Tendon mai scurt

01-07-2008
zaraza
Nu este medic/terapeut
zaraza
Baietelul meu de 12 ani si jumatate face tratament cu hormon biosintetic de crestere Norditropin simplex de la varsta de 2 ani - are deficit de STH -. Este in evidenta unei clinici din Cluj Napoca. De vreo doua luni nu mai pune calcaiul in pamant cand sta pe loc si merge pe varfuri - cu piciorul drept -. Am citit ca tratamentul cu steriozi conduce la cresterea masei musculare in timp ce tendonul ramane mai scurt. Asta sa fie motivul pentru care nu mai merge normal cu calcaiul. Exista un tratament pentru asa ceva. La control in Cluj mergem peste doua saptamani si nu mai am rabdare sa astept pana atunci. As fi multumita cu parerea cuiva care are cunostinte despre asta.
2 comentarii
0
01-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Merge pe varf pentru ca il doare daca pune calcaiul in pamant?
Daca miscati cu mana glezna dreapta, are aceeasi mobilitate ca cealalta? Daca da, probabil ca nu este scurtat tendonul.
Scurtarea tendonului este o boala rara, care se corecteaza chirurgical.

Mult mai frecvent, problema poate fi de la efort si traume repetate, dar mici ("microfracturi de stress"), multi copiii care fac sport patesc asa ceva.

STH(Norditropin) face o crestere rapida a oaselor si poate da dureri osoase/articulare, problema este mai des la sold sau genunchi
Totusi, STH nu este steroid. Probabil ca mersul pe varf nu este de la STH.

Evitati eforturile, puneti ceva moale in pantof, sub calcaiul cu problema (cum sint cele de la Scholl), daca exista durere dati Ibuprofen.

Numai bine, si multa sanatate!
0
02-07-2008, ora 00:00
zaraza
Nu este medic/terapeut
zaraza
Multumesc pentru raspuns. Baiatul spune ca atunci cand pune calcaiul in pamant il doare pulpa piciorului. Cand il fortez sa stea drept cu calcaiele pe pamant nu poate sta decat cu varfurile picioarelor in exterior. Ca si mobilitate a gleznei, nu-mi dau seama daca e destul de mobila sau nu, e ca si cealalta.Ar trebui sa facem si o programare la ortoped ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.