Tensiune si bataile inimii

05-12-2012
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
Buna!!!daca este cineva care imi poate rasp.Tensiunea am ajuns sa o masor si de cateva ori pe zi, binenteles ca oscileaza cateodata am 12cu8 sau 14cu10etc dar bataile inimii raman de o perioada cam in jurul valorii de 64 sau 72, de asemena oscileaza.Este motiv sa ma ingrijorez sunt prea putine?Inainte eu aveam trecut de 80batai si acum park abia imi simpt pulsul.Mentionez ca am cateva sapt de cand numai fumez sau daca fumez, este o tigara la zi, si de atunci am observat ca inima bate mai incet.Deci cafea nu beau, de fumat foarte rar aproape deloc.
2 comentarii
0
05-12-2012, ora 07:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
totul este ok Ionela,
dar ai uitat ceva..si-am mai scris.ti-am mai scris
bea muuulte lichide:apa, sucuri, ceaiuri, supe etc
si-mi vei da dreptate.
o zi faina sa ai
0
05-12-2012, ora 09:07
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
multumesc ptr rasp maria.lichide consum chiar incerc sa trec de 2l pe zi, beau multe lichide si noaptea si daca beau mai mult de 2litrii deja cam fac prea multe ture la taoleta si nu e prea placut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •