Tegumente verzi.

13-04-2009
anca9pot
Nu este medic/terapeut
anca9pot
M-am confruntat recent cu un caz special.Pacient de 20 ani, 130kg, fara antecedente patologice, fara antecedente heredocolaterale semnificative, se prezinta pentru ca s-a inverzit in ultimele 3 zile.In momentul consultatiei acuza usoara greata si ameteala.Examenul clinic in limite normale, cu exceptia obezitatii si nu a remarcat modificare de culoare a urinii si scaunelor.Toate analizele de sange au fost normale, ecografia abdominala releva doar un ficat gras, fara alte modificari.Probele toxicologice au fost negative.
De remarcat:sclerele nu erau verzi si culoarea verde de pe tegumente se lua pe haine sau pe orice lucru venea in contact cu pielea lui(din spusele pacientului-prosopul alb l-a facut verde).
Daca a mai avut cineva un caz asemanator sau stie ceva similar as ruga cu ambilitate sa imi impartaseasca din experienta.
Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
13-04-2009, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce se intampla cu tegumentul.. daca era spalat bine...
ce aspect lua pielea ?
0
14-04-2009, ora 08:30
anca9pot
Nu este medic/terapeut
anca9pot
Nu se intampla nimic cu tegumentul daca se spala, mai exact, culoarea verde se lua pe haine si pe orice venea in contact, dar tegumentul ramanea tot verde.
0
14-04-2009, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi un pacient intelegent care stie bine chimia.. a folosit ceva ca sa.si coloreze transpiratia !
2. Un extraterestru !
0
07-08-2009, ora 02:46
abcynthia
Nu este medic/terapeut
abcynthia
eu lucrez cu studenti si am vazut unul verde! m am infricosat era verde de tot. avand in vedere ca doamna care a postat nu a revenit e posibil sa fi elucidat misterul dar sunt curioasa ce boala e asta daca a aflat. va jur ca l am vazut de nenumarate ori si ani la rand si are pielea verde kaki. nu este gras ci slab, foarte slab. multumesc pentru timpul acordat unei simple curiozitati stiintifice de a mea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.