Ten foarte imbatranit la 22 ani

11-09-2011
Necunoscutul
Nu este medic/terapeut
Necunoscutul
Tenul meu este imbatranit prematur. Si cred ca problema este soarele.
Multe veri la rand am stat la soare fara protectie.
Acum desi am doar 22 de ani(baiat) am riduri mici si multe pe frunte. Toata pielea de pe frunte este "creponata".
Se mai vad si multe gaurele mici in special deasupra sprancenelor(cred ca este vorba de pori dilatati).
Credeti ca mai pot avea tenul sanatos de altadata? Si cum ?
P.S.: De o luna si ceva au inceput sa imi apara si cosuri, tot numai pe frunte(problema pe care nu am avuto niciodata poate doar la 14 ani).
7 comentarii
0
11-09-2011, ora 21:19
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Daca ar fii soarele de vina toti am avea aceeasi problema ca si tine. Insa nu este asa. Nu esti singurul care sta in soare. De vina este numai metabolismul dereglat cauzat de diverse lucruri : alimentatie proasta, fond genetic, boli cronice, noxe, toxine. Protectia de care vorbesti ti-ar infunda doar porii.
0
13-09-2011, ora 12:49
MonaElena
Nu este medic/terapeut
MonaElena
Eu sunt vegetariana si nu prea mananc grasimi. Nu am stiut ca nu e bine. Am fost anul trecut la dermatolog deoarece am sesizat ca mi se usuca pielea si se formeaza si riduri. Dermatologul mi-a recomandat sa folosesc in mod curent in alimentatie ulei de masline, sa iau Omega, Evening PrimRose si sa folosesc sapun fara... sapun. Am inteles ca modul in care te respecti cu alimentatia si igiena se vede in modul in care arati.
0
15-09-2011, ora 18:39
Necunoscutul
Nu este medic/terapeut
Necunoscutul
Multumesc pt. pareri deoarece nici cu alimentatia nu stau prea bn.
Am zis ca este de la soare deoarece dupa o expunere mai indelungata ridurile se accentuiaza.Si nu e vb de putin timp la soare, e vb ca eu o verile intregi stateam exagerat de mult la soare.
Deci vreun remediu ???
0
21-10-2011, ora 21:00
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Dap exista un remediu care folosit 1 an de zile va creste productia de colagen sau elastina, se numeste dermarolling si consta intr-o tortura de ev mediu: plimbarea unei role cu ace pe fata. Daca credeti ca "aveti sange in instalatie" bagati un ochi aici: microneedling.ro. Eu folosesc si ced ca e cea mai mare inventie a deceniului trecut:). SOARELE ESTE CEL MAI MARE INAMIC AL PIELII !!!
0
22-10-2011, ora 17:04
geromaslan
Nu este medic/terapeut
geromaslan
Din experienta noastra, am avut cazuri identice, problema se poate remedia prin medicina estetica fiziologica, ozonoterapie si terapie ortomoleculara. In terapia estetica fiziologica schemele de tratament sunt complexe si stimuleaza respiratia celulara, cresterea tisulara, sinteza de proteine noi si actiunea antioxidanta si antiimbatrinire la nivelul pielii. Este aplicaţia în medicina estetică a medicinii reglării fiziologice şi reprezinta combinaţia dintre mezoterapie, acupunctură, homeopatie si ozonoterapie.
Daca doriti mai multe amanunte ne puteti contacta.
0
10-11-2014, ora 22:04
Blonda01
Nu este medic/terapeut
Blonda01
Buna. Eu mi-am "reparat" fata cu injectii cu vitamine si peeling-uri chimice. Aveam multe urme de la cosuri si stat mult la soare, dar am fost la doamna doctor Iosif Roxana si dansa a gasit solutia pentru tenul meu : microdermabraziune combinata cu peeling chimic si la final o sedinta de injectii cu vitamine, iar rezultatul a fost fabulos. Acum fata mea este mai luminoasa si mai tanara, fara riduri.
0
14-12-2014, ora 22:37
andreea8346
Nu este medic/terapeut
andreea8346
Buna seara,
Din fericire pentru noi acum exista multe metode prin care putem arata mai bine.De curand am incercat mesoterapia...rezultatul este fabuloas. Merita sa incercati.Eu am fost la Estetic Art, au un medic super profesionist, domnisoara dr Iosif care nu alearga numai sa te jupoaie de bani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riduri - totul despre riduri si tratamente antiriduri
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Bronzul - riscurile expunerii la soare
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Metode de prevenire a ridurilor
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Tratamentul ridurilor cu metoda HIFU (ultrasunete focalizate de intensitate înaltă) - rezultatele studiilor
  •