Tensiunea oculara in glaucom

13-04-2009
iuliananiculae
Nu este medic/terapeut
iuliananiculae
Avand ambii parinti cu glaucom, mi-am facut control anual al tensiunii oculare (aceasta a fost intotdeauna intre 18 si 20). Anul acesta (am 47 de ani) au fost depistate excavatii; in urma tomografiei nervului optic am fiost diagnosticata cu "glaucom cronic" (TO ochi stang=18, ochi drept=19) si mi s-a prescris Betoptic 0, 25%. La 3 luni de la inceperea tratamentului, la un nou control, campul vizual este "in limite normale" dar tensiunea a crescut: stang=21, ochi drept=22.
Este posibil sa creasca tensiunea dupa inceperea tratamentului? Ce imi recomandati sa fac???
1 comentarii
0
13-04-2009, ora 22:16
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ar fi bine sa mergeti la o Clinica de Oftalmologie unde sa vi se faca o curba tonometrica si o pahimetrie ( masurarea grosimii corneei) pentru stabilirea valorii reale a tensiunii intraoculare; tensiunea intraoculara se apreciaza in functie de grosimea corneei;daca tensiunea intraoculara reala, sub tratament cu Betoptic, prezinta valori de 21, 22 mmHg sau mai mari, sau prezinta variatii mari pe 24 de ore, ar fi bine sa vi se schimbe tratamentul si sa vi se administreze un analog de prostaglandina( Xalatan sau Travatan); analogii de prostaglandina sunt recomandati in prezent ca prima linie de tratament in glaucomul cronic simplu; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.