Timpan fisurat

07-01-2012
Jumong
Nu este medic/terapeut
Jumong
Buna ziua.Ma numesc Paul si am 17 ani.Sunt sportiv de performanta dar am suferit cateva accidentari in timpul asta.
Una fiind timpanul fisurat la stanga.Am fost la ORL acum vre o 2 ani si mi a dat sa-mi bag in ureche niste dopuri cu ulei si ceva pentru nas (sinuzita).
Cum mi-am fisurat timpanul.Intr-un meci de handball mi-a dat cineva cu cotul in ureche si cred ca atunci sa creat gaura.
Prima data cand am fost la consult mi a spus ca trebuie sa ma interneze ca e de operat.
Problema e ca nu ma doare dar imi tiue cam tare mai ales inainte sa dorm dar si in timpul zilei dar nu cred ca se aduce foarte tare din cauza zgomotelor.
De la un timp a inceput sa aud un zgomot parca ar fi o masina cand turezi dar nu tare + imi simt partea dreapta a fetei cam amortita...
Imi puteti prescrie cv fara operatie?
Sau imi puteti spune cat de grea/usoara este operatia?
Multumesc!
7 comentarii
0
07-01-2012, ora 21:21
Jumong
Nu este medic/terapeut
Jumong
imi poate spune cineva?
0
08-01-2012, ora 14:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu sunt deloc sigur ca este vorba despre o perforatie de timpan ( acel tiuit vorbeste despre un traumatizm cranian cu afectarea nervului auditiv
2 ca sa iti recomande cineva un tratament initial trebuie sa stie ce ai
3 mergi la ORL.. consult cu microscopul la ureche sa se vada bine timpanul si in ce stare este
+ faci audiograma completa ( aer+ os) sa vezi la ce nivel este afectat nervul auditiv
0
09-01-2012, ora 16:27
Jumong
Nu este medic/terapeut
Jumong
Am uitat sa va spun...Eu am avut si otita.
Am facut o data cand am fost la ORL audiograma...Mie mi a iesit bine testul dar eu stiam ca aujeam cu 2% mai incet cu urechea stanga.

In legatura cu tiuitul este grav?Adica nu vreu chirurgcal.M am saturat de atatea operatii.Chiar de mic am avut probleme.
Dar nu au legatura cu urechea.
Doar polipii cred ca au legatura cu partea superioara.Am avut otita, sinuzita, timpan fisurat dupa spusele medicului ORL.
Primul la care am fost vroia sa ma interneze sa ma opereze, nu am vrut.Dupa catva timp m-am dus la Judetean Braila si mi a dat din cate mai tin minte dopuri cu un fel de miere si parca pentru sinuzita infuzie cu ceva mentolat + mi a spus sa mestec guma cand fac infuzia...Cred ca are treaba cu urechea.
in momentul acesta a plecat maicamea sa se intereseze de program.
Ce imi mai puteti spune?Sfaturi?Multumesc!
0
11-01-2012, ora 14:40
Jumong
Nu este medic/terapeut
Jumong
Astazi ma duc la control si o sa va zic tot ce o sa zica doctorul.Sper sa nu fie nimic grav!
0
11-01-2012, ora 18:19
Jumong
Nu este medic/terapeut
Jumong
Am fost la consult si mi-a spus ca am avut otita dar sa cicatrizat...Timpanul nu este perfect ca la dreapta dar e bun.
Tiuitul: A spus sa tin regim: fara acid, fructe, acrituri.Mi-a dat sa iau Tranchisept, Pinosol, Aerius, Ketof, Redenfru unele dintr-e ele nu sunt bine denumite...Tot ce am inteles dupa reteta.Fac 20 zile tratament si dupa a spus ca imi va face o audiograma.DVS ce parere aveti?
0
12-01-2012, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana nu vad audiograma.. nu pot avea pareri
poate fi cum am zis..o sechela de la acea lovitura cu cotul.. Audiograma o sa arate cat de afectat este nervul auditiv
0
12-01-2012, ora 21:56
Jumong
Nu este medic/terapeut
Jumong
Doctorul mi-a spus ca am Otita cicatrizata.
Dupa terminarea tratamentului (20 zile) o sa-mi fac o audiograma.
Eu sper sa scap de tiuitul acesta enervant.
Nu pra stiu cum sa dormi in liniste noapte pentru ca imi tiue toata partea stanga.
La testul acela cu ferul.am raspuns doar cu parta stanga...deoarece de acolo se simte "durerea".
Mi- a zis sa tin regim: fara acid, fructe, mancaruri picante, usturate...si mi a dat tratamentul acela.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •