Textura ciudata la penis

18-01-2009
Popeiul
Nu este medic/terapeut
Popeiul
Buna ziua.E destul de dificil de descris dar incerc s-o fac.Spun de la inceput ca nu am nici o durere, usturime, mancarime, sau orice alta problema in afara de "estetica".Problema e ca pe marginea glandului sunt niste punctulete de culoare mai deschisa foarte mici in textura pielii.Le am de cand ma stiu.De asemeanea cu cativa cm inaintea glandului spre baza, acolo unde textura pielii se schimba din cea normala in usor mai transparenta se observa inauntru tot un fel de punctulete mai albe, care devin vizibile doar daca pielea e intinsa.Textura asta un pic mai ciudata este pozitionata pe partea inferioara.Are o raspandire redusa...si e destul de dificil de observat, pentru ca se afla acolo unde pielea nu e asa fina.

Mentionez din nou ca nu exista nici un fel de durere sau alta problema de cea mai mica natura.Si lucrurile astea le am de foarte mult timp.E ceva ce trebuie sa ma ingrijoreze?Multumesc
11 comentarii
0
18-01-2009, ora 11:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Din ce descrieti dvs. mai mult ca sigur este vb dsp. spoturile Fordyce un fel de puncte albe spre galbui, dar nu sunt sigur).

Pt mai multe detalii consultati link-ul de mai jos, unde veti gasi si poze pentru a confirma sau nu existenta acestor spoturi.
-----------*

Numai Bine si Multa sanatate!

(*modificat de admin)
0
18-01-2009, ora 15:12
Popeiul
Nu este medic/terapeut
Popeiul
Nu nu e asta.Din fericire.
0
18-01-2009, ora 17:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, ma bucur!
Atunci, probabil este doar o mica hiperplazie de glanda sebacee; cel mai bine ar fi sa consultati un medic dermatolog sau unul urolog pentru a fi consultat si pt a vi se pune un diagnostic concret!

Multa sanatate!
0
18-01-2009, ora 18:13
Popeiul
Nu este medic/terapeut
Popeiul
Stiu ca nu ar trebuii sa gandesc asa dar problema e ca e destul de greu sau stanjenitor, tocmai de-asta am ales sa caut raspunsuri aici.
0
18-01-2009, ora 19:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, va inteleg, dar ceea ce spuneti dvs ca aveti este foarte comun. Nu sunteti singurul barbat din Romania sau de pe mapamond care are o astfel de conditie medicala!
Nu va poate da nimeni de pe forum un diagnostic 100% real pentru ca nu va are in fata pentru a va consulta;
apelati la un medic urolog sau androlog (daca va sunteti stanjenit de dermatolog) pentru ca sunt in mare parte barbati si stiu mult mai bine simptomatologia si afectiunile genitale masculine!

O seara buna si numai bine :)

In speranta ca v-am putut fi cu ceva de folos,

NICK!
0
21-01-2009, ora 02:09
Popeiul
Nu este medic/terapeut
Popeiul
Ok cred ca mie permis sa pun un mic desen..sper sa nu fiu considerat penibil.Sper ca se observa din ce arat aici: http://www.fileshare.ro/867344590.08
0
21-01-2009, ora 18:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Nu sunteti si nici nu veti fi considerat deloc penibil (nu in situatia de fata)!
Dumneavoastra ati facut acest desen? Daca da, va felicit, daca nu, tot va felicit pentru ca ati gasit desenul potrivit care conform dvs. va descrie perfect vizual afectiunea de care suferiti.

Din cate am vazut in acel desen, cel mai probabil este vb dupa cum v-am mai spus de o hiperplazie de glanda sebacee care provoaca acele punctulete de cele mai multe ori de culoare deschisa.

Tratamentul de electie pentru aceasta conditie medicala este de obicei laserul CO2 sau aplicatiile topice de acid all-trans retinoic (ATRA), dar ce mai bine este sa consultati un medic dermatolog pentru mai multe detalii. In orice caz, problema dumneavoastra este foarte comuna si inofensiva, are doar un grad mediu spre mare de inestetica!

Cu multa placere,

NICK:)
0
22-01-2009, ora 01:23
Popeiul
Nu este medic/terapeut
Popeiul
Multumesc pt raspunsuri.

Da, eu l-am facut pt. ca imi era destul de greu sa descriu. Imi puteti spune care sunt cauzele aparitiei?Si daca se raspandeste si ce favorizeaza raspandirea?
0
22-01-2009, ora 15:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hiperplazia glandei sebacee reprezinta cresterea in volum a acesteia datorita cresterii numarului elementelor celulare componente, in majoritatea cazurilor, sebum in combinatie cu colesterol sau alte substante. Cel mai des apare pe fata si pe penis (cel putin asa confirma unele studii), dar poate fi intalnita in orice parte a corpului unde sunt prezente in numar mai mare sau nu neaparat, glandele sebacee.

Raspandirea sau factorii care favorizeaza raspandirea inca sunt sa spunem asa un mister. exista mai multe ipoteze, de la igiena insuficienta, pana la "hipecolesterolemism", predispozitie genetica, folosirea unor produse de igiena care au efect comedogenic (de "infundare a foliculului pilo-sebaceu) etc.

Se foloseste de obicei dupa cum v-am mai spus, tretinoin (acid all-transretinoic), adica forma acida a retinolului-vitamina A. Acesta mareste turnover-ul celulelor pielii, marindu-le rata de diviziune si nu numai. Acest proces, produce un eritem (inrosire) si o exfoliere, in majoritatea cazurilor destul de puternica. Cu timpul (timp insemnand de la cateva zile, pana la cateva luni), exfolierea produce deblocarea foliculului pilo-sebaceu si implicit eliminarea continutului. Insa, exista reactii adverse locale precum: usturimi, roseata, iritatie uneori puternica (depinde de cantitatea aplicata), exfoliere puternica etc... Retin-a (tretinoin) este foarte folosit pentru acneea vulgara, aceasta fiind principala lui recomandare, insa in tarile occidentale este foarte folosit si pentru tratamentul ridurilor sau al cicatricilor...
O alternativa foarte scumpa este laserul CO2 sau terapia cu azot lichid...

Cu toate astea, eu tot va recomand sa mergeti la un consult, sa nu fie altceva (sa fii explicat dvs. gresit sau sa mai existe si alte implicatii).

In speranta ca v-am putut fi de folos,

NICK
0
22-01-2009, ora 20:14
Popeiul
Nu este medic/terapeut
Popeiul
Exista vreun pericol pentru partenera? Sau anumite indicatii?
0
22-01-2009, ora 21:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu exista nici un pericol pentru partenera, ar exista doar daca ati face tratamentul cu tretinoin.

Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •