Timpan fisurat...

28-02-2009
Iulyan
Nu este medic/terapeut
Iulyan
Buna. Ma numesc Iulyan. acum cateva zile am primit o palma de la un coleg. acesta nu pot sa zic ca a dat atat de tare. dar a prinsa etans. si cred ca sa facut presiune pe timpan. Ziua urmatoare cand am fost la ORL acesta mia zis ca am timpanu fisurat. va rog spunetimi si mie cam cat dureaza ca sa se refaca.
97 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
01-03-2009, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista 2 posibilitati.
1. sa fie o fisura mica.. care se inchide singura cam in 3 saptamani.( cu conditia ca nu dai apa in ureche.. si nu se infecteaza urechea)
2. o fisura mai mare.. nu se inchide niciodata singura.. si este nevoie de o meringoplastie in clinica ORL.
0
09-05-2009, ora 23:26
morcheeba
Nu este medic/terapeut
morcheeba
buna seara.ma numesc valentina si acum 5 zile dupa ce am facut baie, am simtit ca am urechea dreapta putin infundata.am crezut ca fie este de la raceala fie mi'a intrat putina apa in urechi.au trecut cateva zile si auzul s'a redus atat de mult incat daca ascultam o melodie de ex si imi astupam urechea stanga tot ce percepeam erau sunetele joase(gen bass).
am fost la orl si domnul doctor mi'a spus ca am o fisura in timpan si ca starea de functionare a urechii este de 40%, nervul auditiv fiind de asemenea afectat.am facut si alte teste la o alta clinica unde mi s'a spus ca am nevoie de aparat auditiv sau de o interventie chirurgicala la bucuresti.
domnul doctor mi'a recomandat un tratament cu ampicilina, alcool boricat si picaturi nazale pentru a elibera caile respiratorii.
mi'a spus ca daca nu trece in 12 zile ma interneaza.nu stiu ce sa cred acum...
am urmat tot ce mi'a spus domnul doctor adica am alcool boricat in ureche am stat acasa am luat pastilele si parca aud putin mai bine.
atunci cand casc simt ca imi pocneste urechea dreapta si aud foarte foarte bine.
e otita sau e fisura?
multumesc mult pt timpul acordat si ma scuzati de deranj.
0
10-05-2009, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E cam ciudat ca dupa o baie sa te trezesti cu nervul auditiv afectat si cu timpan fisurat!
cfeva nu spui pana la capat.
1. sau ai luat o palma la ureche..
2 sau ai avut fisura din copilarie( intreaba de mama ) si nu ai stiut.. acum cand a ajuns apa in urechea medie.. sa infectat si a produs otita.
O otit a supurata.. este insotita de fisura timpanului.
problema este cum si cand sa produs acea fisura..
daac este recenta are sanse sa se inchida singura.
daca e o fisura veche.. trebue operata urechea !
0
10-05-2009, ora 19:16
morcheeba
Nu este medic/terapeut
morcheeba
nu mi s'a intamplat nimic de genul...iar probleme cu urechile nu am avut niciodata...
uneori mi se mai infundau urechile de la raceala dar imi revenea imediat auzul...
si presupun ca operatia trebuie facuta cat mai repede posibil...nu?
sper sa se inchida sa nu fie nevoie de operatie pentru ca in momentu asta timpul nu mi permite sa ma operez(am bacul si admiterea).
multumesc frumos si o zi buna.
0
10-08-2009, ora 20:18
CorinaAlexe
Nu este medic/terapeut
CorinaAlexe
Buna seara! Numele meu este Corina si am 23 de ani. De acum 2 ani am avut probleme cu urechea dreapta, am avut timpanul fisurat si am mers la medicul ORC. M-am tratat dupa recomandarea medicului si dupa un timp urechea nu ma mai durea, timpanul mi s-a legat (dar nu toate straturile) nu mi-a mai curs lichid din ea dar am ramas cu un puternic tiuit in tot capul. M-am tratat si de acest tiut dar tot reapare. Trebuie sa mai spus ca am si o rinita si mi s-a spus ca si ea are legatura cu acest tiuit. Intrebarea mea este daca pot scapa de acest tiuit care uneori ma innebuneste? Medicul mi-a spus ca trebuie sa operez rinita si abia apoi o sa scap de tiuit. Sunteti de aceeasi parere? Va multumesc mult! Sanatate!
0
11-08-2009, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite.mi pe mail
audiograma + timpanograma.. sa vad despre ce fel de hipoacuzie este vorba.
Acufenele( tiuitul) se poate forma la diferite nivele a aparatului auditiv( timpan, casuta timpanului, ureche interne, nerv auditiv, centrii auditivi).. si tratamentul difera de la caz la caz!
audiograma si timpanograma o sa ajute la stabilirea cauzei acufenelor.
O rinita hipertrofica.. poate duce la o proasta aerisirea a casutei timpanului provocand acufene( mai mult un fasait.. decat tiuit) tiuitul este caracteristic afectiunii nervului auditiv. ( pe audiograma o sa se vada)
0
27-09-2009, ora 14:16
ADRIAN.B
Nu este medic/terapeut
ADRIAN.B
Buna ziua ! Ma numesc Adrian.si am 19 ani.Domnule Doctor am si eu o problema acum 5 zile am jucat fotbal si ma lovit un baiat cu cotu in tampla si ureche ma lovit destul de tare incat miam pierdut si constienta pt cateva sec. apoi cand miam revenit miam dat seama ca nu mai aud bine cu urechea dreapta imi era infundata nu iam dat atentie am zis ca e de la soc si asi da drumu pana a2 zi dar na fost asa tot infundata era si ami auzeam vocea cand vb la fel si acum tot infundata este si imi aud vocea cand vb am fost la medic orl in alt oras in deva ca in hunedoara nu este si ma consultat si mia spus ca am o gaura mika in timpan si se va videca daca am noroc sa nu se infecteze.mia dat tratament -Amoksiklav Quicktab 1000mg --Ibuprofen 400 mg--Vitamina C SI --Tarosin: ce trebuie sa fac pe langa tratament ca sa se vindece in siguranta adika de ce riscuri trebuie sa o feresc este bine daca port o bentita pe cap sau ai trebuie aer ca sa se vindece si cam peste cate zile ar trebui sa merg din nou la control? va rog ajutatima cu un raspuns nu am la alt cineva la cine sa apelez multumesc mult de tot domnule doctor! astept mail cu stima Adrian!
0
27-09-2009, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urechea trebue sa o protejezi de vant si Apa..
nu te speli pe cap 10 zile.
incerca si sufla aer cald cu uscatorul de par in interior pentru a o mentine uscata( in mediul uscat nu se dezvolta microbii).
faci tratamentul indicat de medic si la 10 zile mergi la control
0
27-09-2009, ora 22:36
ADRIAN.B
Nu este medic/terapeut
ADRIAN.B
ASA AM SA FAC MULTUMESC PENTRU RASPUNS
0
28-09-2009, ora 18:44
ADRIAN.B
Nu este medic/terapeut
ADRIAN.B
buna seara! domanule doctor, mai am o rugaminte la dv. daca ma puteti ajuta si pe mine miam terminat din pastile si am fost la farmacie sami iau altele si no mai avut --Amoksiklav Quicktab 1000g si mio dat AUGMENTIN 1 g o supus doamna de acol cai la fel dar mie nu mie ceva in regula si mie frica sa nu fac vreo prostie as vrea sa ma sfatuiti daca este bine sa iau AUGMENTIN 1 g in lok de Amoksiklav Quicktab 1000g astept un raspuns multumesc mult !
0
29-09-2009, ora 09:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este acelas preparat.. fabricat in teri diferite.
poti lua fara teama.
0
29-09-2009, ora 09:10
ADRIAN.B
Nu este medic/terapeut
ADRIAN.B
multumesc domnule doctor! multa sanatate!
0
19-10-2009, ora 17:02
alex3
Nu este medic/terapeut
alex3
Buna ziua ! Am si eu o intrebare : in 5 zile ma voi duce la o petrecere organizata de liceu intr-un club unde porbabil muzica va fi data la un volum foarte mare.Exista ceva ce pot sa imi puna in urechi pt. protectie (gen vata), dar cva mai putin vizibil ? Muzica din club poate afecta auzul ?! multumesc anticipat
0
19-10-2009, ora 17:10
alex3
Nu este medic/terapeut
alex3
vreo alternativa cu picaturi ar fi ?! multumesc
0
19-10-2009, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da muzica tare.. poate afecta nervul auditiv.
sunt in farmacie dopuri de silicon pentru urechi !
0
23-10-2009, ora 18:55
dumi93
Nu este medic/terapeut
dumi93
buna seara;
Domnule Doctor am o intrebare:
De ce cind timpanul e fisurat, auzul nu se pierde(nu in toate cauzele...)
Multumesc anticipat! :)
0
25-10-2009, ora 11:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
timpanul este o membrana ( asemanator membranei de la Boxa)
ea vibreaza si transmite sunetele spre nervul auditiv.
o fisura mica.. nu impedica vibratia.. cu cat fisura este mai mare si mai spre centru..., cu atat timpanul se misca mai putin si auzul este mai scazut!
0
25-10-2009, ora 20:23
dumi93
Nu este medic/terapeut
dumi93
Va multumesc mult! :)
0
15-12-2009, ora 00:35
exclapist
Nu este medic/terapeut
exclapist
Buna seara.
Am si eu o intrebare, domnule doctor.
In urma cu 5 luni am incercat sa-mi curat ceara din ureche cu ajutorul unui betisor cu vata. Dupa aceasta am simtit timp de cateva zile o durere intensa in urechea stanga si auzul diminuat drept pentru care am fost la medicul de familie. Acesta, dupa ce a consultat urechea cu pricina, a constatat ca este vorba de fisura de timpan si mi-a prescris o reteta cu Irubrofen 600 mg si amoxicilina 125 mg pe timp de o saptamana. Dupa ce am urmat acest tratament, durerea din ureche s-a ameliorat dar cu auzul am continuat sa am probleme timp de aproximativ o luna si jumatate desi medicul de familie, dupa o serie de consultatii, mi-a spus ca timpanul isi revine la normal si totul e ok.
Acum dupa aproximativ 5 luni auzul cu urechea stanga s-a diminuat destul de mult si am senzatia ca aud un fel de zgomote stranii cu aceasta ureche ( vajait, vuiete, si un fel de clipoceala) in special cand stau in pozitia aplecat. Mentionez ca atat in timpul tratamentului cat si dupa, am omis sa-mi astup urechea cu vata sau dopuri pentru urechi atunci cand faceam dus.
Exista posibilitatea sa mai pot auzi normal cu aceasta ureche?
Vas multumesc anticipat.
Cu respect Francisc.
0
15-12-2009, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi pare rau sa spun asta.. dar este o gresala sa NU consulti un medic ORL.. in tot acest timp!
medicul de familie face pregatire in ORL.. timp de 2-3 saptamani..
Nu sunt deloc sigur ca poate vedea cu exactitate schimbarile de pe timpan.. si mai ales sa indice un tratament corect.
Cu betisorul.. cat nu te stradui.. nu prea poti sa ajungi direct la timpan.. Conductul auditiv are o curbura care protejaza timpanul de lovituri directe!
cred ca ai un dop de ceara care l.ai impuins mai departe, peste timpan.. si el iti modifica auzul.
traumatizmul a fost la pielea conductului.
Trebue sa mergi la ORL.. neaparat.
Daca este dop o sa ti.l scoata..
dar daca vintradevar a fost si este o perforatie de timpan.. atunci lucruruile se complica Rau!
0
18-12-2009, ora 20:15
ovidiumoga78
Nu este medic/terapeut
ovidiumoga78
Buna ziu, ma numesc ovidiu si as avea o problema.ieri seara am primit o palma peste urechea stanga si de atunci este tot infundata urmatoarea zi am fost la medic si a zis ca am o gaura in timpan si am primit un tratament pentru cateva zile dupa care sa ma intorc la control.am primit ceva picaturi ciplox si tablete parasinus.credeti ca imi va reveni auzul?de auzit aud si am facut si audiograma dar ma deranjeaza ca aud mai tare cu cealalta ureche, parca as avea tot timpul sps in ea.va multumesc
0
18-12-2009, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
totul depinde cat de corect o sa faci tratamentul..
sa nu dai apa in ureche pana nu se inchide timpanul.. cam 3 saptamani !
0
18-12-2009, ora 20:49
ovidiumoga78
Nu este medic/terapeut
ovidiumoga78
Vă multumesc pentru sfat, si raspunsul a fost chiar rapid, ma bucur ca am dat peste acest blog.va doresc sarbatori fericite, si sper data viitore cand va mai scriu sa imi fie vindecat timpanul.va multumesc
0
19-12-2009, ora 10:59
exclapist
Nu este medic/terapeut
exclapist
Va multumesc mult pentru raspuns domnule doctor. Sarbatori fericite.
0
11-04-2010, ora 22:03
treipui
Nu este medic/terapeut
treipui
DLE DOCTOR am 32 ani si as avea si eu o intrebare.in urma cu 1 an de zile medicul orelist mia descop[erit ca timpanul de la urechea stinga este fisurat. am facut ceva tratament insa durerile persista, asa usoare, cu zgomote, si o insensibilitate permanenta, ca sa nu mai vorbim de o raceala ca urechea ma doare prima.acum am alta prob.de citeva luni ma doare gitul permanent, transverrsal,.am fost la medicul endocrin mia facut analize, si mia zis ca nu am nimic.Intrebarea mea este: Creddeti ca aceasta durere de git care persista de citeva luni bune, ar putea fi de la ureche? daca da ce sa fac? va multumesc din suflet.
0
11-06-2010, ora 11:25
diamondz
Nu este medic/terapeut
diamondz
Buna ziua Dle Doctor..am 17 ani si acum vreo 2 ani am avut timpanu fisurat..din cauza ca am intrat la o adancime foarte mare in apa prea repede...am fost la orl mi-a pus un pansament mi-a dat o solutie in care sa o pun in ureche peste pansament..desi am facut tratament tot nu aud bine cu urechea... si as vrea sa ma duc la mare pe strand dar mie frica sa nu se intampla din nou aseasi chestie :( imi puteti spune daca e bine sa intru din nou in apa si ce ar trebui sa fac daca se mai poate sa imi recapat din auz..Multumesc.
0
29-06-2010, ora 17:15
cotono
Nu este medic/terapeut
cotono
Buna ziua Domnule Doctor, am 31 de ani si am o problema la urechea dreapta.pot spune ca nu mai aud aproape deloc cu ea.am fost la medic si mi-a spus ca am timpanul fisurat si e afectat si nervul auditiv.vreau sa va mai spun ca imi si curge un lichid urat mirositor din ureche.
Am primit un tratament cu niste tablete din care iau una pe zi si niste picaturi din care imi pun cate trei de trei ori pe zi.
Intrebarea mea este, daca imi voi recapata auzul si daca da, cum?
Prin operatie?in ce consta aceasta operatie?
Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine in aceasta problema!
Va multumesc !
0
29-06-2010, ora 19:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in ce consta Operatie ao sa.ti explice medicul care o sa te opereze..
numai el poate sti.. ce o sa.ti faca ( fiecare pacient este individula si anatomie urechii difera de la om la om.)
mergi si te internezi in clinica ORL.. in spital universitar..
dupa mai multe investigatii o sa.ti explice ce se poate face
0
29-06-2010, ora 19:46
cotono
Nu este medic/terapeut
cotono
va multumesc domnule doctor
mai am o intrebare:am primit acele picaturi ( CIPLOX ), dupa administrarea celor 3 picaturi este nevoie sa astup urechea cu vata?
va multumesc
0
29-06-2010, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca in ureche se pune vata se creeaza un spatiu incis.. unde se creaza un mediu cald, umed si intuneric.. toate conditiile pentru a creste microbi si micoza.
vata se tine 10 minute cu picaturile..
dupa care se usuca urechea cu Uscatorul de par... si se poarta libera
Adaugă un comentariu / răspuns
97 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.