Tensiune musculara la nivelul fetei, gatului, spatele urechilor

22-01-2012
ralu26
Nu este medic/terapeut
ralu26
Buna ziua,

Am aproximativ 2 luni de cand fac investigatii, tin tratament, dar nu am niciun remediu. Voi incerca sa scriu pe scurt istoricul meu.
Initial m-am confruntat cu o durere de cap insuportabila timp de o saptamana. Mentionez ca aceasta durere nu a cedat sub actiunea niciunui analgezic: Aulin, Nurofen, Piafen. M-am prezentat unui medic neurolog care, in urma unei consultatii si a unui examen CT (rezultat normal conform varstei mele de 26 de ani), mi-a pus diagnosticul: Nevralgie - nerv arnold bilateral si mi-a dat un tratament cu Movalis 75mg injectabil timp de 7 zile. Am urmat acest tratament, timp de 5 zile m-am simtit relativ bine, dar dupa 2 zile de la terminarea tratamentului m-am prezentat la Urgente Neurologie cu dureri de cap foarte mari (in special ma durea in spatele capului si aveam o tensiune musculara ca o banda stransa in jurul capului si la nivelul muschilor fetei: ochi, obraji, barbie). M-au internat in spital si mi-au administrat Mydocalm, Piafen si injectabile. A doua zi mi-au facut fisa de externare pe motiv ca nu prezint un caz care sa necesite internarea mea in spital. Mi-au recomandat un examen IRM angio-cerebral pentru a investiga existenta unei posibile tumori. Rezultatul IRM-ului a fost unul in parametri normali, conform varstei mele. Dupa acest rezultat, neurologul m-a trimis acasa si mi-a zis ca totul este 'in capul meu' si mi-a prescris Gabaran (pentru o luna de zile) si Diclofenac injectabil (7 zile). Vazand ca medicamentul Gabaran este prescris pentru epilepsie si pentru dureri neuropate, am hotarat sa consult o a doua parere. Am fost la un spital din Bucuresti la Radeologie, unde mi s-a spus ca primele doua coaste cervicale sunt 'in plus' (hipertrofia apofizelor transverse C7, Ascutirea apofizelor maforme C6, Procese articulare transverse C5-C6) si una din vertebrele cervicale este putin mai 'ascutita' decat celelalte si mi s-a recomandat un consult neurologic in acel spital. La neurologie mi s-a recomandat consult oftalmologic (rezultat normal), consult endocrinologic (rezultat normal), consult ORL (rezultat normal) si analize pentru boli autoimune (anticoagulant lupic, antitrombina 3, proteina C si proteina S libere) care au avut rezultate in parametri normali. Ulterior, m-am prezentat unui medic reumatolog care mi-a dat fizioterapie (ultrasunete si interferential) si kineto timp de 10 zile pentru coloana cervicala. Dupa primele 6 zile de tratament, a inceput o durere de cap insuportabila care ma lasa sa dorm decat dupa ce luam Voltaren 100mg si Mydocalm de 150 mg, dar tensiunea musculara tot nu a disparut. Mentionez ca in urma controlarii pozitiei mele in scaun (lucrez 12 ore la calculator pe zi) durerile de cap au disparut, dar am ramas cu aceeasi presiune (tensiune musculara) foarte iritanta la nivelul gatului (partea din fata), spatele urechilor, muschii fetei, in special obraji in partea de jos, muschii de la nivelul buzelor si uneori de la nivelul ochilor. Uneori, tensiunea musculara de la nivelul fetei o pot asemana cu senzatia care este cauzata atunci cand simti ca ti se face 'pielea de gaina'. Daca stau in pat (la orizontala) culcata pe o parte (stanga sau dreapta) sau stau cu fata in jos ma simt foarte bine, tensiunea dispare. Problema cu aceasta presiune apare cand stau in picioare, in sezut, sau cand stau la orizontala cu fata in sus perfect dreapta. Mentionez ca nu stiu exact daca simt amorteala sau tensiune musculara (asta doar la nivelul felei).
Va rog ajutati-ma cu un sfat. Ce investigatii ar trebui sa mai urmez.? Va multumesc mult!
7 comentarii
0
22-01-2012, ora 16:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Am sa iti dau cateva idei, cam ce si pe unde mai poti cauta ceva care sa provoace aceste dureri.
Ai carii? Uita-te cu atentie la masele fara nerv sau lucrari mai vechi, pipaie cu degetul gingia pe o parte si pe alta a danturii.
vezi ca este posibil sa nu fie carie, ci doar sa fie o infectie pe un canal si foarte greu iti dai seama pana nu se umfla, deoarece durerea poate iradia la distanta de masea.
Trebuie sa apesi bine la radacina dintilor si maselelor pe ambele parti.

O angiografie cerebrala, pentru a se verifica vasele de sange ti-a recomandat vreun doctor?

Tensiunea o ai mica? Mergi la un cardiolog si poate ar trebui sa iti faca si analize de sange - INR si Timp Quick, ca sa se vada cat de fluid este sangele si timpul de coagulare.

Ce alte simptome mai ai? Poate este ceva la distanta care produce aceste dureri, de ex o infectie.
Exudat nazal cu antibiograma ai facut?
Ar putea fi o infectie a sinusurilor si doare mai ales cand stai aplecata in fata, din cauza presiunii.
Citeste pe CT si IRM ce interpretari sunt la sinusuri. Oricum, poate fi o infectie si fara sa fi produs modificari care sa apara acolo.
Esti balonata? Faci tratament pentru ceva?
Sa nu bei sucuri acidulate, nici cafea sau apa multa deodata pana nu te consulta un cardiolog. Sucurile oricum pot da dureri de cap.
0
22-01-2012, ora 16:48
ralu26
Nu este medic/terapeut
ralu26
Va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra. Voi incerca sa va raspund la fiecare intrebare pe care mi-ati pus-o:

1. Da, am doua carii, dar niciodata nu am avut o durere de masea. Nu am avut nicio lucrare facuta la dantura, in schimb, ultimul detartraj si periaj a fost in luna noiembrie 2011. Voi face o programare la stomatolog pentru a incepe o investigatie in acest sens.

2. Pe fisa examenului IRM, la regiunea investigata scrie 'Cerebral-angiografie arteriala - Siemens, Avanto 1.5T'. La Rezultat: Examenul IRM nativ cranio-cerebral evidentiaza:
- spatii lichidiene pericerebrale infra si supratentoriale cu dimensiuni in limite normale;
- cisterne de la baza libere;
- sistem ventricular simetric, fara anomalii dimensionale, situat pe linia mediana;
- structurile liniei mediane simetrice, fara deplasare laterala;
- fara arii de ischemie acuta sau focare de hemoragie
-absenta anomaliilor de semnal parenchimatoase pe secventele native de la nivelul fosei posterioare si emisferele cerebrale;
- nu se deceleaza hernierea amigdalelor cerebeloase prin gaura occipitala;
-mastoide bilateral normal pneumatizate;
- SAF normal IRM;
- cordon medular cervical din campul de examinare cu morfologie si semnal in limite normale;
- globi oculari, spatii retrobulbare, sinusuri cavernoase si unghiuri ponto-cerebeloase fara modificari decelabile IRM;
- Examinarea Angio-IRM TOF arterial nativ nu deceleaza tulburari de flux sau dilatatii anevrismale la nivelul arterelor mari intracerebrale
Concluzii: Aspectul IRM este in limite normale.

3. Tensiunea am avut-o 80/60 in perioada in care ma durea capul foarte tare. De cand mi-au incetat durerile si mi-a aparut aceasta presiune (tensiune musculara care nu prezinta durere, ci este mai mult foarte suparatoare) am tensiunea 110/70. Voi face si un consult cardiologic si analizele pe care mi le-ati recomandat.

4. Alte simptome: sunt o persoana care se streseaza foarte repede. Acum iau cate o pastila de sedocalm pe zi. Obosesc mai repede decat de obicei. Presiunea pe care o am dispare cand stau culcata pe pat (relaxata). Problema se declanseaza cand ma ridic din pat (sezut, in picioare, sau culcata pe pat cu fata in sus si sunt perfect dreapta).

5. Nu am facut exudat nazal cu antibiograma. Pe rezultatul IRM si Raze RX este scris SAF normal. Aplecarea capului in fata nu afecteaza in niciun fel presiunea (tensiunea) pe care o simt.

6. Nu ma simt balonata. Ca tratament nu iau decat Voltaren 100mg si Mydocalm 150 mg o data pe zi / seara. Iau anticonceptionale Logest de aproximativ 3 ani.

7. Voi incerca sa nu mai beau sucuri/ cafea pana nu fac un consult cardiologic.

8. Analizele sangelui pe care le-am facut si sunt in parametri normali: Calciu Seric, Glucoza Serica, Magneziu Seric, Sideremie, Vitamina B12, Calciu Ionic, VSH, Anticoagulant Lupic, Antitrombina 3, Proteina C, Proteina S libera, Prolactina, FT4(Tiroxina libera), TSH (Hormon de stimulare tiroidiana).

9. Analize ale sangelui care sunt in afara parametrilor normali: Holeucograma completa. Au iesit toata in parametri normali, mai putin:
a. Hematocrit = 44.6 (Limite acceptate: 36.6 - 44)
b. Hemoglobina = 15.3 (Limite acceptate: 11.9 - 14.6)

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
1
22-01-2012, ora 17:20
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Hemoglobina este cam mare. Mananci multa carne? - pui, curcan, vitel, mezeluri.
Consumul de carne de animal tanar in cantitate mai mare poate duce si la cresterea acidului uric.
Nu mai manca un timp carne.
Acum, daca iei voltaren si mydocalm, nu mai este concludent felul in care simti durerea.
Sa ii spui cardiologului ca ai avut acea tensiune mica 80/60.
Tensiunea mica poate fi de la o infectie, de aceea ma si gandeam la sinuzita si carii.
Cariile si ele sunt provocate de bacterii.
Cred ca ai baut multe sucuri sau ceaiuri, poate si cafea, dar nu destula apa. Corpul are nevoie de apa simpla- fara alte adaosuri.
0
22-01-2012, ora 17:29
ralu26
Nu este medic/terapeut
ralu26
Da, mananc carne de pui si de curcan. Porc nu mananc decat maxim de doua ori pe an. Intr-adevar, ceaiuri beau destul de des si nu prea ma pot lipsi de o cafea mica cu lapte dimineata. Va multumesc din suflet. Voi continua investigatiile si voi reveni cu un raspuns. O seara placuta si multumesc inca o data.
0
22-01-2012, ora 19:20
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu mai bea ceaiuri si sucuri un timp, cafea cred ca poti sa bei ca ai tensiunea mica, dar daca ii pui si lapte, vezi ca irita vezica si o sa urinezi si mult - astfel te deshidratezi. De aceea este posibil ca ai hematocritul cam mare.
Bea apa mereu si nu multa deodata.
Carnea de curcan (si nu numai) contine purine, care duc la cresterea nivelului de acid uric din organism.
Cauta pe net si citeste articole despre - carne curcan acid uric
Sumar de urina si urocultura ti-ai facut?
Vezi daca ti-au iesit - proteine, leucocite, corpi cetonici sau nitriti - in sumarul de urina.
Ar fi bine daca ti-ai face si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma, daca nu ti-ai facut de mult timp.
Si aici pot fi bacterii care sa provoace tot felul de reactii in corp, de ex dureri de articulatii (degete, sold, genunchi), ameteli, tensiune mare sau mica (in functie de ce bacterie este), chiar si infectii la inima - miocardite, endocardite.
Simteai cumva intepaturi prin corp? Asta inainte de a lua tratamentul. Si acesta este un semn de infectie undeva in corp.
Daca vrei sa faci si analiza de secretie vaginala cu antibiograma, pentru o analiza de secretie vaginala efectuata corect -cu 72 de ore inainte de recoltare - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Multe bacterii au devenit rezistente si de aceea este important sa ceri sa se efectueze antibiograma, ca sa se afle exact ce microb este si la ce este sensibil, altfel risti sa te tratezi cu ceva la care este rezistent si mai mult rau iti faci.
Se dezvolta microbi rezistenti, nu scapi de ce aveai ( in caz ca iese ceva) si mai te si umplii de ciuperci, ca va trebui sa tot iei alte antibiotice.
Eu ti-am spus toate acestea doar gandindu-ma ca ar putea fi o infectie undeva si sa iei in considerare si aceasta varianta.
Vezi si ce alte analize iti mai prescrie doctorul la care esti si mergi prin eliminare. Pot fi mai multe probleme odata si de aceea iti este asa rau.
0
12-12-2012, ora 17:10
bluvia
Nu este medic/terapeut
bluvia
renunta la anticonceptionale si nu vei mai avea nimic
numai bine
0
08-03-2018, ora 10:15
Dani_radu
Nu este medic/terapeut
Dani_radu
Buna Ralu
Am aceleasi probleme de 1 an. Tu ai scapat de dureri? Ce ai descoperit? Si mie mi-au spus unii doctori ca sufar de anxietate.
Multumesc, astept raspunsul tau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  •