Termografie ?

10-09-2008
HopSI
Nu este medic/terapeut
HopSI
Buna ziua.

Mama prietenei mele are cancer la san. Prietena mea vazand acest lucru s-a cam speriat si doreste sa isi faca si ea analize. Am inteles ca termografia este utila in acest caz, dar de asemenea, unele persoane sustin ca termografia nu a detectat noduli pe care ii aveau. As dori sa stiu daca este sau nu utila termografia pentru investigarea tumorilor canceroase.
Cineva spunea ca exista si ceva analize de sange din care se poate afla daca o persoana are sau nu cancer.

Prietena mea are 30 de ani si nu ar vrea sa faca mamaografie din cauza radiatiilor, motiv pentru care cautam alte solutii care sa dea un rezultat relevant.
1 comentarii
0
10-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Termografia este un ex. ce consta in vizualizarea si inregistrarea caldurii emise de anumite regiuni ale organismului indeseobi de regiunea sanului.Termografia ca examen explorator, este pe cale de a fi abandonata din cauza aparitiei altor tehnici care au o mai mare finete de explorare: mamografia si ecografia. Mamografierea implica radiatii, dar doza si timpul de expunere sunt astfel calculate incat ea este inofensiva !!Dar ea evidentiaza cele mai profunde si cele mai mici formatiuni ale glandei mamare.Ecografia foloseste unde radio, mai bine zis functioneaza pe principiul ecoului( de aici denumirea eco..) Mamografia nu este periculoasa nici daca se face la un interval de 1 an una de cealalalta. (daca e pana acolo si calculatorul, televizorul, cuptorul cu microunde, tel. celulare emit radiatii electromagnetice, care stocandu-se, in timp, in organism pot conduce la oboseala cronica, dureri de cap etc. dar folosite cu masura, nu se intampla nimic rau !!!).Mai exista si o alta tehnica cu rol preventiv si de cunoastere a sanilor -- palparea lor lunara la cateva zile de la incetarea sangerarii menstruale.Persoana sta intinsa in pat ( fara perna)si cu mana opusa sanului pe care il cerceteaza, cu buricele degetelor, palpeaza sanul incepand cu sensul de mers al acelor de ceasornic si terminand in locul de unde a inceput palparea.Repetarea procedurii cu frecventa lunara face ca persoana respectiva sa-si cunoasca bine sanii si orice modificare aparuta. Modificarea sezizata prin palpare te va conduce vand-nevrand tot la mamografie.Sfatuieste-ti prietena, date fiind antecedentele, ca o data pe an este mai sanatos sa-si faca un papanicolau si, daca isi palpeaza sanii lunar, e bine o data la cativa ani si o mamografie, preventiv.!! Cu bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.