TUlburare borderline sau depersonalizarE ?

21-05-2010
ecucu27
Nu este medic/terapeut
ecucu27
ma simt permanent obosit, deconectat de la propria persoana, parca mainile nu ar fi ale mele, simt ca parca tot corpul nu ar fi al meu.., parca nu mai stiu cine si ce sunt eu defapt, simt mereu nevoia sa dorm, si sa fiu in preajma prietenilor..pt ca asta ma face sa ma simt mai bine, inainte stateam cate 10-14 ore pe PC..."lucrand" la capacitate maxima...acum am o stare de agitatie permanenta..un fel de stres interior...si aceste senzatii cum ca nas mai fii eu am gasit niste simptome.ma regasesc la TUlburarea de personalitate si Tulburarea borderline, dar si depresie si stress/oboseala crnica.
Criteriile diagnostice pentru tulburarea de personalitate de tip borderline include:

- Eforturi disperate pentru evitarea abandonului real sau imaginar

- Un tipar de relatii interpersonale instabile si intense, alternand intre idealizare si devalorizare

- Tulburari de identitate: imagine de sine instabila

- Impulsivitate in cel putin doua domenii care pot afecta propria persoana: sex promiscuu, tulburari de comportament alimentar, abuz de substante, condus periculos

- Comportament suicidar recurent

- Comportament auto-mutilant, ca de exemplu taieturi, deschiderea cicatricilor

- Instabilitate afectiva datorita dispozitiei extrem de variabile, de exemplu episoade intense de disforie, iritabilitate sau anxietate, cu durata de la cateva ore la cateva zile

- Sentimente cronice de lipsa de valoare

- Manie inadecvata sau incapacitatea de a-si controla furia

- Ideatie paranoida legata de stres

- Simptome disociative severe
ma regasesc in : in primul cat de cat..pentru ca incerc sa stau cat mai mult cu prietenii etc..sa fac orice sa ies din casa sa nu stau singur si degeaba
si in al doilea si al treilea oarecum, pentru ca e ca si cum nu mas recunoaste pe mn...ca om..ca proprie persoana, oarecum si in penultima...deoarece am aceasta strae permanenta de stres, in mare simt asa ca...parca nu ma mai recunosc pe mine ca om ca persoana.nu mai am pofta de mancare, nu ma mai hranesc bine deoarece am aceasta senzatie legata de maini..si de propria persoana.ceea ce imi ingreuneaza mai toate activitatile, credeti ca poate fi vorba de vreuna dintre aceste afectiuni sau oboseala si stresul isi spun cuvantul ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul