Tatal meu are epilepsie

11-09-2007
loryn
Nu este medic/terapeut
loryn
Epilepsia este curabila sau doar controlabila.Tatal meu are epilepsie.Ia pastile carbamazepina LPH de 200mg.Insa tot mai are crize de petit mal.O criza de grand mal nu a mai avut de anul trecut.Dar as vrea sa stiu daca exista un tratament pentru a se vindeca.
3 comentarii
0
17-11-2007, ora 00:00
julya_1973
Nu este medic/terapeut
julya_1973
da exista. se numeste LAMICTALsi eu urmez acest trat.si timp de 4 ani si 8 luni nu mi-a mai fost rau doctorul mi-a spus ca daca timp de 5 ani de la inceperea trat nu mai fac crize, imi stopeaza trat.si sant vindecata
mai am 4 luni si il stopez.sant vindecata
0
19-07-2008, ora 00:00
raluk_dv
Nu este medic/terapeut
raluk_dv
julya_1973 multa sanatate iti doresc..
0
04-01-2010, ora 17:56
mat
Nu este medic/terapeut
mat
si eu am epilepsie, cel putin asa mi-au zis doctorii.Am 20 ani si fac crize inca din cls.4 (de cand sunt mai mare) dar mama zice ca de cand sunt mica.As vrea sa va intreb ce fel de crize faceti pt. ca sunt de mai multe feluri (de ex. astazi 4 ian.2010 am lesinat din nou). Si din ce mi-au zis mie doctorii aceasta boala nu se poate trata ci doar controla. M-am mirat cand am citit julya_1973 de acest tratament.Eu sunt din ct. ASTEPT MESAJ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •