Tensiune arteriala

08-01-2013
DIANA TIM
Nu este medic/terapeut
DIANA TIM
Buna ! Ma numesc Diana am 33 de ani si sunt din Timisoara. Ma confrunt cu o problema din luna august al anului trecut 2012..in urma unei suparari am facut un puseu de tensiune e 160/110 in urmatoarea zi am renuntat definitiv la tigari(un pachet la zi), cafea care era f slaba, ciocolata si sucuri care contin cofeina..insa tensiunea mai creste unori in deoseb cea mica am avut-o si 96.Adevarul este ca am facut o obsesie pt tensiune o masor de cateva ori pe zi :(.Din luna octombrie iau distonocalm, 1/2 din tableta dimineata si sunt zile cand la nevoie iau inca 1/2 seara, iar dupa nici o ora scade de la 130/85 la 110/70..115/75 iar pulsul scade de la 80 la 65 aproximativ. La proba de efort valorile maxime avute au fost 150/85 si puls 160, dr mi-a spus ca este bine., insa mi-a recomandat sa iau cateva tablete de Lokren 1/4 dimineata...insa nu l-am luat deoarece am vazut ca este contraindicat in asmul bronsic.Intrebarea ea daca am nevoie de tratament pt tensiune sau pot continua cu distonocalmul inca o perioada. Va mutumesc !
11 comentarii
0
09-01-2013, ora 17:21
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Lokren, este un betablocant indicat in tratamentul hipertensiunii arteriale.O data inceput tratamentul poti sa-l intrerupi numai cu avizul medicului.Ai facut, dupa cum scrii, testul de efort care a iesit OK.Nu trebuie sa-ti masori tensiunea de nu stiu cate ori pe zi, fiziologic ea difera in functie de momentul zilei- inainte de masa, dupa, dupa un oarecare efort, un pahar de vin, o mica suparare, etc.
Daca ai aparat si poti sa-ti masori TA cand vrei, fa-o dimineata la sculare si seara inainte de culcare, pe cat se poate cam la aceleasi ore. Masurarea se face dupa 5 minute de stat la masa linistita, fara sa fii tracasata si tinand cont de indicatiile date de producator ptr folosirea aparatului.
Nu face din asta o obsesie, fa-ti masuratorile si linisteste-te, noteaza-le, este bine si ptr medic sa le stie. Daca era ceva in neregula iti spunea cardiologul( sper ca ai fost la cardiolog nu la un medic de alta specialitate ) Mai exista o varianta ca sa te linistesti; montarea unui holter- aparat care monitorizeaza TA timp de 24 de ore, in timpul zilei din jumatate in jumatate de ora si noaptea o data pe ora. A doua zi vei stii cum stai. Daca il pui, ai grija sa faci in timpul zilei ceea ce faci in mod obisnui( ba chiar un pic mai mult ca sa vezi reactia organismului)
bafta si sanatate.
0
09-01-2013, ora 19:41
DIANA TIM
Nu este medic/terapeut
DIANA TIM
Buna ! Va multumesc pentru raspuns. Chiar azi de dimineata am fost de mi-am pus un holter, maine voi afla rezultatul si voi reveni cu noi informatii. Va doresc tuturor multa sanatate !
0
09-01-2013, ora 23:25
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
n-ai nicio problema...probabil acum ai facut tulburari neurovegetative+anxietate...iar masurarea tensiunii din 5 in 5 min am facut-o si eu iar doctorul mi-a zis ca e tulburare de comportament.daca ekg+ecocardiograma e ok n-ai de ce sa-ti faci griji..cu stomacul cum stai ?crampe, greturi, varsaturi, spasme musculare ?..

iar tensiunea e buna...orice e sub 13 e bine...pulsul la fel..80 e in mod normal si 70-60 in repaus..si ce legatura are lokren cu astmul ?adica tu ai fumat in timp ce aveai astm ?
0
10-01-2013, ora 14:46
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
iar tensiunea 16 nu e foarte mare...are doar cauze psihice.si eu am avut 15.8 cand ma speriam(la 21 ani)
0
10-01-2013, ora 16:30
DIANA TIM
Nu este medic/terapeut
DIANA TIM
Buna ! Va multumesc pentru incurajari ! Azi am primit rezultatul de la holter, d-na de acolo mi-a spus ca e ok si ca nu sunt motive de ingrijorare...maine sunt programata la cardiolog.Ce am citit eu cele mai mari valori au fost ieri si azi de dimineata cand am fost sa-mi puna holterul 144/96 puls 117 iar pe parcursul zilei tensiunea a fost ca medie 120/78 puls medie aprox 87/90, iar pe timpul noptii tensiunea a fost 84/48, 88/46, 92/50 puls ~ 67iar cel mai mic puls 54 la h 03:40 dimineata, iar azi cand am fost sa-mi scoata holterul am avut tensiunea 158/98 si puls 145.. Referitor la intrebarea daca am probleme cu stomacul.. in general sunt ok depinde si de ce mananc. Si raspunul la cea de a doua intrebare... da am fumat ca proasta stiind ca am astm bronsic stadiul II. Maine revin sa va spun ce mi-a spus dr. Multa sanatate tuturor !
0
11-01-2013, ora 19:51
DIANA TIM
Nu este medic/terapeut
DIANA TIM
Am fost azi la cardiolog si mi-a spus totul este ok doar ca am o usoara anxietate...ca si tratament mi-a recomandat sa continui inca o perioada cu distonocalmul. Deci nu imi ramane decat sa imi scot prostiile din cap si sa nu mai imi iau tensiunea de 10 ori pe zi. Multa sanatate tuturor !
0
28-01-2013, ora 22:24
Emanuel usanu
Nu este medic/terapeut
Emanuel usanu
sa stii ka si eu am probleme cu tensiunea marita mie doctorul mia recomandat concor 5mg o pastila pe zi.isi face bn treaba si mai iau optitensin una la 12 ore si asa nu mai am nici o marire de tensiune pot sa muncesc sa ma agit ka nu am nimic.
0
31-01-2013, ora 22:33
DIANA TIM
Nu este medic/terapeut
DIANA TIM
Buna ! Multumesc de mesaj ! In ceea ce ma priveste vis-a-vis de tensiune pot spune ca in ultima vreme m-am linistit putin..nu mai fac o tragedie cand este 130/88 plus minus.singurul "tratament" pe care il urmez este 1/2 distonocalm dimineata, iar la nevoie mai iau 1/2 seara.Foarte bun este si ceaiul de la Fares de tensiune...incerc sa evit pe cat pot tratamentul cu betablocante.
0
23-03-2016, ora 22:13
sinc
Nu este medic/terapeut
sinc
Mesaj pt Diana.
Si eu am obsesia cu masuratul tensiunii si in momentele cand sunt agitata fac tensiune f mare ( 170/ 80) si la doctor si mai mare.Vroiam sa te intreb cum ti ai rezolvat problema?
0
22-01-2019, ora 01:36
Tali97
Nu este medic/terapeut
Tali97
Asa și eu când am fost la doctor o aveam mare..
Am făcut și cardiograma si aia pentru 24 ore.. Care îți măsoară tensiunea..., am facut la rinichi, ochi. Analize de sânge...
0
14-03-2019, ora 20:44
Helicobacter
Nu este medic/terapeut
Helicobacter
Concluzia???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  •