Tensiune

06-11-2011
florinm58
Nu este medic/terapeut
florinm58
Sunt hipertensiv ca si tatal meu si iau Lorista 50mg.de doua ori pe zi Metoprolol succinat de 47, 5mg.o data pe zi, si un
Tenox de 5mg.o data pe zi de vreo 3 luni mai iau si Captopril de 0, 25mg.de trei ori pe zi asta ca la un control am fost depistat de medic cu tensiune mare.Acasa eu ma controlez, ca si intreaga familie cu un aparat de mana electronic la care de cate ori o iau se incadreaza in limite aproape normale 12cu 8 13 cu 9sau 14cu 8 sau 9 ei care este problema la controlul medical anual care se face la servici la 40 minute dupa ce luasem medicatia obisnuita sunt gasit cu 18cu 10 dupa circa 20 minute 17cu 9, a doua zi am venit la servici cu tensoimetrul meu ca sa ma duc sa ma verifice cu el inainte luindu-mi de 3 ori tensiunea la ambele maini 14cu 9 si de doua ori 13cu 8 intru decis sa le arat si cu aparatul meu iese 19 cu 9 dupa circa 15 minute de discutii o repetam din nou 17cu 8 explicatia data de unul dintre medici ar fi ca se poate sa fie pe fond emotiv ce medicatie sa iau ca sa pot stapinii aceste emotii ca sa pot avea o tensiune constanta, am 53 de ani si nu am alte boli, va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
06-11-2011, ora 21:27
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
Aveti Hipertensiune de halat alb.
Totusi, cateva precizari suplimentare s-ar impune.Asocierea captoprilului cu Lorista nu e cea mai buna idee ca tratament antihipertensiv.Avand in vedere profilul TA in cazul dumneavoastra, asociat stresului emotional, o buna optiune ar fi cresterea dozei de metoprolol la 100mg/zi.De asemenea este esential stabilirea riscului cardiovascular global, rezultat prin integrarea factorilor de risc si a afectarii de organ tinta.
Nu doar valorile tensiunii sunt importante, ci si efectele determinate de valorile mari tensionale asupra organelor tinta.V-as recomanda efectuarea periodic a analizelor uzuale: glicemie, colesterol, cu fractiunile lui, trigliceride, hemograma, creatinina, examen sumar de urina, proteinurie pe 24 de ore, precum si o ecografie cardiaca si evident inaintea ei un ECG.
Holterul TA pentru monitorizarea valorilor TA este esential pentru stabilirea eficientei tratamentului antihipertensiv, pentru ca ofera o imagine mai fidela asupra controlului TA.
Sperand ca v-am fost de folos, va urez multa sanatate
0
07-11-2011, ora 06:45
florinm58
Nu este medic/terapeut
florinm58
Va multumesc ptr. raspunsul detaliat si amplu pe care a-ti avut bunavointa sa mi-l dati la holter ma gandeam si eu in primul rand va doresc numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.