Tendinita???

16-09-2009
lucyaa
Nu este medic/terapeut
lucyaa
Buna ziua.
Problema mea a aparut in ianuarie 2008, adica apoximativ 1 an si 8 luni. Am sesizat o durere inghinala dreapta, cara cobora pana in zona pelviana. Durerea a persistat mult timp, fiind in imposibilitatea de a sta jos, deoarece atunci cand faceam acest lucru, era de nesuportat. Ma deranja foarte tare si la mers, in special atunci cand mergeam mai mult pe jos. Singurul moment cand nu ma durea, era noaptea. Am un serviciu, care necesita statul pe scaun, deoarece muncesc la birou si nu pot sa evit acest lucru. Am ramas in perioada aceea, de inceput, pe concediu medical. Stand acasa si evitand sa stau in fund, m-am simtit parca mai bine.
Am inceput sa merg la medici: ginecologi, reumatologi, neurologi, chirurgi. Nici nu vreau sa-mi amintesc la cati am fost. Nimeni nu-mi putea spune cu certitudine ce problema am si sa-mi puna un diagnostic. Fel si fel de presupuneri. Ba hernie inghinala, ba celulita inghinala, ba tumoare pelviana, nici nu mai stiu. Am facut si un tratament neurologic, care m-a pus la pat. Am facut ecografie, tomografie si 2 radiografii. Nu s-a vazut nimic. Intr-un final am ajuns la un medic reumatolag, care mi-a pus diagnosticul de tendinita; asta fiind in luna iunie. Mi-a dat ceva tratament si mi s-a spus ca vindecarea se face in timp, luni de zile sau chiar ani. Mi-a mai recomandat dr. sa-mi fac un RMN, asta daca nu ma simt mai bine, dupa ce fac tratamentul care mi l-a dat. Am facut tratamentul si nimic, nici o ameliorare.
Parca, parca mi se parea ca nu e chiar asa de rau, dar nu eram sigura. Durerea persista oricum, dar mi se parea ca un pic se mai atenuase, de aceea nu mi-am mai facut RMN-ul recomandat.
De ce va scriu acum, dupa 1 an si 8 luni? Pentru ca inca ma deranjeaza si acum. Nu asa de tare ca si atunci, acum e suportabila durerea, dar ea exista tot timpul cand stau jos.
Am incercat sa va explic mai detaliat toata povestea ca sa fie inleasa bine problema mea.
Oare chiar e tendinita si trebuie sa am rabdare sa-mi treaca, sau poate fi si altceva? Ma sperie gandul ca ar putea fi altceva.
Daca puteti sa-mi raspundeti, as aprecia foarte mult.
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
19-09-2009, ora 17:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Pentru a combate angoasa D-voastra si a gasi originea suferintei este preferabil sa repetati consultul ortopedic.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.