Tensiune arteriala crescuta:revenire

29-05-2013
Gabymedic
Nu este medic/terapeut
Gabymedic
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti ce anume ar putea fi in neregula cu un organism care are o tensiune arteriala -medie de 155/95 (ma refer la sotul meu care zilele trecute a facut un puseu de tensiune ajung astfel pana la 188 cu 105), dar al carui puls in anumite momente ale zilei este in jur de 60. Am monitorizat cateva zile tensiunea -la indemnul unui medic cardiolog- si am observat ca valorile zilnice ar fi:dimineata 140/97, puls 55 max 65, la pranz 155/95, puls 75 max 78, seara uneori 137/85 sau maxim 155/95 si puls 77-78. Foarte rar tensiunea se regasestebin juru valorii de 139/75 si pulsul 70.
Astept cu interes raspunsul dumnevoastra.
Cu deosebit respect,

Gabriela Badea
Revin cu o completare:
Domnul nu se afla sub tratament si nici nu stim sa sufere de o afectiune care sa duca la aparitia unei hipertensiuni. Astazi am obtinut si rezultatele analizelor solicitate de cardiolog si toate sunt in limite normale ( sumar de urina, TSH, T4, si cele uzuale).
Avand in vedere ca are doar 36 de ani nu poate fi vorba -cred- de o mostenire genetica, chiar daca mama pacientului este hipertensiva insa are 73 de ani.
Astept cu interes si punctul dumnevoastra de vedere.
2 comentarii
0
29-05-2013, ora 11:31
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Stim ca exista si o hipertensiune arteriala esentiala, in aparitia careia un rol important il are mostenirea genetica si aceasta poate debuta si la varste tinere. Investigati pacientul si din punct de vedere renal ( ecografie renala) si sa faceti si un consult endocrinologic( exista si alte afectiuni in afara de hipertiroidie care au ca manifestare hipertensiunea arteriala).
Pentru echilibrare si pentru a reduce dozele de medicamente antihipertensive, puteti apela si la un medic homeopat.I se poate prescrie un remediu homeopat constitutional si eventual remedii pentru hipertensiune ( Aurum muriaticum, Lycopodium, Sulphur, Lachezis, etc...)
0
22-08-2013, ora 17:57
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Pacientul are hipertensiune arteriala std 3 ESG/ESH2013. Trebuie initiat tratament antihipertensiv si ar fi oportun sa mergeti la medicul cardiolog pentru un nou consult după ce averi rezultatele analizelor recomandate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici