Test Papanicolau

04-09-2011
labellefrance
Nu este medic/terapeut
labellefrance
Buna ziua,
am 54 de ani si sunt de 8 ani la menopauza. De cativa ani imi fac anual testul Pap si mi-a iesit tip II cu Gardnerella prezent, dar nu cred ca s-a lucrat corect acolo, pentru ca la alt centru in decurs de o saptamana (si nu am relatii sexuale de cativa ani) mi-a iesit Candida si Trichomonas. Am mers la doctor am facut un tratament, chiar 2 si dupa aceea nu mi-am mai facut analiza. Dupa 2 ani, adica anul acesta in august am facut un Pap in alta localitate si acolo mi-a iesit tip III si Ascus cu recomandare de biopsie de col uterin. Am consultat un dr. (in aceeasi localitate, dar nu este si a mea) si nu a vazut probleme cu colul, totusi am facut o analiza HPV si un nou Pap si astept rezultatul. Problema este ca pe la sfarsitul lui februarie (prima data) si la inceputul lui august ( a doua oara) mi-au iesit pe labia mare stanga ca niste cosuri care au trecut in timp (dar fiind in week-end am intrebat medicul de familie si mi-a zis sa iau antibiotic ca s-ar putea sa fie bartolinita). Cand a fost cu al doilea eu incepusem sa iau antibiotic, dar la acesta m-a vazut un dr.ginecolog si a zis ca nu e bartolinita. Sunt destul de speriata. Testele astea pe care le-am facut vor arata cu siguranta ce e pe-acolo, dar cu cele doua asa zise cosuri care au aparut pe labia mare nu stiu ce putea fi? Ce credeti ca ar fi? Nu ma deranjau decat ca si cum ar fi un cos mai mare si aveam o usoara arsura in locul acela. De ce atatea probleme daca eu nu mai am viata sexuala de atata vreme? Multumesc doctorului care poate isi face timp sa-mi raspunda.
1 comentarii
0
04-09-2011, ora 21:00
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Nu sunt medic, dar din ce am citit, chiar daca colul este ok, poti avea tulpini de hpv, necancerigene, care produc condiloame(negi), tulpinile cu risc crescut oncongen, produc leziuni la nivelul colului si se poate depista in urma unei colposopii sau biopsii...hpv se transmite indeosebi prin contact sexual, dar in procent f mic se poate lua si de pe suprafete contaminate sau folosirea de prosoape si lenjerii intime ale altor persoane..acum nu aveti altceva de facut decat sa asteptati rezulatul si sa speram ca s-a produs o eroare si sa fie doar o inflamatie care produce Ascus sau sa nu fie nimic..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.