Timpan perforat

07-01-2008
dragomirw
Nu este medic/terapeut
dragomirw
As dori cateva informatii. Am timpanul perforat, la ambele urechi, datorita unei infectii netratate la timp cand eram mai mic. Auzul este destul d eslab. Sincer, sunt un pic complexat d eacest lucru. De curand m-am hotarat sa fac o operatie, in speranta ca poate reusesc sa imi revina auzul, intr-o proportie mai "multumitoare" ca sa zic asa. Imi este cam frica un pic de operatia in sine. Daca aveti cumva informatii despre aceasta operatie, cum se procedeaza, ce implica, ca tratament, eventual un doctor bun, si niste costuri aproximative. Va multumesc mult! Sanatate!
105 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
07-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este normal sa iti fie frica de operatie! Dar e ste necesar s.o faci, pentru a inbunatati auzul si pentru a proteja urechea de reinfectare.
O interventie de acest gen facuta sub anestezie generala nici nu implica senzatii de durere. Partea tehnica ainterventiei nu ar trebui sa te intereseze, e problema medicului. Tu sa ai grija de perioada de dupa operatie fiindca succesul unei interventii consta si in ingrijirea postoperatorie. De unde esti?
0
08-01-2008, ora 00:00
dragomirw
Nu este medic/terapeut
dragomirw
iN PRIMUL RAND MULTUMESC PENTRU RASPUNS. sUNT DIN BUCURESTI SI AM 31 ANI. M-AM GANDIT DE MULT TIMP LA O ASTFEL DE OPERATIE, DAR CUM SPUNEAM, IMI ESTE FRICA. INSA AM SA O FAC CU SIGURANTA ANUL ACESTA, PROBABIL PESTE 2-3 LUNI. DACA A-TI PUTEA SA IMI RECOMANDATI UN DOCTOR, AR FI EXCELENT. VA MULTUMESC INCA O DATA! SANATATE!
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Zic sa alegi o clinica universitara mai aproape de domiciliu...findca o sa ai nevoie de pansamente si aspiratii dupa operatie si asa o sa scurtezi din zilele de internare si din drumul pana la spital. Mergi la o consultatie si acolo o sa afli ce si cum. Succes
0
08-01-2008, ora 00:00
dragomirw
Nu este medic/terapeut
dragomirw
Ok. Am inteles. O sa incerc la Spitalul Militar. e relativ aproape. Multumesc pentru informatii. Sanatate!
0
24-01-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
Buna! Mi s-a perforat si mie un timpan in urma cu 8 ani (nici nu stiu exact cum). Fiind atunci studenta in Cluj mi s-a facut miringoplastie. Motivul pentru care am apelat la solutia asta nu a fost doar imbunatatirea auzului, care era de altfel nu foarte tare afectat, ci faptul ca imi place mult sa inot. A trecut cu bine operatia si perioada imediat urmatoare, dar apoi din cauza unei rinite probabil, grefa s-a necrozat. Acelasi doctor care mi-a facut miringoplastia mi-a facut apoi mucotomie. De atunci respir foarte bine, dar timpanul a ramas asa, perforat. De auzit aud destul de bine, iar cand inot sau ma spal pe cap folosesc niste dopuri pentru asa ceva.

Intrebare: ar trebui din cand in cand sa mai merg la cate un control cu urechea, sau e ok daca am grija sa nu intre apa si cam atat? Mai pot face ceva?

Multumesc. :)
0
24-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raspuns pentru DEW
Da trebue sa mergi periodic la ORL, Prin perforatie poate patrunde in cavitatea timpanica cerumen, care poate sa.l elimine numai medicul.
Deasemenea prin perforatie poate sa patrunda celule epiteliale care neavnd cum sa se eliine.formeaza o formatiune numita colesteatom. Cel putin 1 data pe an trebue sa mergi!
Faptul ca te protejezi sa nu patrunda apa.este f.bine!
Aceasta te ajuta sa nu se infecteze si sa nu supureze urechea.
Alta solutie decat o alta timpanoplastie.nu vad !
0
24-01-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
Multumesc frumos pentru raspuns. In cazul asta voi merge zilele urmatoare la un cabinet orl. N-am mai facut-o de vreo 7 ani. As fi mers daca as fi stiut, ca doar nu imi era greu, dar medicul care m-a operat nu mi-a spus asa ceva, desi l-am intrebat ce trebuie sa fac in continuare.
0
06-02-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
Am fost azi la un cabinet particular orl (la d-na Astani, in Baia Mare). E prima data cand am mers. A fost foarte draguta cu mine, am apreciat mult cum s-a purtat. Perforatia e mica, chiar foarte mica, deci se pare ca tot m-a ajutat timpanoplastia, ca inainte doctoru zicea ca "am o gaura cat casa". Auzul e normal. Singura chestie e sa nu las apa in ureche si sa fiu foarte atenta daca se infecteaza. Mi-a atras atentia ca nu voi simti durere, timpanul fiind deja perforat, dar daca curge urechea sa iau imediat masuri, adica sa merg la medic.

Acuma intrebare: eu urmeaza sa plec din tara. Pana ma acomodez acolo, pana intru in sistem si pot avea asigurare, daca Doamne feri fac o infectie, e musai de mers la doctor sau imi puteti spune careva ce sa fac/ iau in caz de infectie?

Multumesc frumos.
0
06-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca in 7 ani nu ai avut nici o problema, stii sa ai grija de ureche.de ce acum crezi ca pote sa se intmple ceva?
Stai linistit ! N.o sa ai probleme!
succes !
0
06-02-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
multumesc :)

Sanatate!
0
19-02-2008, ora 00:00
piciul
Nu este medic/terapeut
piciul
buna.as avea nevoie de niste informatii. In urma cu 2 saptamani si ceva mi-a intrat ceva in ureche si am mers la urgente deoarece nu am reusit nici cum sa il scot. Medicii de la urgente au incercat cu spalaturi dar nu au reusit, apoi au incercat sa il prinda cu ceva si sa il scoata afara. Nu au reusit sa faca nimic iar canalul s-a iritat si umflat. De aceea m-au pus sa astept 3 zile si au incercat din nou. Si-au dat seama ca nu au reusit altceva decat sa il impinga mai adanc asa ca m-au trimis altundeva(in alt oras) unde in 20-25 de minute au rezolvat tot ce era de facut doar ca eu am ramas cu timpanul perforat. Doctorita de acolo mi-a zis ca ar trebui sa se regenereze singur si mi-a prescris antibiotice si niste picuri si mi-a spus sa merg la control tot la cateva zile. Doctorii mi-au spus ca nu s-a schimbat nimic la timpanul meu si ca daca intr-o luna nu se intampla nimic vor interveni ei chirurgical. Cat de complicata este aceasta interventie? E necesara aceasta interventie atat de repede? Mi-e frica de aceasta interventie deoarece ma gandesc ca daca nu au reusit sa scoata acel corp strain din ureche cum vor reusi cu interventia chirurgicala? Trebuie sa ma adresez la un medic anume? Ce consecinte pot sa apara in urma acestei interventi? Momentan mi-au fost recomandati alti picuri.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
19-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Piciul. daca e sa faci o interventie (miringoplastie) Iti recomand sa o faci in clinica unde ti.au scos corpul strain..sau in clinica universitara in cel mai apropiat oras !
0
19-02-2008, ora 00:00
piciul
Nu este medic/terapeut
piciul
As dori mai multe informatii despre aceasta interventie (miringoplastie), in ce consta? cat timp ia toata interventia? perioada de dupa interventie (recuperarea)? nu se poate evita aceasta interventie?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
20-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai chirurgul..care o sa se hotarasca sa te opereze o sa.ti spuna cat dureaza si cat poti sa stai internat.
totul depinde de marimea perforatiei, de locul unde este perforat timpanul si de procesul inflamator. nu pot sa ma pronunt fara sa vad urechea!
0
20-02-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
Piciule, eu mi-am facut o miringoplastie in Cluj in 2000. Ce pot sa iti spun eu din experienta mea e ca nu e o interventie nici complicata, nici care sa iti provoace dureri, deci nu ar trebui sa te temi de ea. Eu m-am internat intr-o zi si in ziua urmatoare am fost externata. Daca bine imi amintesc nu se lucreaza prin ureche ci iti face o taietura undeva parca deasupra urechii si pe acolo lucreaza. Sa stii ca nu m-a durut nimic in timpul operatiei ca doar eram anesteziata, dar frica vine mai mult cumva pe baza psihica, ca tu esti constient in timp ce ei lucreaza acolo, si daca te gandesti la ce iti fac, apoi ti se face rau numa la gandul ala. Deci cel mai bine e in timpul operatiei sa te gandesti la ceva frumos si sa iti pastrezi calmul, ca de durut nu doare. Partea proasta in cazul meu e ca dupa cam un an mi s-a necrozat grefa (adica petecu ala ce l-au pus ei nu s-a prins, sau nu stiu exact cum da a murit), deci timpanul meu e in continuare perforat. Am fost din nou la acelasi Doctor Profesor care m-a operat si prima data si care mi-a fost recomandat ca fiind foarte bun si mi-a sugerat ca, din moment ce auzul meu este normal, nu e cazul sa imi fac iar o miringoplastie. Deci cel putin deocamdata eu optez sa raman asa, cu timpanul perforat, desi asta prezinta inconvenienta ca trebuie sa fii tot timpul mai atent cu urechea, sa nu lasi sa iti intre nicidecum apa in ea, si daca vreodata sesizezi ca curge sau ai vreo infectie sa mergi urgent la medic ca sa nu se agraveze.

