Tenia Corporis Impetigo membre

24-11-2014
Mlina93
Nu este medic/terapeut
Mlina93
Buna ziua, de vreo 3 saptamani mi-au aparut pe maini iar mai apoi pe picioare cateva bubite cu aspectul unor rani de arsura. Am fost la dermatolog prima oara m-a diagnosticat cu impetigo pe membre, am luat tratament aproximativ 10/14 zile : augmentin si ca unguent fucicort, bubele au inceput sa treaca dar in schimb mi-au mai aparut. Asa ca am fost din nou la dermatolog, acum m-a diagnosticat cu tenia corporis. E posibil sa fi luat de la o pisica de care am avut grija ptr o sapt. Faza e ca in sapt respectiva am avut si o petrecere, iar acum mai multor persoane au inceput sa le apara cate o bubita doua. Mie inca nu mi-au trecut, dar unei alte persone ia fost prescris drenol hepatic si s-a vindecat, i s-a spus ca facut de la mancare... Este posibil sa ma fi diagnosticat gresit ?
1 comentarii
0
02-12-2014, ora 16:43
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
Nu orice bubita e neaparat contagioasa; aceeasi boala poate arata diferit in stadii si zile diferite; e greu sa spui ca s-a pus un diagnostic gresit. Bubitele care au trecut cu protectoare hepatice, treceau chiar si fara nici un medicament.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.