Tarceva - rezultate?

28-08-2007
Irina DB
Nu este medic/terapeut
Irina DB
Urmeaza cineva tratament pentru cancer cu Tarceva? Si daca da, ce rezultate ati obtinut pana acum? Cat de mare este diferenta intre acest tratament si sedintele de chimioterapie?
27 comentarii
0
05-11-2007, ora 00:00
floricikk
Nu este medic/terapeut
floricikk
Tatal meu are cancer la plamani si i-a fost dat de catre dl dr un tratament cu tarceva. Dupa tratamentul asta, se simte mai rau decat inainte cand se simtea destul de bine.
0
06-01-2008, ora 00:00
k3loo
Nu este medic/terapeut
k3loo
Si tatal meu face acest tratament si pana acum are acealsi rez ca si tatal lui floricikk.Era mult mai bine inainte ca acum.Dar tin sa mentionez ca dr a zis ca numai dupa 2 sapt incepe sa isi faca efectu si tata face tratamentu doar de 6 zile...sper sa fie adev.
0
06-01-2008, ora 00:00
floricikk
Nu este medic/terapeut
floricikk
ce sa mai spun acum... tatal meu a decedat acum 3 saptamani. urez toate cele bune.
0
16-01-2008, ora 00:00
k3loo
Nu este medic/terapeut
k3loo
Fac ceva in tratamentul vostru! Numai bani vreti dar nimic nu e de treaba.Tata e in ultima faza...
0
31-01-2009, ora 21:55
ella_gabriela
Nu este medic/terapeut
ella_gabriela
Buna ziua! Si mama mea a fost diagnosticata cu cancer pulmonar, cu multiple metastaze in coloana vertebrala, in noiembrie 2008 (sau cel putin atunci am aflat, noi, pt ca a incercat sa tina totul secret, si ia fost si usor sa faca lucrul acesta, intrucat era de 6 ani in Italia, noi vorbeam doar la telefon); Pe 7 octombrie s-a intors acasa (probabil trimisa de cei de acolo sa moara langa familie), si lua morfina de 100 mg; Avea o stare fizica foarte fragila si anemica. Nu stiam de unde sa incepem, daca se mai poate face ceva, cand am aflat, aveam diverse variante: iar prima a fost sa plecam la Bucresti la Spitalul Militar. Am plecat disperati intr-acolo, dar cu o speranta in suflet..., unde...din pacate. mi s-a spus ca am venit prea tarziu; au urmat cateva tentative de tratamente naturiste, cobaltoterapie (ea oricum mai facuse si in Italiza asa ceva), si chimioterapie, combinate; iar in decembrie am crezut ca o pierdem, a fost groaznic - sora mea avea nunta in ianuarie, de frica au anulat si nunta;
Dar.exista si un DAR, la mijlocul lui decembrie a venit aprobarea pentru acest medicament TARCEVA, se pare ca in primele 2 saptamani nu a fost chiar asa de bine, insa din ianuarie parca este alt om. Este foarte vioaie, daca pana atunci aveam o doamna care statea non-stop cu ea (intrucat ne era frica sa o lasam singura), din ianuarie a refuzat categoric ajutorul cuiva, chiar si al nostru, al copiilor ei; E foarte activa, dornica de viata, este pozitiva, merge periodic la Biserica, doreste chiar sa lucreze ceva...spune ca se plictiseste - (specific ca mama mea este tanara are 50 de ani), accepta tratamentel naturiste, iar cel mai important nu mai ia morfina, decat foarte rar, si atunci de 30 mg; Toate astea se intampla datorita dragostei imense, pe care i-o purtam, si stim ca dragostea poate face minuni; a celor doua fiice, impreuna cu cei doi gineri; Si a faptului ca nu ne-am pierdut speranta ca se poate!!! Corelate cu medicina zilelor noastre, se pare ca dau rezultate miraculoase.
V-am povestit acestea, intrucat am vazut multe comentarii negative, multi oameni descurajati, intr-adevar e o boala cumplita, dar se pot infaptui si minuni (daca nu totale, macar pe perioade cat mai lungi)!!
Va doresc la toti care cititi aceste randuri, sanatate, putere, si multa multa dragoste si intelepciune! Nu va pierdeti speranta si increderea in Dumnezeu! Doamne Ajuta!
0
03-02-2010, ora 19:03
anamarial
Nu este medic/terapeut
anamarial
ella_gabriela te rog mult poti sa-mi spui ce tratamente naturise a urmat mama ta, si mama mea are cancer pulmonar st 4, face chimioterapie in asociatie cu tarceva am auzit o multitudine de variante de tratamente naturiste am optat pentru unele dar toata lumea recomanda altceva.
0
03-06-2010, ora 12:40
Louca Victoria
Nu este medic/terapeut
Louca Victoria
spuneti-mi si mie, te rog pentru ca si mama mea are cancer pulmonar. Folosim si noi tot felul de produse naturiste, plus plasture fentamin, dar de TARCEVA nu am auzit pana acum. Dupa cum vad e cu aprobare, dar si pe internet se pot cumpara. Ella_gabriela te rog mult spune-mi si mie ce ati mai facut. Eu as vrea sa gasesc un serviciu de assistenta medicala la domiciliu.Pentru ca doctora care a luat-o in evidenta e cam nepasatoare.

Astept raspuns si multumesc foarte mult.
0
03-06-2010, ora 12:56
Louca Victoria
Nu este medic/terapeut
Louca Victoria
Noi folosim de la Dr. Himovich ceaiuri : Tumorolles, Immunoforce, Pectoralis, Apoi sirop Noni pentru intarirea sistemului imunitar, cardilaj de rechin, couenzyme Q10, vitamine, oxigen boost 2, astea sunt picaturi care le ia in apa de 3 /zi ceiuri de plante combinate.Si tot mai am de comandat.
0
04-06-2010, ora 12:00
ella_gabriela
Nu este medic/terapeut
ella_gabriela
buna ziua; imi pare rau ca nu am mai intrat de mult, dar din pacate mama mea a murit in ianuarie anul acesta (la 3 zile dupa ce am nascut!!!); specific ca tot ce am scris mai sus doar i-a prelungit viata mamei mele si i-a ameliorat din dureri; pentru acest lucru nu trebuie sa ne pierdem speranta; mama chiar a mai dus-o un an fata de cele pregonizate de medici; boala oricum e crancena, asa ca in final tot la deces se ajunge.timp de un an datorita acestui medicament viata mamei mele a fost mai buna, mai fara dureri, plina de bucurii (asta tb sa faceti voi, sa imbunatatiti viata celor dragi prin mici bucurii), si-a vazut si a doua fiica maritata, si-a vazut o nepotica, (din pacate copilul meu nu l-a cunoscut, dar asta este viata - Dumnezeu iti da ce-ti doresti foarte mult, dar iti si ia ceva foarte drag)!!!! Mult succes, la toti, si putere sa treceti peste toate incercarile vietii!!!! Va spune asta un om incercat din toate punctele de vedere foarte tare.dar totusi optimist!!
0
04-06-2010, ora 12:10
ella_gabriela
Nu este medic/terapeut
ella_gabriela
Am incercat in decembrie 2009, pentru ca pe 6 decembrie a picat la pat, (intrucat avea metastaze osoase si cervicale), sa accesez acest serviciu de ingrijire la domiciliu; din pacate totul se face prin doctorl curant (dosar pt tarceva, dosar pt ingrijire la domiciliul), tb asteptat aprobare...si asa mai departe, dar boala nu asteapta, asa ca toata luna decembrie am avut un asistent platit de noi care venea si ii punea perfuzii cu dexametozon, si inca ceva dar imi scapa acum denumirea, dar acestea doar pt dureri - pt ca erau cumplite in ultima perioada + plasturi, dar tot degeaba; Boala pana la urma isi urmeaza cursul. iar pe 4 ianuarie am internat-o la o sectie de ingrijire paleatica, in spital judetean (bineinteles cu interventii), intrucat si eu m-am internat pt a naste si nu mai avea cine sa o supravegheze (cel putin o perioada), pe 5 ianuarie am nascut eu, iar pe 8 ianuarie din pacate s-a stins!!! Dumnezeu sa o odihneasca in pace!!!
0
04-06-2010, ora 12:18
Louca Victoria
Nu este medic/terapeut
Louca Victoria
ella_gabriela, Condoleantele mele, imi pare sincer rau de o asa de mare pierdere, pentru ca mama este una si ne este asa de draga noua.Dumnezeu sa o odihneasca in pace! Si Dumneazeu sa te intareasca si pe tine si toata familia ta. Nu mai am cuvinte. Offf. Si eu o sa trec prin asta.

Imi cer mii de scuze ca te deranjesc si eu cu ale mele. Daca poti sa mai comunici, da-mi un semnal.
0
20-02-2014, ora 21:19
AVELINA
Nu este medic/terapeut
AVELINA
Am vazut ca scrie foarte putin despre tratamentul cu Tarceva si m-am gandit ca ar prinde bine sa mai incurajez persoanele care sunt in aceeasi situatie ca mine..In iunie 2012 am descoperit ca tata are cancer la pancreas cu metastaze la ficat de gradul IV
a fost operat de fiere ca nu mai functiona si dupa 3 saptamani a inceput citostaticele cu gemcitabina si in acelasi timp am facut si dosar ptr tarceva.Dupa 6 luni s-a aprobat tratamentul si de un an face tratament cu Tarceva.Tumoarea a scazut la jumatate si metastazele nu s-au mai modificat.Cand se acumuleaza doza de toxicitate face pauza cateva zile dupa care reia tratamentul.Tata merge la munca zilnic, are o viata normala, tine regim alimentar si la 2 luni facem cate o cura..odata cu multa sfecla rosie cat rezista in combinatie cu mesele principale.A mancat multe goji in toate combinatiile posibile.Nu stiu daca doar Tarceva a facut minuni sau a ajutat si regimul si fructele ffff multe.(cel putin doua feluri de fructe pe zi, vara multe mere, struguri, prune..in fiecare zi mergea la piata si isi cumpara cate 1 kg din fiecare)Va doresc multa sanatatate si incredere.Am uitat sa spun ca tata este o persoana foarte pozitiva cu mult simt al umorului, cred ca si moralul lui a avut un efect important, a ignorat boala si reactiile adverse ale tratamentului.Daca va pot fi de folos., cu mare drag.
0
23-02-2014, ora 00:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Felicitari si multa sanatate tatalui SI MULTI ANI DEACUM INAINTE va doresc. Si eu mai postat aceste alimente pe care le consum alaturi de altele cum ar fi salate de cruditati ca sfecla morcov, telina, pastarnac, rodii si alte fructe si legume de culoare inchisa si cat timp leam consumat totul a fost excelent iar de circa 2 saptamani nu am mai mancat si efectele secundare sau facut aparitia cu repeziciune.
Tocmai optimismul si buna dispozitie este un medicament in aceasta boala.
0
25-04-2014, ora 13:05
bibiruza
Nu este medic/terapeut
bibiruza
Avelina, ma bucur pentru tatal tau.Asa si tatal meu are cancer la capul pancreasului cu metastaze la ficat.De maine va incepe tratamentul cu tarceva, facem chimio cu gemcitabina de la inceputul lunii decembrie 2013, se simte bine, mananca, este foarte activ, lucreaza in continuare dar avem o problema.Daca bea lichide cum este indicat imediat are probleme cu stomacul si trebuie sa fie in apropierea unei bai.Asa ca neavand prea multe informatii despre tarceva te rog sa-mi spui ce efecte adverse a avut tatal tau, ca in prospect scrie si de diaree severa si tare imi este teama.Doctorita oncolog i-a spus ca-i va aparea o eruptie pe fata, greata, voma..sunt asa de confuza.Sanatate multa in continuare si ma rog bunului Dumnezeu sa fie bine.
0
25-04-2014, ora 13:51
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
La anumite tratamente de chimio pot aparea eruptii, exeme, diaree, constipatie si consumul de apa este cam obligatorie pt hidratarea organismului si a pielii pt ca la mine mi se ususca si pielea din cauza tratamnetului si din cate cunosc prin transpiratie organismul isi mentine o temperatura constanta inclusiv creierul care daca se incalzeste poti intra in coma sau muri, si alt lucru ar fi eliminarea cu ajutorul apei a toxinelor din organism si din tratament.
0
25-04-2014, ora 13:56
AVELINA
Nu este medic/terapeut
AVELINA
Este bine daca suporta tratamentul in paralel tarceva cu gemcitabina, tata nu a reusit sa mearga in paralele decat vreo 2-3 luni, din cate am inteles tarceva este ptr pancreas si gemcitabina ptr ficat.Eruptia apare dupa cateva zile de tratament si este un semn ca tratamentul are efect..arata ca varsatul de vant si nu e deloc placuta, sunt niste bubite care la tata au aparut pe piept, gat, fata si cap, dupa cateva zile se inroseste si pielea si are senzatia de arsura, unele bubite se sparg si curge sange.Sa nu se barbiereasca cand incep sa apara, il ustura rau de tot.Oncologul lui tata ia dat o crema cu care sa se unga sa mai calmeze mancarimea, arsura bubelor.Greata e inevitabila, dispare gustul mancarii si se usuca pielea pe membre.Tata a avut probleme si cu rinichii si atunci chiar are nevoie de hidratare, min 2l pe zi doar apa, eu cred ca e foarte bine ptre ca mai elimina din toxine...acum dupa 1an si 2 luni de tarceva incep sa apara cam toate reactiile adverse de pe instructiuni..nu e placut si e tot mai greu dar sincer nu stiu ce alternativa avem.Sa ii dati goji, ii creste imunitatea si il ajuta si ca tratament.Poate va spus medicul sa nu manance grefa, noi nu am stiut la inceput si i-am facut fresh cu gref, portocale si nu mai stiu ce fructe am pus stiu ca ia fost f rau si am sunat medicul, ne-a spus ca nu are voie, grefuitul anihileaza efectul tratamentului.Daca pot sa iti mai fiu de folos cu alte informatii poti sa imi scri si iti raspund cu mare drag.Multa sanatate tatalui tau si voua multa putere sa puteti trece cu bine si sa il puteti sustine.
0
25-04-2014, ora 14:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MEDICUL meu mia zis prima data de grefruit si de sunatoare CA SUNT INTERZISE pe timpul tratamentului, sa mananc fara sare sau sa cumpar sare speciala din farmacie, cat mai putine condimente, si SA NU TIN REGIM, SA MANANC DIN TOATE GRUPELE ALIMENTARE INCLUSIV CARNE DE 2-3 ORI PE SAPTAMANA.
0
15-05-2014, ora 18:45
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Draga Avelina Si Bibiruza cum as putea lua legatura cu voi ca sa mai vorbim despre acest subiet foarte trist..Si tatatl meu are aceeasi problemea cancer de pancreas cu metastaze in ficat si stomac.sapt aceasta a inceput gemzarul iar dr ne spunea si de optiunea cu tarceva, eu ii dau tatalui meu suc de sfecla rosie cu mar si morcov zilnic, si un amestec de banana cu kiwi si portocla la blender, si ocazional suc de mere.ce altceva sa ii mai dau?Cum a mai evoluat boala in cazul tatalui vostru?Multumesc si multa sanatate!
0
16-05-2014, ora 08:59
AVELINA
Nu este medic/terapeut
AVELINA
Mihaela, iti las adresa mea de mail si o sa facem si schimb de nr de tel sa putem vorbi.-

(*modificat de admin)
0
19-05-2014, ora 09:37
bibiruza
Nu este medic/terapeut
bibiruza
Buna Mihaela. -
sunt multumita de tarceva, dupa 6 luni de tratament cu citostatic boala a intrat in regresie cu 75 la suta si speram ca dupa 6 luni de tarceva speram sa fie mai bn.Deocamdata nu avem reactii adverse grave, nu stiu ce sa zic ne rugam in continuare sa fie bine.

(*modificat de admin)
0
19-05-2014, ora 14:21
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FELICITARI pt rezultate BIBIRUZA si mai posteaza si dieta pe acre ai folosit-o pe timpul tratamentului pt a vedea si alti pacienti ce a ajutat la aceste rezultate excelente, chiar daca fiecare pacient reactionam diferit la tratament.
0
19-05-2014, ora 15:30
bibiruza
Nu este medic/terapeut
bibiruza
Dieta, sa stiti ca nu tine la sange, mananca din toate cate putin in afara de carne de porc, isi ia tratamentul la timp, atmosfera din familie este buna, incercam sa-i tinem moralul ridicat, sunt aproape cat pot de el pentru ca locuiesc la 150 km distanta am ajuns sa fac naveta saptamanal, dar nu ma plang, facem naveta galati-bucuresti pentru citostatice, si nu s-a lasat de serviciu, chiar daca e pensionat lucreaza in continuare si tot timpul este in contact cu lume, discuta.Exista problema intr-adevar cu deranjatul la stomac tot timpul si tarceva a accentuat putin mai mult dar luam medicamente, ceaiuri si ce sa va mai spun nu ne-am pierdut credinta.Tot timpul ma rog sa fie bine macar cum e acum.Sanatate multa tuturor!
0
20-05-2014, ora 21:31
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna biburuza! Multumesc ptr raspuns.Am sa iti las mesaj pe primat cu adresa mea de mail poate mai corespondam si acolo.Tatal tau a luat si supilimente natursite pe perioada chimioterapiei?Si daca da ce anume?Cum s-a simtit de la citostatice?Si tata a facut azi a 2-a tura de citostatic gemcitabina dar si acum la fel ca si prima data a avut hemoglobina mica 8.7 si inainte de citostatic a tb sa ii se administreze sange, 2 unitati..voi ati intampinat problema asta?Tata in schimb are unele probleme cu constipatia si am inteles ca si pastilele ptr greata accentueaza constipatia.
Multumesc si va doresc multa sanante si putere tie si familiei tale!
0
21-05-2014, ora 00:23
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Mihaela eu fac chimio cu sutent si din cate mia explicat doctora acest tratament da perioade de constipatie si perioade de diaree, lucruri pe care le patesc si eu, si cand am contipatie beau ceai de menta care ma ajuta in acele momente inclusiv cu burta care se intareste sau sunt balonat.
Legat de analize eu nam avut niciodata probleme mari chiar daca fac acest tratament de cinci luni, din contra la mine cateodata imi sangereaza gingiile sau imi curge sange din nas.
Pt greata la mine are efect telina cruda, asta am descoperito singur incercand dar nu recomand astfel de experimente.
0
30-05-2014, ora 19:17
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Marton, nu sm retinut ce tip de neoplasm ai?.Cu greata vad ca ne descurcam bine, acum i-a dat metroclopamid ptr ca tata era de parere ca Osteronul il constipa..dar se pare ca si de la metro avem aceeasi problema.Ptr constipatiesi nu numai) i-am luat ceai Hyper tum, dar se pare ca fara o microclisma nu scapa, ptr ca iise pune efetiv un dop si numai poate iesi afara...acum am inceput sa ii dau suc de Noni dimineata 30 ml, sper sa nu interfereze cu injectiile Clexane ptr coagularea sangelui.ieri a fost a 3 a zi dupa citostatice si a facut febra 38, 4 am sunat dr si ne a zis sa ii administram antibiotic augumentin si ciprionl, i-am dat doar augumentin ptr ca i-a scazut febra imediat dupa1 pastila de algocalmin, si continuam pana la 5 zile cu augumentinul.

Multumesc si multa sanatate!
0
08-11-2017, ora 07:05
Dan1976
Nu este medic/terapeut
Dan1976
Salut Marton! Cum îti mai este? Esti mai bine?
0
08-11-2017, ora 07:07
Dan1976
Nu este medic/terapeut
Dan1976
Poate sa mi spuna cineva despre tratamentul cu Tarceva?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.