Testul Papanicolau (probleme) URGENT

20-08-2007
ioana_200300
Nu este medic/terapeut
ioana_200300
Salut. Ma numesc Ioana. Am facut de curand testul Papanicolau si mi-a iesit urmatoarele rezultate:
1) Modificari celulare beligne a)Infectii - Bacterii
b)Modificari celulare asociate cu - Inflamatie
2) Caracterizare generala - Modificari celulare Beligne
3) Diagnostic Final - FCD - de tip inflamator
(Celule exocervicale superficiale si intermediare, metaplazie scuamoasa, celule endocervicale dispuse in placarde, exudat inflamator fibrino-leucocitar, flora coco-bacilara).
Sunt speriata! Va rog sa imi explicati si mie ce inseamna toate astea. Este ceva grav? Am cancer? Sunt dispusa la cancer? Medicul ginecolog a fost foarte retras cu privire la discutarea rezultatului si mia dat sa fac un tratament cu ovule si niste pliculete cu un praf etc etc. De tratament nu poate sa intre discutie ca am sa ma tin de el. Prezint si o cervicita cronica. Va rog sa ma lamuriti cu privire la toate acestea si la rezultatele testului papanicolau si sa imi spuneti daca am motive sa ma ingrijorez.VA rog foarte mult sa ma ajutati!
Cu stima, IOANA
4 comentarii
0
21-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Din pacate nu pot sa-ti spun ce e pt ca nu sunt medic, insa ce vreau eu sa-ti spun este sa nu intri in panica, indif daca e cancer pt ca sunt f multe solutii pt acest tip de boala si cunosc persoane care il tin sub control.Succes!
0
22-08-2007, ora 00:00
doll
Nu este medic/terapeut
doll
stai linistita ca nu sunt probleme asa grave cum suna in terminologia medicala...este vorba despre o predispozitie a ta la chisturi sau fibroame ( tumori benigne)care nu inseamna mai nimic decit ca trebuie sa mergi mai des la control de specialitate si se trateaza inflamatia, si in nici un caz nu e vorba din diagnostic de cancer...sia chiar si asa s-ar rezolva daca este descoperit intr-o faza incipienta..repet, nu este cazul tau, dar nu sta asa cu inflamatia...ai facut o colposcopie?daca nu, mergi la un gineco bun si fa-ti toate analizele ginecologice...apropo, PAP NIColau trebuia sa fie PAP1 PAP2 inflamator sau PAP3, ce de fapt era?...mai scrie-mi si intreaba-ma ce vrei din fericire mai stiu cite ceva.
0
21-09-2007, ora 00:00
cristanageanina
Nu este medic/terapeut
cristanageanina
te rog nu te panica nu ai sa patesti nimic doar sa ai grija sa mergi mai des pe la ginecolog
0
04-05-2009, ora 15:30
ralucaab
Nu este medic/terapeut
ralucaab
Buna ziua
va rog sa ma ajutati cu un rasp in ceea ce priveste testul papanicolau
rezultatul testului este:-Frotiu satisfacator pt evaluare
-Componenta endocervicala/transformare prezenta
-Interpretare :Negati pt leziuni intraepiteliale sau pt malignitate Pap2
-Frotiu moderat:inflamator si citolitic
-Conduita:Control citologic la indicatia medicului ginecolog
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •