Tensiune mare

01-04-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Buna ziua! Mi-am luat tensiunea de 3 ori si mi-a iesit ca am tensiunea 14, 5 si 7, 1. Ieri am simtit o amorteala a capului. Se poate datora tensiunii? Este mare tensiunea? Trebuie sa ma duc la medic? Am citit pe internet ca este hipertensiune daca depasteste pragul de 13, 9. Am mainile si picioarele foarte reci. In urma cu o luna mi-au aparut niste dureri in piept si am fost la cardiolog. Atunci mi s-a spus ca nu am nimic si mi-a dat Magne b6, propanolol si extraveral. Acum urmez un tratament cu antibiotice. Se poate sa fie de la ele?
2 comentarii
0
08-08-2015, ora 23:00
lachriss
lachriss
Tensiunea dv arteriala sistolica peste putin peste limita superioara. Nu cred ca amorteala aceea are legatura cu tensiunea. Este important sa urmariti periodic valorile tensionale si sa luati cateva masuri in acest sens: (daca e cazul)renuntati la fumat, scadeti in greutate, reduceti consumul de sare, grasimi animale si zaharuri rafinate, cresteti cantitatea de fructe, legume si produse din cereale integrale in dieta, faceti miscare zilnic. In functie de varsta si de greutate, ar fi bine sa va faceti si niste analize care sa includa glicemia, colesterol (total, LDL, HDL), trigliceride, acid uric, hemoleucograma, uree, creatinina.
0
25-05-2016, ora 22:40
Chrisulen
Nu este medic/terapeut
Chrisulen
Buna seara,

Sunt Crisa si am 39 ani.Am o problema in ultimul timp cu tensiunea.La un control de rutina tensiunea a fost 16 cu 10.Am crezut ca e de la emotii sau oboseala.Acum (dupa 2 saptamani), am avut ameteli cu dureri de ochi pana la lacrimare plus o durere de cap, agitatie.Cand mi s-a luat tensiunea :15, 5 cu 11, 5.M-am linistit dupa vreo 15 minute, insa aceste stari de tensiune ma obosesc, simt nevoia sa ma odihnesc.Serviciul meu este destul de stresant, stau aproape toata ziua, casa e in lucru.Intradevar sunt ff obosita, dar niciodata nu am avut tensiunea mai mare de 12 cu 9.Am eliminat acum 3 ani pietre de la rinichi.Mama a decedat in urma unui accident vascular la 49 ani, tata traieste si este hipertensiv.Va rog daca se poate sa imi raspundeti de la ce poate sa se intample asta si ce este de facut???!!Multumesc.
Ultimele analize facute cu rezultatecare depasesc limitele normalului:hematocrit:47, 7(normal 36-46), eritrocite:5, 59(normal 4, 1-5, 2), calciu 8, 2(normal 8, 6-10, 3), colesterol 253mg/dl(normal 140-220 mg/dl).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.