Tehnicile de relaxare functioneaza sau nu?

30-04-2015
sadlife
Nu este medic/terapeut
sadlife
Am tulburare de panica si am practicat exercitii de relaxare de 3 ori pe zi, timp de 2 luni. Si nu vad rezultate cu ele. E exact ca si cum nu le-as face. Ma relaxez doar cat timp le fac (20 de minute sau 30), apoi revin toate simptomele anxietatii generalizate.
E ceva normal?
Anxietatea la mine e destul de severa, cu simptome intense de derealizare, care dureaza ore intregi, incordare, neliniste, ameteli puternice, dureri de cap si multe altele. Am ales sa fac tehnici de relaxare pentru ca nu prea suport tratamentul cu antidepresive. Anxiolitice iau de 4 ani, fara rezultate.
Problema e ca nu am rezultate in 2 luni. E prea putin timp? Practic trainingul autogen.
Sau probabil e necesar si tratamentul medicamentos? Eu as vrea sa fac orice pentru a evita tratamentul medicamentos. Nu il suporta organismnul. Am incercat numeroase tratamente, care au avut efecte adverse.
Nu exista o sansa de a trece peste aceasta problema fara tratament medicamentos?
11 comentarii
0
30-04-2015, ora 19:28
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna seara Eve,
inteleg ca ai mai fost la psihiatru, din moment ce ai primit antidepresive, pe care spui ca organismul tau nu le suporta. Dar ce anxiolitice ai luat? Concret, ce tratament ti s-a prescris, care a fost diagnosticul si cata vreme ai luat, astfel incat ai ajuns la concluzia ca nu le suporti? I-ai spus asta psihiatrului? A schimbat cumva medicatia in toti acesti 4 ani? Daca da, tu ai respectat-o?
Psihoterapia cognitiv-comportamentala (de fapt psihoterapiile, ca-s mai multe din aceast gama), si-a dovedit eficienta in astfel de tulburari, mai ales daca o combini cu medicamente, eventual si cu hipnoza. Ai urmat vreodata una din aceste variante? Ceea ce incerci tu sa faci poate fi util (ma refer la training autogen), dar evident ca nu e suficient, pt ca schemele de gandire disfunctionala raman neschimbate. Mai ales pt ca nici la nivel chimic, creierul nu obtine modificarile necesare., Asa poti obtine doar o stare placuta insa pe moment, pt ca prin training autogen nu te expui la stimulii anxiogeni, doar relaxezi muschii. Ori expunerea este solutia cea mai viabila - insa doar dupa ce s-a lucrat cu gandruile, emotiile, comportamentele, apoi dupa ce s-a realizat expunerea in plan imaginar. Nu se face trecerea directa la expunere, pt ca starile se vor accentua, in lo sa scada paana la disparitie. Nu e rau sa continui cu trainingul autogen, insa adauga la el medicatia si psihoterapia. Cu cat stai mai mult fara medicatie si psihoterapie, iti poti agrava starea, iar cu atat mai greu vor aparea apoi rezultatele pozitive, chiar si daca le-ai combina pe ambele (psihiatrice+psihoterapie) la un moment dat, cand nu vei mai putea suporta starile.
In functie de motivatia clientului, de perseverenta in a aplica tehnicile iinvatate in cabinet, uneori se pot obtine rezultate f bune chiar si fara medicati. Insa din pacate, putini clienti sunt atat de orientati real spre iesirea din zona de confort incat sa faca tot ceea ce e nevoie in psihoterapie pt a obtine rezultate bune pe termen scurt si lung fara medicatie. Conteaza enorm relatia terapeut-client, in scopul obtinerii rezultatelor, asadar cauta in localitatea ta un psihoterapeut caruia sa-i spui ce-ti doresti si pe care sa-l simti(sa vezi daca rezonezi cu el, pt ca nu e obligatoriu sa poti lucra cu oricine, fara ca acel psihoterapeut sa aiba neaparat vreo vina, ci pt ca e nevoie sa stabiliti o relatie in care sa te poti deschide, sa fii autentica, sa ai incredere in psihoterapeut) ca te intelege si te accepta si pe care, la randul tau, sa-l poti intelege.
Deci solutii sunt si pt tine, doar sa iti evaluezi tu realist motivatia pt schimbare si sa fii pregatita sa faci tot ceea ce e necesar pt a o realiza.
Sanatate!
0
30-04-2015, ora 21:04
sadlife
Nu este medic/terapeut
sadlife
Buna seara. Iau bromazepam de 4 ani, si am luat xanax. Acum 4 ani cand a debutat boala am luat Cipralex cateva luni, in doza de 15 mg si am ajuns la 37 kg din cauza lui.
Am fost diagnosticata cu tulburare de panica.
Reecent mi s-a prescris Cipralex din nou si nu am reusit sa il iau mai mult de 3 saptamani. A aparut o oboseala, epuizare care dura aproximativ 7 ore pe zi. Eram ca o leguma. Si nu mai puteam sa mananc. Si multe altele.
In rest iau Remeron, bromazepam acum. Si in trecut am incercat multe, timp de 3 saptamani fiecare -Serlift, Cymbalta, Prozac, Venlafaxina..Le-am luat pe rand. De cand am luat aceste substante adorm numai cu pastile (cu Remeron).
Eu nu aveam probleme cu somnul indiferent cat de anxioasa eram.
Mentionez ca lucrez si la ganduri, dar subconstientul nu crede in gandurile rationale. Adica le repet degeaba.Pentru ca senzatiile imi spun altceva. Si sunt mai puternice decat orice gand pe care mi-l spun.
Expuneri fac, deci nu e asta cauza.
0
30-04-2015, ora 21:26
sadlife
Nu este medic/terapeut
sadlife
Am uitat sa spun ca deja fac psihoterapie cognitiv comportamentala. Deci fara psihoterapie nu stau, ci doar fara medicatie adecvata. Si intrebarea ar fi-doar cu psihoterapie se poate scapa de aceasta tulburare de panica? La intrebarea asta mi-as dori sa raspunda cei care au facut psihoterapie si nu au luat medicamente. Mi-as dori sa aflu din experienta lor daca este posibila sau nu vindecarea fara medicatie.
0
30-04-2015, ora 21:45
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
cum adica "lucrezi la ganduri"? la ce te referi? fara ajutorul unui psihoterapeut, poti sa folosesti tu cat vrei repetarea unor cuvinte, fie ele si pozitive, ca nu asta e solutia, dupa cum bine ai observat. Nu stiu cine ti-a spus sau cum ai ajuns sa folosesti aceste metode si in ce mod ai aplicat expunerea, insa este iar f evident ca nu o faci intr-un mod eficient.
Psihoterapia nu consta in a inlocui gandurile pe care le ai in prezent cu altele pozitive sau rationale, cum spui tu. Ar fi extraordinar de simplu, oricine ar scapa astfel de medicatie, chiar si de psihoterapie, daca ar avea efect inlocuirea gandurilor fara eforturi si o expunere ne-prelucrata psihoterapeutic (adica ceva de genul: mi-e frica de serpi = pun un sarpe pe mine si gataaaa, s-a rezolvat frica! :)). Eu nu ma refeream la o astfel de expunere, pt ca, daca ar fi fost utila, tu nu ai mai fi avut subiect de discutie aici, deoarece ai fi reusit sa "te vindeci" singura.
Poate ca a avea incredere si in cunostintele & experienta altora, ar merita incercat :). Chiar daca asta presupune sa devii cu adevarat client/pacient si nu persoana care se straduieste sa gaseasca singura solutii, pt ca te epuizezi si oricum nu le poti stii pe toate. Cata vreme nu te lasi ajutata, ceilalti nu pot sa te ajute.
0
30-04-2015, ora 21:53
sadlife
Nu este medic/terapeut
sadlife
Dar cum se practica inlocuirea gandurilor, daca nu va suparati sa imi ziceti si mie? Deci e mult mai complicat decat am crezut eu. Eu credeam ca asta presupune terapia-inlocuirea gandurilor disfunctionale cu cele rationale. Chiar sunt curioasa cum se face inlocuirea gandurilor, corect.
