Tensiune si puls ridicate

06-11-2009
Floryna84
Nu este medic/terapeut
Floryna84
Buna ziua, numele meu este Florina si am 25 de ani.De cand ma stiu tensiunea mea a fost mica 9/5.10/6.si chiar mqai mici atunci ajungand la urgenta.De ceva timp este f ridicata 12, 8/8.13/9...iar pulsul este tot la 90...100, am dureri intercostale, de spate mai precis in zona toracelui..ma simt slabita, dureri de cap, sensibilitate de vedere, si acteodata tiuitul urechilor ma doboara rau de tot. Va rog daca este cineva care ma poate ajuta as fi recunoscatoare, as dori daca se poate sa imi raspunde-ti -, va multumesc
1 comentarii
0
02-01-2010, ora 21:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Deoarece valorile tensiunii au crescut odata cu pulsul, cel mai probabil este o afectare datorata stressului. Daca nu scad valorile in urma administrarii de magneziu si Distonocalm, cu reducerea cofeinei, atunci se impune un consult endocrinologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici