Tendinita.. operatie sau un alt remediu?

01-08-2008
camy2902
Nu este medic/terapeut
camy2902
Buna,
Am un baiat de 10 ani care are probleme la picioare, in general cand paseste.Merge mai mult pe varfuri deoarece atunci cand calca pe calcai se plange de dureri de picioare.Am incercat cu el cateva exercitii fizice la picioare si are picioarele foarte incordate, daca incearca sa intinda cat mai mult picioarele, il dor. Am incercat sa ii fac masaj la picioare dar cand ajung la nuvelul labelor picioarelor se plange de dureri mari, in special la tendoane.
Cred ca aceeasi problema o are si la maini, le tine mereu incordate si transpira foarte mult in palme, chiar si atunci cand tine stiloul in mana sa isi faca temele.
Mentionez ca a avut probleme si cand era mic, imediat dupa nastere, facand recuperare medicala deoarece mi s-a spus ca are tendoanele de la maini si picioare prea scurte.A facut recuperare pana la varsta de 1 an, zilnic, cand medicul ne-a spus ca s-a recuperat complet. Se pare ca problema a reaparut, trepatat, in timp, iar acum copilul sufera foarte mult de dureri de maini si picioare.
Ma gandesc ca cel mai bine ar fi operatia ca sa fim siguri ca nu va avea iar probleme mai tarziu. Va rog sa-mi dati un sfat, ce ar fi mai recomandat :sa faca operatie sau exista totusi si un alt remediu dar sa fie eficient pentru a nu mai reaparea problema.
Va multumesc.
3 comentarii
0
01-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult homeopatic ar fi foarte recomandabil in acest caz.
0
13-08-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ma alatur colegului in a sublinia importanta tratamentelor de tip complementar in aceste cazuri.
Am insa un amendament: este posibila prezenta unei boli neurologice de tip Charcot-Marie-Tooth sau similare. Eu va recomand mai intai un consult neurologic, iar daca nu exista nimic de aceasta natura puteti cu incredere continua tratamentele complementare.
Cu stima,
Dr.M.U.
0
13-08-2008, ora 00:00
camy2902
Nu este medic/terapeut
camy2902
Va multumesc pentru raspuns.O sa consultam mai intai un medic asa cum ne-ati sfatuit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: