Tahicardie si sindrom hiperkinetic | Forumul Medical ROmedic

Tahicardie si sindrom hiperkinetic

28-09-2013
b3b3lusha000
Nu este medic/terapeut
b3b3lusha000
Buna ziua! As avea nevoie de un sfat, in urma unui control cardiologic am fost diagnosticata cu sindrom hiperkinetic si tahicardie. Medicul mi-a spus sa urmez tratament de 3 luni de zile cu Corlentor. Insa, dupa ce am citit prospectul acestor pastilute am decis sa nu le mai iau, de teama reactiilor adverse. Nu am spus medicului ca nu le voi lua pentru ca as vrea sa primesc si parerea altui cardiolog. Pana voi ajunge la alt medic, as vrea sa stiu daca a luat cineva acest medicament si urmarile administrarii lui. Tin sa precizez ca inca ma lupt cu atacurile de panica de vreo 10 luni si crize de spasmofilie, tahicardia e posibil sa fie o urmare? Va multumesc
2 comentarii
0
28-09-2013, ora 18:50
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
buna seara
Sunt multe etiologii ale tahicardiei sinusale si sindromului hiperkinetic, cele mai multe din ele noncardiace, cordul reactionand astfel secundar.Trebuie sa verificati functia tiroidei, obligatoriu, hipertiroidia asociind sindrom hiperkinetic, iar tratata va trece si tahicardia.Un sindrom anemic(chiar secundar unei menstruatii prelungite cu sangerare importanta) poate duce la manifestarile dumneavoastra.De asemenea daca luati preparate hormonale sau anticonceptionale pot determina tahicardia.Diselectrolitemiile-potasiul, magnesiu in concentratie prea mica-sunt alta sursa frecventa.Mult mai rar sunt etiologii rare, boli congenitale-boala paget, sunturi arteriovenoase-, care pana la varsta adulta s-ar fi manifestat sever.
Deci, inainte de tratament cautati sursa simptomelor dvs, nu luati corlentorul.
Va doresc sanatate, sper ca v-am fost de ajutor:)
0
05-10-2013, ora 19:37
b3b3lusha000
Nu este medic/terapeut
b3b3lusha000
Va multumesc, analizele la sange sunt bune, Ca, Mg, Fe in cantitati normale, TSH normal. Voi continua cu investigatiile pentru ca nu ma simt bine. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii È™i pulsului crescut)
  • PacienÈ›ii cu tahicardie ar putea avea un nou tratament, sub forma unui spray nazal
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicaÈ›ii, tratament
  •