Test Papa Nicolau - interpretare

29-05-2008
Kinderel84
Nu este medic/terapeut
Kinderel84
Buna ziua,

Am facut in urma cu 2 sapt testul Papa Nicolau si un test bacteriologic si am primit urmatorul raspuns:

Frecvente Epitelii superficiale si intermediare. Rare PMN. Frecventi Bacili Doderlein. Absente levuri. Absent trichomonas vaginalis.

Celule endocervicale prezente/ Modificari celulare asociate cu inflamatia/ se recomanda o noua prelevare

Concluzie frotiu de tip inflamator

Din pacata nu am timp fiind la servici toata ziua sa merge la doctor din nou pentru interpretare decat in weekend... astept un raspuns de la voi.

Multumesc!

P.S As dori sa imi fac vaccinul HPV si am inteles ca sunt de doua tipuri unul de imunizare si unul impotriva celor mai frecvente tulpini de HPV pe care il recomandati?
1 comentarii
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Rezultatul dvs. indica o inflamatie cervicala usoara fara sa asocieze infectie locala. Ambele vaccinuri HPV sunt de calitate, Silgard contine 4 tulpini virale, protejand impotriva cancerului de col uterin si impotriva vegetatiilor veneriene, iar Cervarix contine 2 tulpini virale, oferind protectie doar impotriva tulpinilor cancerigene. Se fac 3 doze din fiecare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.