Tensiune si puls - care sunt limitele normale la 55 ani?

02-08-2011
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
La 55 ani tensiunea 10/60 si puls in jur de 60 batai pe minut e normal?
3 comentarii
0
02-08-2011, ora 22:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Bradicardia, adica pulsul mai scazut, poate o fi o problema, de facut macar EKG. Depinde cand e luat pulsul, media e cam in jur de 80 la adulti, in stare de repaus.
Tensiunea poate fi buna, depinde de persoana. Sunt pesroane care au mereu o tensiune un pic mai mica si daca o au "normala" cam 12/7 sa nu se simta bine. Sau sa ai in general sa zicem 13/8 si daca ai episoade de tensiune mai mica sa te simti mai lesinat, cum se spune.Deci depinde cam cat are in general. Oricum e buna tensiunea si mai bine un pic mai scazuta decat mai mare. Un cardiolog te va lamuri. Se poate lamuri si punandu-ti un aparat holter care va monitoriza 24 de ore tensiunea si pulsul.
Sanatate!
0
03-08-2011, ora 09:20
Danut3
Nu este medic/terapeut
Danut3
Un medic ma poate ajuta? Mentionez ca pulsul nu este constant la 60 sau sub ci pe parcursul zilei uneori ajunge si la 85
0
10-09-2011, ora 07:44
aneta-elena
Nu este medic/terapeut
aneta-elena
buna dimineata de curand am facut un implant cu un pacemaker medtronc:sensia ses01 si sonda e biotronic vd, la clinica de boli cardiovasculare timisoara la dr.pescariu.ma simt un picut mai bine dar vin si eu cu aceeasi intrebare cat pot lucra pe computer si cat pot vb.la tel.apoi as vrea sa intreb pe cineva de specialitate daca pot sa schimb diagnosticul din dosarul de pensionare(cel vechi )sa beneficiez de acest diagnostic si daca se incadreaza diagnosticul meu in grad de handicap?????si care e gradul?????????? am ca tratament cavinton 10 mg si aspenter 75 mg.mentionez ca boala este ereditara va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Monitorizarea tensiunii arteriale ar putea deveni la fel de facilă precum realizarea unei videoclip
  • Cercetătorii lucrează la dezvoltarea unui dispozitiv portabil de monitorizare a tensiunii arteriale
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Măsurarea tensiunii arteriale - tehnica corectă și erori de evitat
  •