Tensiune mica, puls marit

08-08-2011
klau18
Nu este medic/terapeut
klau18
Am 39 de ani si de aproximativ 6 luni am o durere in piept, pe partea cu inima, tensiunea variaza intre 8 cu 6, pana la 10 cu 6, iar pulsul uneori ajunge la 90. Am facut EKG, ecografie si nu mi-a iesit nimic. Medicul cardiolog mi-a recomandat metoprolol, extraveral si aspenter. Atunci cand am pulsul crescut, se accentueaza aceea durere in partea stanga care imi da o stare de agitatie. Precizez ca si analizele de sange au iesit toate in limitele normale. As vrea sa stiu ce anume cauzeaza cresterea pulsului, ce analize trebuie sa mai fac, sau ce ma indrumati sa fac? Este normal sa ai tensiunea mica si pulsul mare?
3 comentarii
0
08-08-2011, ora 17:22
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
si eu am aceeiasi problema...ekg mi-a iesit normal in schimb am insistat pana am primit trimitere pentru monitorizare 48 ore cu aparat Holter.pe 30 septembrie trebuie sa ridic aparatul...si din pacate interpretarea rezultatelor e programata pentru decembrie...ca asa este sistemul medical de aici:(
0
08-08-2011, ora 23:13
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Karla, am vreo 6 monitorizari holter, dar de fiecare data mi s-a scos aparatul si mi s-a dat verdictul pe loc. Cine-ti face monitorizarea, portarul spitalului, nu un cardiolog? De ce trebuie sa astepti trei luni pina la interpretarea rezultatelor?
0
09-08-2011, ora 17:36
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
nu sunt in tara si asa functioneaza sistemul aici.am sa ignor comentariul tau cu portarul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Tensiunea mică / scăzută (hipotensiunea) - cauze, manifestări, riscuri, tratament, sfaturi utile
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  •