 35 de zile mi-a aparut pe mana in urma unei zgarieturi o pata rosie cu centrul aparent sanatos. Dupa o mica analiza pe google mi-am dat seama ca seamana extrem de mult cu o ciuperca de piele ( tinea corporis ).
Am consultat un dermatolog care dupa cateva secunde de analizat ochiometric zona mi-a dat o reteta spunand ca am herpes oral. Tin sa mentionez ca pata a aparut pe antebrat putin mai sus de incheietura mainii, avand diametrul de circa 1.5 cm.
Am urmat tratament cu Flucovim 50 mg, o pastila pe zi timp de 14 zile fara absolut nici un rezultat, ciuperca s-a extins pe gat, abdomen, ambele brate.
In urma unui alt control mi s-a prescris Mediket gel de dus si Travogen unguent, am inceput tratamentul de 4 zile, concomitent as dori sa iau ketoconazol 200 mg, o pastila pe zi in speranta ca pot combata mai eficient raspandirea. Solutia activa din Travogen este nitratul de izoconazol. Nu am gasit contraindicatii avand in vedere ca am de gand sa folosesc unguentul travogen si comprimatele ketoconazol.
Postez aici in speranta ca cineva care are cunostiinte mai aprofundate ma va lamuri si pe mine cum pot sa scap de nenorocita asta de ciuperca.
3 comentarii
0
04-07-2011, ora 08:33
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Tratamentul care vi s-a recomandat ar trebui sa fie suficient.
Trebuie sa aveti putina rabdare pentru a vedea rezultate.
Cu stima,
0
05-07-2011, ora 00:14
RazvanBT
Nu este medic/terapeut
RazvanBT
Va multumesc pentru raspuns, in concluzie pot sa continui sa iau Ketoconazol 200mg ? Pentru ca ciuperca este foarte extinsa. Am sa continui in paralel cu Travogen si un sapun sau un gel de dus cu efect anti fungicid. Imi era putin teama de efectele secundare ale Ketoconazol-ului dar avand in vedere ca zonele afectate sunt extinse flaconul de Travogen rezista cam 3 - 4 zile.
0
05-07-2011, ora 22:19
RazvanBT
Nu este medic/terapeut
RazvanBT
Ok, un ultim comentariu pentru cei pe care au aparut ceva si nu stiu ce tratament sa urmeze, dupa un ultim control doamna doctor mi-a spus ca sunt sanse sa am Pityriazis rosea, deci medicamente si unguente luate degeaba, recomand calduros un control medical ce presupune si o prelevare de tesut de pe zona afectata macar pentru o examinare la microscop daca nu pentru o cultura in laborator. Inca nu am scapat de ce am pe mine, sunt inca in medical pentru ca or sa urmeze cateva analize sa aflu cu ce tip de ciuperca / virus coexist. Deci nu uitati protejati-va, tineti la igiena corporala si consultati medicul, e cel mai bun prieten al vostru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.