Testicul drept umflat

10-12-2012
mateivl
Nu este medic/terapeut
mateivl
Buna ziua,

De vreo cateva zile am observat ca testiculul drept s-a umflat si in acelasi timp s-a intarit. In primele 2 zile am simtit doar o usoara jena (nu o durere atroce) atat la nivelul scrotului cat si in zona inghinala. Am pus-o pe seama frigului de afara si pe seama unor greutati pe care le-am ridicat in ultima vreme.
In urma cu 2 ani am patit o treaba asemanatoare (dar atunci am trecut prin niste dureri atroce si scrot vinetiu) pentru care am luat de 2 ori pe zi Norfloxacina si Cefalexina la 6 ore. A cedat in cateva zile. De aceasta data se pare ca nu cedeaza de nicio culoare. In anumite momente din zile am observat ca testiculul se micsoreaza, dar destul de repede revina la forma aceasta marita. Diferenta dintre cele 2 testicule nu este mare... nici macar nu s-a dublat in dimensiune. M-am gandit la un hidrocel necomunicant.. Ce-i drept, imi este groaza de interventia chirurgicala si am o senzatie ca daca merg la doctor voi ajunge la operatie. Mi-as dori din tot sufletul sa existe un tratament. Am hotarit sa mai stau o zi sa vad daca totusi revine la normal... urmand in continuare tratamentul si celebrele pungi cu gheata. Ce poate fi ? Ce altceva as putea lua ? Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.