Ne-ajute cel de sus sa ne pastram o inima si o minte sanatoasa, iar de corp, ce sa zic, ne straduim sa avem grija si de el, da dupa cum observ io asta vrei nu vrei se deterioreaza.

Sanatate!
0
20-02-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
Operatia propriu zisa parca a durat vreo 40 min, daca bine imi amintesc.
0
20-02-2008, ora 00:00
piciul
Nu este medic/terapeut
piciul
salut dew. corpul strain mi l-am scos si eu in cluj si cred ca acolo o sa merg si pt miringoplastie daca va fi cazul desi sper ca avand doar 21 de ani sper sa se regenereze singur. Se zice ca speranta moare ultima. Nici mie nu imi este afectat auzul doar ca toata grija asta pt ureche (sa nu intre apa, sa nu racesc, sa nu stau in curent etc) deja imi schimba tot comportamentul si sunt asa doar de 2 saptamani si cateva zile. Ti-a ramas cicatrice dew?

Sanatate ca e mai buna decat toate!
0
20-02-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
Nu am cicatrice. Am mai zis ca nu-i asa de mare filosofie, atata ca la mine e timpanul in continuare perforat. Cred ca nu s-a prins grefa nu ca n-a lucrat medicul bine, ci pentru ca am racit dupa aceea, si am fost tot cu nasul infundat si cu tuse. Si eu aveam 20 de ani cand mi s-a perforat timpanul si nu s-a refacut singur. Acuma deja de ani de zile sunt tot cu el perforat si ma simt ok.
Tu hotarasti daca incerci cu o miringoplastie sau nu. Ma gandesc ca ar fi bine sa incerci, ca nu e ceva greu, si de pierdut nu pierzi nimic. Daca vrei pot sa iti dau numele si adresa de la cabinetul particular al medicului care m-a operat pe mine. Era cam batran, sper ca mai traieste. Sau pot sa-ti dau si alte nume din Cluj despre care am auzit ca au o reputatie buna in domeniul asta.
Sanatate si tie, si nu te ingrijora prea tare.
0
21-02-2008, ora 00:00
piciul
Nu este medic/terapeut
piciul
Da, mi-ar prinde bine niste nume din Cluj caci sincer nu cunosc pe nimeni si nu vreau sa merg chiar la voia intamplarii la orice doctor.
Multumesc!
0
21-02-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
Pe mine m-a operat Prof. E. Tomescu. Dansul are cabinet particular pe strada Nasaud, nr. 8 (la parterul unui bloc). Orarul era: L, Ma, Mi, V 16:30-19:00. Tel. 0264-410107.
(adresa asta vine in Marasti, langa ING Bank parca, din Dorobantilor ajungi pe Nasaud).
Operatia mi-a facut-o la Clinica aia de langa BCU.
Dansul era mai in varsta si nu mai stiu sigur daca mai profeseaza. Din cate imi amintesc eu era alt medic mai tanar, Dr. Albu parca de care am auzit ca lucra bine, tot la clinica respectiva, dar nu stiu sa-ti dau alte date de contact.
Succes!
0
21-02-2008, ora 00:00
piciul
Nu este medic/terapeut
piciul
dew te rog frumos daca poti sa imi dai mai multe detalii despre niste doctori din Cluj sa nu postezi aici pe forum, trimite detaliile pe email - si daca poti sa imi spui si niste adrese ca nu prea cunosc cluj-ul.
Multumesc!
0
21-02-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
Imi cer scuze daca am incalcat ceva reguli punand aici nume si numar de telefon.
Ti-as mai da detalii pe email, dar nu stiu nici eu mai multe. Am scris deja toate datele pe care le aveam. Incearca la cabinetul particular de care ti-am zis. Incearca sa dai un telefon si sa-ti faci o programare, iar o data ce ai adresa o sa gasesti si cabinetul.
0
21-02-2008, ora 00:00
piciul
Nu este medic/terapeut
piciul
Multumesc mult pt detalii dew. Acum trebuie doar sa astept sa treaca o luna de la incident si sa merg la control, iar daca nu incepe sa se regenereze singur voi apela la doctorul de care mi-ai spus.
Multumesc!
0
21-02-2008, ora 00:00
dew
Nu este medic/terapeut
dew
cu placere :) Da, fa tratamentul care ti s-a dat si poate nu mai ai nevoie de operatie. Daca vrei sa ti se recomande un medic, ar fi bine si cand mergi la control sa intrebi unde iti recomanda sa faci miringoplastia si chiar daca se poate sa iti dea o trimitere, ma gandesc. Apoi nu esti tu obligat sa te si duci, dar aduni date, ca sa poti face o alegere cat mai buna.
0
24-10-2009, ora 18:15
rimniceanu
Nu este medic/terapeut
rimniceanu
va salut numai bine la toti in special domnului doctor
Problema mea este in felul urmator am 20 de ani si sunt din bucuresti am avut otita la urechea dreapta inca de la 3 luni am inteles de la parinti ca, cu timpul am avut si la urechea stanga in schimb cea stanga sa inchis dar cea dreapta nu
acum de la 17 ani am avut mereu probleme a curs mai periodic am facut diverse tratramente dar ori de cate ori am racit a inceput sa curga iar
anul acesta intr-o seara mi-a curs urecha cea dreapta din nou si m-a durut ingrozitor incat a trebuit sa merg la urgenta dar din nefericire am dat de un medic rezident care dupa parerea mea mi-a facut mai mult rau decat bine nu stiu cum a reusit ca in 2-3 zile de la tratament sa perforat si urechea cea stanga si de atunci nu sa mai inchis niciuna ceea ce ma doaare pe mine cel mai mult este ca am fost la timp sa tratrez urechea dar nu la medicul potrivit acuma am fost la doctorul meu care ma tratat de mic GEORGE MINCU DE LA SF MARIA DIN BUCURESTI acuma dasnul nu a putut sa imi dea nici pana in ziua de azi vreo explicatie.
doar ca spune ca trebuieste o interventie si asa mai departe numai ca eu as vrea sa stiu cam cat duce o operatie pentru ambele urechi si in proportie de cat la suta isi vor revenii aceste timpane?
folosesc in mode regulat garasone nu stiu daca e bine sunt acele picaturi dar le folosesc doar pentru am imi creste auzul atata tot nu ma afecteaza nu ma face sa ma simt rau in schimb am devenit dependent de ele ceea ce ma mai deranjeaza pe mine nu este neaparat scaderea timpanului ci acele sunete joase pe care nu le mai pot auzi aproape ca nu le disting deloc
ca in inchiere v-as ruga mult de tot sa imi spune-ti ce e de facut am 20 de ani si ma simt mai rau decat un om la 60 de ani ma gandesc ca daca de acuma aud asa inseamna ca mai tarziu am sa raman surd
sunt foarte disperat nu vreau sa raman cu urechiile asa vreau totusi sa imi spune-ti daca cunoasteti un medic bun in bucuresti oriunde voi merge numai sa stiu ca ma pot recupera si as vrea sa stiu daca pe baza de operatie pe viitor e posibil sa se reperforeze? si eventual daca operatie va fi un succes apa va mai fii o problema ?
totusi va rugam sa ne dati ceva informatii mai multe banuiesc ca ati facut astfel de operatii ce spun pacientii d-voastra ati avut si probleme e bine sa numai ascundeti anumite lucruri pe care noi pacientii ar trebui sa le cunoastem pentru ca vedeti ce rau am ajuns eu din cauza unui medic rezident ? stiu foarte bine ca unele operatii implica si riscuri nimeni nu garanteaza nimic in urma unei interventii dar ca medic cu experienta as vrea sa fiti cat se poate de sincer va rog mult de tot stiu ca sunt insistent poate prea dar numai suport poate ca de multe ori lumea rade cand vede ca intreb de 2-3 ori ce a zis pentru ca nu pot auzi intotdeauna ce vrea sa spuna persoana cu care vorbesc si asta doare tare mult va spun mai ales ca am deabia 20 de ani si stau foarte prost cu auzul
0
24-10-2009, ora 18:17
rimniceanu
Nu este medic/terapeut
rimniceanu
ca sa nu va mai spun ca ori de cate ori m-am dus la un medic indiferent de medic orl vorbind mi sa zis sa stau linistit ca timpanele se vor inchide si nu a fost niciodata adevarat asteptau doar banii si ma minteau in fata ca pe orice pacient de-abia de anul acesta mi sa spus de o eventuala interventie cum ca mi s-ar lua o bucata de piele de undeva de la ureche si s-ar introduce in timpan credeti-ma ca nu stiu ce sa mai cred mereu stau si caut solutii cand vad cat de rau am ajuns
0
25-10-2009, ora 11:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
solutiea corecta pentru tine este sda mergi sa te internezi in clinica ORL.. mai aproape de domiciliu.
acolo o sa vezi care medic poate sa.ti faca aceste interventii. Timpanoplastie!
necesita cam 2-3 saptamani de internare si control la 2-3 zile dupa externare.
Este unica solutie.. de a curata celulile mastoidiene infectate ( sa nu mai supureze.. ) si de a pune un neotimpan. ca sa auzi mai bine!
0
25-10-2009, ora 22:08
rimniceanu
Nu este medic/terapeut
rimniceanu
da multumesc sunt sigur ca daca operatia nu va decurge cum trebuie voi ajunge mai rau...
sunt foarte sigur ca asa va fii daca nu mi se va reusi din prima
totusi nu mi-ati spus daca reprezinta riscuri si asa mai departe
daca tre sa stau ferit de apa si dupa operatie in caz ca va fi bine si asa mai departe
dezvoltaati putin subiectul va rog mult de tot
daca se recypereaza punand neotimpane exista riscul de a reveni otita de a mi se reperfora timpanu in caz ca racesc.
as face orice sa scap de boala asta macar sa ramana boala dar sa aud bine sa nu ajung la operatie sa nu decurga cum trebuie sa se perforeze mai rau timpanu si eventual sa ajung la aparat auditiv ca, cred ca as muri va spun sincer ca sunt foarte dezamagit de mine si de norocul pe care l-am avut cu urechiile
0
26-10-2009, ora 07:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai grav este si o sa fie daca NU faci Nimic!
supuratiea din ureche nu e alceva decat topire si destrugerea osului.. de la ureche pana la urechea interna sunt cativa milimetri si inca cativa pana la creer!
daca urechea supureaza.. o sa faci o complicatie cerebrala.. si tot la operatie ajungi.. numai ca atunci no sa mai poti salva auzul!
daca te operezi castigi
1. ca nu o sa mai supureze.. si scapi de riscul complicatiilor cerebrale.
2. ca ai o sans asa recuperezi din auz( nu tot) dar e o sansa mare care acum nu o ai!
zuic sa lasi gandurile cu presupusele complicatii si urmari.
nu te ajuta la ni8mic.. ba te incurca sa ei o decizie corecta!
dute si te opereaza!
0
18-11-2009, ora 08:00
DanD
Nu este medic/terapeut
DanD
buna ziua

eu am facut o miringoplastie cu implant de titan acum 3 saptamani si pot sa va asigur ca recuperarea este foarte scurta. interventia a fost efectuata cu anestezie locala, si pe toata durata interventiei nu am simtit absolut nimica. este adevarat ca am fost speriat inainte de operatie si credeam ca o sa doara dar nu a fost asta. chiar si dupa ce a trecut anestezia durerea nu a fost insuportabila si a trecut cu algocalmin. singurul inconvenient al acestei interventii este acela ca trebuie sa stai nemiscat 24 de ore. recomand sa aveti pe cineva din familie cu dvs. in ziua respectiva care sa va poata hranii.
Adaugă un comentariu / răspuns
105 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.