Tesut limfoid orofaringial

30-07-2012
laur1
Nu este medic/terapeut
laur1
Buna ziua,

In urma cu 6 ani am fost operat de deviatie de sept, polipi si am facut o vapozirare cu laser pe cornetele nazale pentru ca nu puteam sa respir pe nas bine. Diagnisticul a fost 'deviatie de sept'. Acum am aceiasi problema, nu pot respira bine, nu pot face sport (gafai foarte tare si obosesc repede), cand dorm ma trezesc ca mi se infunda cate o nara si ma sufoc, imi suflu mereu nasul desi nu sunt mereu racit, respir de gura etc. Am facut in trecut si niste injectii in nas cu diprofos la o domna doctor buna de orl. Dar nici aceastea nu au avut efect pe termen lung. Acum ma confrunt cu aceleasi simtpome.
Am fost la un doctor, care s-a uitat in nas si in gat (doar cu clestii) si mi-a spus ca trebuie sa ma operez iar de deviatie de sept. Apoi am fost la un al2 lea doctor, cu mai multa experienta care mi-a facut o fibroscopie si mi-a pus diagnosticul de 'testut limfoid hipertrofic canuin si orofaringian' si 'hipertrofie amigdale laringe' (posibil sa nu fi inteles complet scrisul). Am inteles ca in principiu eu un tesut care a aparut ca reactie la operatia de dev. sept si care este inflamat/marit in volum. El trebuie tratat cu niste injectii pentru ca nu se poate face nimic ca el sa dispara, si ca operatia de dev. de sept repetata nu mi-ar face bine, din contra mi-ar afecta mai rau mucoasa nazala.
Ce imi recomandati, daca v-ati mai lovit de asa ceva? (sau orice alte detalii, cum s-ar putea rezolva cu tesutul acela care obtureaza ). Sa ma operez totusi?
Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
31-07-2012, ora 10:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acel tasut Limfoid.. se poate foarte bine micsora in volum cu Laser sau cu radiofrecventa
0
31-07-2012, ora 11:49
laur1
Nu este medic/terapeut
laur1
multumesc mult pt raspuns.

Am inceput azi tratamentul care mi-a fost prescris :
injectie cu dexametazona - una la 3 saptamani
lugol glicerina - 1 picatura la 3 zile
unguent praparat gentamicina, hidrocortizon, vit. A, .. -uns nas 2 ori pe zi
vit. A - 2 ori pe zi.

Voi propune ce mi-ati spus dvs. (sper ca daca dupa ce termin cu tratamentul prescris tesutul nu va reveni la faza in care e acum, eu mai fac si inot si bazinele de inot cam au clor in apa).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.