Tendon deget mare picior rupt

10-05-2015
Tweety12
Nu este medic/terapeut
Tweety12
Buna ziua. In urma cu patru zile am reusit sa ma tai cu drujba la piciorul stang si mi-am taiat tendonul de la degetul mare. Am fost la spital şi doctorul chirurg m-a cusut şi acum am gips la picior. Nu m-a durut absolut deloc piciorul in zona rupturii si ieri mi s-a schimbat pansamentul şi am văzut ca rana pare ca este aproape refacuta. Doctorul a spus mamei mele ca voi fi externat maine şi ca va trebui sa fac recuperare minim doua luni şi nu inteleg de ce trebuie sa fie atat de lunga recuperarea. Am si calcat pe piciorul respectiv si nu m-a durut. Şi l-am avut putin umflat, dar acum nu mai este deloc umflat ca pana aseara gips-ul era strans de picior si acum imi pot mişcă piciorul in gips putin
17 comentarii
0
10-05-2015, ora 10:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va referiti la tendonul Extensor Hallucis Longus?
A fost el suturat??
In cazul sectiunii totale si a suturii, se impune imobilizare in cizma gipsata pentru 6-8 saptamani, dupa care incepe procesul de recuperare (kineto-terapie), care dureaza inca 6-12 saptamani.
In total, recuperarea depaseste 4-6 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-05-2015, ora 11:41
Tweety12
Nu este medic/terapeut
Tweety12
Dar de ce trebuie sa fac recuperare atât de mult dacă mi se pare ca totul este aproape în regula? Sau măcar nu pot grăbi recuperarea?
0
10-05-2015, ora 11:50
Tweety12
Nu este medic/terapeut
Tweety12
Am intrebat o doamna asistenta si a spus ca este tendon flexor şi a fost suturat
0
10-05-2015, ora 12:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este greu de crezut ca e vorba despre un tendon flexor, care este foarte profund...
In cazul tendonului flexor hallucis longus, recuperarea este mult mai lunga.
Este vorba despre tendoane "puternice", esentiale mersului normal.
Este evident ca nu exista nici o metoda de a """"grabi recuperarea""".
Neglijarea contuitei corecte de recuperare va poate provoca invaliditate pentru tot restul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-05-2015, ora 12:19
Tweety12
Nu este medic/terapeut
Tweety12
Si pentru recuperare ce exercitii trebuie sa fac? Şi cat timp va dura?
0
10-05-2015, ora 12:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa ma scuzati, dar tot nu am inteles care dintre tendoane a fost afectat, care a fost marimea "defectului", cat de retractat era tendonul: flexor hallucis longus sau flexor hallucis brevis, extensor hallucis longus sau extensor hallucis brevis??
Raspunsul depinde de tendonul afectat, de tipul leziunii, de tipul suturii, de datele D-voastra personale, de multe alte considerente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-05-2015, ora 12:47
Tweety12
Nu este medic/terapeut
Tweety12
Va voi da toate detaliile cel tarziu maine. Va multumesc pentru ajutor
0
11-05-2015, ora 16:52
Tweety12
Nu este medic/terapeut
Tweety12
Buna ziua.
1. Hemoragie traumatica secundara si recurenta (T79.2)
2. Plaga deschisa a altor parti ale piciorului (S91.3)
3. Leziune a multiplelor vase de sange la nivelul gleznei si piciorului (S95.7)
4. Leziune a muschiului si tendonului muschiului flexor lung de la degetul piciorului la nivelui gleznei
0
16-05-2015, ora 14:06
Tweety12
Nu este medic/terapeut
Tweety12
Buna ziua domnule Doctor Marius Uscatu. As dori sa imi spuneti un raspuns legat de recuperare. Va mulţumesc.
0
16-05-2015, ora 14:06
Tweety12
Nu este medic/terapeut
Tweety12
Buna ziua domnule Doctor Marius Uscatu. As dori sa imi spuneti un raspuns legat de recuperare. Va mulţumesc.
0
16-05-2015, ora 14:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este conditionat de cunoasterea premiselor: examinarea pre-operatorie, situatia intra-operatorie, situatia post-operatorie, de studierea directa a imagisticii, de datele personale ale pacientului etc etc.
Cum v-as putea raspunde cat timp sunt in totala necunostinta de cauza???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-10-2015, ora 22:40
lulu 62
Nu este medic/terapeut
lulu 62
buna ziua, si eu m-am taiat la piciorul stg, cu drujba, si diagnosticul a fost urmatorul.traumatism complex prindrujba fata dorsala d1-d3 picior stg, cu sectiune aparat extensor d2-d3 TLEH si fractura cominutiva medio-diafizara f1 d2 si f2 d3 colecistectomizat, nu prea inteleg, , poate ma lamuriti, am fost operat, in urma cu 20 zile
.problema este ca de cateva zile am observat ca nu mai am dureri, am pus piciorul in pamant, ba chiar am si condus masina, dar s-a rupt atela de ghips, si nu trebuia sa misc laba piciorului, ceea nu am facut, am miscat dar nu atat de tare cu toate ca nu am dureri asa mari, intrebare, exista riscul sa se rupa suturile de la tendon, ?astept un raspuns.va multumesc, ,
0
27-11-2023, ora 01:25
Sorin2678
Nu este medic/terapeut
Sorin2678
Buna am o intrebare va rog ajutatima...acum 8 saptamini mi am taiat tendonul de la degetul mare la piciorul sting am stat cu piciorul in cisma 6 saptamini inca nu am gasit un fisioterapeut ca sunt toti full. Precizez ca sunt in Germania.as vrea sa imi spuna careva cit durreaza recuperarea si cit de mult pot forta?
0
27-11-2023, ora 09:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- la ce tendon va referiti, tinand cont ca degetul mare are vreo 10 tendoane?
- a fost sectiune completa sau partiala (ce procent?)
- s-a practicat sutura chirurgicala sau nu?
- la ce v-ar ajuta fizioterapia la doar 8 sapt de la leziunea tendonului?
Care sunt datele D-voastra personale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate. Sunteti fumator?
In general, in orice leziune tendinoasa de acest tip, eforturile sunt strict interzise minim 3 luni de la accident.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Institutul Piciorului
0
27-11-2023, ora 12:37
Sorin2678
Nu este medic/terapeut
Sorin2678
Imi cer scuze spun de tendonul de la degetu mare cel gros nu stiu cum sa i spun altcumva nu pot mosca degetul in sus dar in jos am fost operat adica cusut si am stat 8 saptamini cu aceea cizma si mergeam la control odata la 2 zile la spital cred ca pt infectie am 46 ani 96 kg 1, 76 inaltime si sunt fumator
0
27-11-2023, ora 17:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Problema este una severa, deoarece vindecarea tendonului la un fumator de greutatea D-voastra necesita un interval de timp cel putin dublu.
Nu trebuie sa va grabiti cu reluarea mersului si a altor eforturi, deoarece riscati ruperea iterativa a tendonului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Institutul Piciorului
0
01-12-2023, ora 13:51
Sorin2678
Nu este medic/terapeut
Sorin2678
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum devin tendoanele mai rigide și mai puternice
  •