Tensiune intracraniana: cum se masoara?

26-04-2014
Mosu92
Nu este medic/terapeut
Mosu92
Citind printre raspunsurile date, am vazut ca se vorbeste de tensiunea intracraniana. Aceasta se masoara separat/altfel decit tensiunea normala (asa cum o stim noi)? Si cum? Cum trebuie procedat pentru a se face o astfel de masuratoare? Multumesc.
2 comentarii
0
26-04-2014, ora 10:34
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Nu va inchipuiti ca exista 'un tensiometru' pentru a aprecia tensiunea intracraniana care sa fie folosit de catre pacienti. In anumite spitale se folosesc diferite metode de apreciere a acestei presiuni, dar pentru medicul de ambulator descrierea simptomelor pacientului (cefalee, varsaturi in jet, fara greata, tulburari de vedere), completat de un examen al fundului de ochi, apoi de imagistica-pentru a elucida cauza sunt utilizate in managementul acestei suferinte. In general se evita 'a se umbla la cutia craniana direct' daca nu este strict necesar. Asa incat presiunea intracraniana se poate aprecia prin punctie lombara si aprecierea presiunii lichidului cefalo-rahidian (care se afla in continuarea celui care inveleste creierului), dar acest lucru nu se face de rutina (pentru a obtine niste valori in mmHg ca la tensiunea arteriala, de mai multe ori pe zi), pentru ca este o metoda invaziva ce implica anumite riscuri. Intr-un spital din strainatate am vazut si monitorizarea 'directa', intracraniana, la un pacient in coma, pe sectia de ATI.
0
26-04-2014, ora 18:27
Mosu92
Nu este medic/terapeut
Mosu92
Multumesc mult @neurolog timisoara. M-am lamurit. Am pe cineva in familie cu dese si puternice dureri de cap. Uneori, aparent fara motiv (nu, nu e bunicul). Nu s-a gasit cauza. Asa ca, ma gindeam si eu...
Fireste, nu ma gindeam la o masuratoare acasa ci in spital. Dar acum am inteles.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: tensiunea intracraniana