0
30-04-2015, ora 21:59
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
nu stiu de cata vreme faci psihoterapie, insa ai in vedere ce ti-am spus mai sus. Poate ca a aparut acolo o neintelegere, sau poate ca asteptarile tale sunt de tipul "repede, acum!" Cu siguranta ti s-a spus ca orice tratament dureaza. Am vazut acum ce ai mentionat cu privire la ajutor din afara, deci ramane valabila doar recomandarea de a avea incredere in psihoterapeutul tau. Daca totusi ai dubii (si obs ca ai), vorbeste cu el, spune-i direct ce asteptari ai - e cel mai indicat, pt ca altfel, nu poti vedea de unde ai plecat, unde ai ajuns si unde poti ajunge.
Inteleg ca tu cauti totusi solutii de orice alt fel decat cele care chiar au efect. E dreptul tau si e firesc sa ai si opiniile altor persoane care au experimentat starile tale. O singura remarca mai adaug: psihoterapia te poate ajuta enorm, daca tu vrei sa crezi in ea si daca poti fi consecventa, perseverenta si nu cedezi la prima iesire din zona de confort. Solutii minune nu exista pt nicio boala, iar vindecare 100% pt anxietate, nu exista (si orice alta tulb asociata, sau in spatele careia se gaseste ascunsa anxietatea), deoarece la fel ca multe alte tulburari psihice, aceasta are o componenta genetica pe care nimeni nu o poate schimba. Sunt convinsa ca psihoterapeutul tau ti-a mentionat acest aspect, iar daca nu a facut-o intreaba-l despre acest subiect, deoarece e f important ca asteptarile tale cu privire la psihoterapie sa fie cat mai realiste.
Ma voi opri aici pt ca asa ti-ai dorit, asteptand sa primesti si marturii ale altor persoane, care au reusit sa isi rezolve problemele cu ajutorul psihoterapiei.
Toate cele bune!
0
30-04-2015, ora 22:09
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
ok, pt ca ai intrebat cata vreme scriam cele de mai sus, iti raspund. In cea mai simplista descriere, psihoterapia consta in inlocuirea distorsiunilor de gandire cu ganduri realiste. Insa modalitatea in care se ajunge acolo, presupune o cale lunga si anevoioasa si nicidecum o simpla inlocuire. Iar daca vorbim de tulburari ale personalitatii, uneori schemele din spatele simplelor ganduri pot fi chiar de neinocuit la unele persoane. In acel caz, schemele se pot camufla, avandu-se in vedere ca scop adaptarea individului la solicitarile lumii in care traieste si nicideum o "vindecare" adica o modificare radicala a intregi sale personalitati. E imposibil asa ceva, pt ca personalitatea are parti innascute si parti dobandite, deci asteptarea des intalnita (nu ma refer la tine, pt ca nu ai spus asta) ca dupa psihoterapie individul sa fie ca un "nou nascut" sau sa fie "ca inainte", mie personal nu mi se pare deloc realista. Dar fiecare cu asteptarile lui :).
0
02-05-2015, ora 21:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ eve90


Tu ce ai facut ?
Cand ai luat pe rand Serlift, Cymbalta, Prozac, Venlafaxina cate 3 saptamani, ai renuntat la bromazepam si xanax ?
0
05-05-2015, ora 16:21
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Cum sa iei bromazepam 4 ani?!
Inseamna ca ai prins o dependenta extraordinara fata de benzodiazepina asta..
Iti va fi greu sa renunti la ea, eu stiu ca ele se dau pe un termen limita, de preferat cat mai scurt, tocmai din acest motiv.
Ciudat ca ai slabit cu cipralex, de obicei el ingrasa.
Si antidepresive luate numai cate 3 saptamani iar mi se pare ciudat.
Iei o luna, doua pana vezi exact cum iti merge.
Zic sa schimbi dr..
0
01-06-2015, ora 16:37
sadlife
Nu este medic/terapeut
sadlife
Elicea si Cipralex sunt unul si acelasi? Le-am gasit pe ambele la farmacie, cu denumire diferita.
0
01-06-2015, ora 17:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Desenul și coloratul îmbunătățesc sănătatea mentală și starea de bine
  • 5 metode să te relaxezi
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •