Tahicardie sinusala data de pastile

31-01-2015
persu
Nu este medic/terapeut
persu
Buna ziua!
Am luat medicamente pentru potenta. Ulterior am inteles ca acestea nu se iau in mod frecvent si in timp pot afecta sistemul cardio-vascular. Simt bataile inimii foarte ferm, puternic si f. frecvente, chiar cand ma asez in pat sa dorm. Din aceasta cauza nici nu mai am somn pentru ca am si ameteli si simt ca imi pierd cunostinta.Simt ca bate inima in tot corpul cateodata.

Am facut un EKG. Mi-a iesit tahicardie sinusala. 105 bpm. Poate ca eram si putin emotionat. 105 bpm am masurat si ieri dar am fost foarte racit si am avut febra f.mare.
La ecografie cardiaca mi-a iesit ca inima e in regula.
Astazi am fix 3 saptamani de cand am luat ultima pastila de potenta.
Mai exista vreun risc? Pot sa fac infarct sau alte boli sau afectiuni de inima sau de circulatie? Tahicardia asta poate sa provoace infarct sau boli/afectiuni cardio-vasculare?

Poate sa bata inima puternic pentru ca s-a modificat fluxul de sange pompat de inima in organism ?
Fluxul de sange nu mai revine la normal?
Am observat ca vasele de sange de la maini si de la picioare sunt ceva marite. Si vasele de sange din penis si testicule sunt mult dilatate. Asta inseamna ca inima pompeaza sange mai mult in tot corpul?
Tensiunea e buna - mi-a spus medicul.
Cum pot vedea daca fluxul de sange pompat de inima in organism e cel optim si la ce analiza pot vedea daca grosimea vaselor de sange e normala?

Mai pot sa practic vreun sport? Sau sa am activitate sexuala?
Multumesc!
1 comentarii
0
03-02-2015, ora 20:32
persu
Nu este medic/terapeut
persu
Mi-am facut toate analizele. Sunt in regula.

Pe forumul asta chiar nu se oboseste nimeni sa raspunda?

Se pare ca medicii romani sunt motivati doar de "mirosul" placut imbietor al banului de la cabinet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pacienții cu tahicardie ar putea avea un nou tratament, sub forma unui spray nazal
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicații, tratament
  •