Taietura laba piciorului - degete amortite

01-05-2010
jenn
Nu este medic/terapeut
jenn
M-am taiat la picior sub maleol, o laceratie de cca 5 cm (am 5 copci). Conform urgentologului est doar la nivel de musci, dar imediat dupa teietura mi-a amortit ultimele 3 degete plus suprafata de deasupra, de la taietura la degete. Este normal ? Doctorul mi-a spus ca poate dura saptamani intregi ? De Ce ?
va multumesc

P.S. Aveam un cheag de sange la nivelul taieturii pentru ca am asteptat 12 ore la urgente ( asta in Canada) si au fost nevoiti sa-l evacueze, dar asta doar partial pentru ca durea enorm de tare.
5 comentarii
0
02-05-2010, ora 10:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este posibila o leziune a unui nerv superficial sau profund, care inerveaza degetele (nu inteleg din relatarea D-voastra daca este vorba despre maleola fibulara sau cea tibiala, resectiv leziunea nervului tibial posterior sau a celui sural.
Daca este asa, e o leziune ireversibila, fiind vorba despre niste nervi subtiri, ce nu pot fi "reanimati".
Trebuie sa consultati un chirurg plastician.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-05-2010, ora 03:46
jenn
Nu este medic/terapeut
jenn
Buna ziua Domnule Dr.,

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Nu pot sa imi dau seama, asa ca va pun o imagine sa va pot preciza zona - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5d/Ankle.PNG
este intre calcaneofibular ligament si anterior talofibular ligament. Esete deja a3a zi si inca nu mi-a dat drumul la amorteala. Durerile sau mai calmat si pot pune greutatea pe picior, desi merg cu dificultate.
Am sa incerc sa consult pe cineva, dar aici in Canada este foarte greu.
Spuneti-mi va rog daca trebuie sa consult imediat.

va multumesc inca o data!
0
03-05-2010, ora 16:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre nervul sural, care are un traiect sub-maleolar lateral si care ar fi putut fi prins in plaga descrisa.
Din pacate nu prea mai aveti ce face, nu exista mijloace de "reanimare" a acestui nerv in cazul sectiunii lui accidentale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-05-2010, ora 16:59
jenn
Nu este medic/terapeut
jenn
Va multumesc foarte mult Domnule Doctor !!!
0
03-05-2010, ora 23:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ne puteti oricand tine la curent cu noutati, cum functioneaza sitemtul medical canadian etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tălpici adezivi hipoalergenici pentru protecție împotriva nisipului fierbinte
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •