Tahicardie sinusala

18-01-2013
anamaria8705
Nu este medic/terapeut
anamaria8705
Buna,

In urma cu cateva saptamani am inceput sa simt chiar inainte sa adorm un fel de apsare in piept si ingreunarea respiratiei.Aceste simptome au inceput sa se agraveze si au aparut si bataile foarte rapide ale inimii.In cele din urma am decis sa merg la medicul cardiolog. Ekg-ul si ecografia cardiaca au iesit ok.Tensiunea: 110/70.Pentru ca pulsul marit aparea mai mult in timpul noptii, am decis impreuna cu d-na doctor sa monitorizam cu un aparat Holter activitatea inimii pe durata a 24 de ore.Am avut o noapte grozanica cu acel holter pe mine, mai ales ca nu ma puteam intoarce pe o parte sau alta, de-abia am reusit sa adorm, iar cand ma trezeam simteam pulsul ca pe o vibratie la baza gatului si abia mai puteam respira.Rezultatul a fost ca pe timpul noptii pulsul meu a fost tot peste 100bpm, atingand dimineata chiar un maxim de 162bpm.Nu am avut extrasistole.Mi s-a pus disgnosticul de Tahicardie sinusala si am primit tratament cu Corlentor7, 5(de doua ori pe zi)si Stresclin.Am fost trimisa si sa fac analizele pentru a inlatura orice suspiciune ca tahicardia ar putea avea ca si cauza probleme la nivelul glandei tiroide.Aceste teste au iesit insa ok.Singura valoare mai alarmanta mi se pare cea a VSH-ului, care e foarte scazut: 2mm/h.Acum iau aceste medicamente, care mi-au reglat pulsul, dar apasarea din piept se mentine pe tot parcursul zilei, iar noaptea imi simt inima foarte ciudat, ca si cum ar fi stransa de ceva.Urmatoarea vizita la cardiologie o am abia saptamana viitoare.Va rog sa imi spuneti daca stiti care ar putea fi cauza tahicardiei mele sau ce teste ar mai trebui sa fac pentru a o putea depista.Cu siguranta nu a aparut din senin.
Va multumesc.
1 comentarii
0
18-01-2013, ora 17:22
anamaria8705
Nu este medic/terapeut
anamaria8705
Am uitat sa precizez ca am 25 de ani, nu beau cafea si nu fumez, dar am consumat ceai verde in fiecare dimineata pe o perioada de doua saptamani, cam asa...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •