TU traiesti BIO?

12-06-2011
georgi11
Nu este medic/terapeut
georgi11
De mai mult timp incoace aud tot mai des in jurul meu cuvintele ECO, BIO, mod de viata sanatos.pe strada, in metrou, in presa, la televizor - cred ca nu esti in trend daca nu esti BIO. Si m-am intrebat si eu: oare eu si familia mea avem un mod de viata sanatos? Si am ajuns la concluzia ca DA, traim BIO. Dar nu poti peste noapte sa adopti stilul BIO. De ce suntem noi BIO? Pentru ca de aprox. 7 ani nu mai gatesc cu prajeli, folosesc cat mai putin ulei la mancare, la sfarsitul mancarii. In 2004 soacra mea mi-a facut cadou un set de vase (oale) Zepter, iar de atunci gatesc numai in ele, orice: de la supe, sosuri, pana la prajituri. Friptura o fac fara strop de ulei, legumele le fierb in aburi. De vreo 2 ani am renuntat la mezeluri, care numai din carne nu sunt si ne simtim mult mai bine. Mancam rar si in cantitate mica dulciuri rafinate, preferam dulciurile preparate in casa. Baietelul meu de 3 ani nu stie ce inseamna "bomboane", "chips-uri", "napolitane". Nu mai bem sucuri din comert, care contin foarte mult zahar si coloranti. Poti prepara acasa suc din lamai, la care poti sa adaugi cateva felii de ghimbir, suc de portocale, de morcovi, de grapefruit si multe alte fructe. Vara preparam suc de rosii fara conservanti, pe care il bem cu placere in timpul ierni, cu putin piper. De cand s-a nascut baietelul meu, a avut probleme cu dermatita atopica, asa ca am folosit numai cosmetice BIO, dermatocosmetice, detergenti BIO pentru haine si pentru casa, in general. La inceputul anului am descoperit o alta crema impotriva dermatitei atopice - untul de shea pur Krauter, de la Life Care. Este mult mai ieftin decat crema Avene pe care o foloseam noi si foarte eficient. Am inceput cu un produs, iar acum, in casa noastra gasesti numai produse naturiste de la Life Care. O sa spuneti ca fac reclama si aveti dreptate, dar produsele Life Care nu au nevoie de reclama, calitatea lor este cea mai buna reclama. Vi le recomand din toata inima, va asigur ca o sa fiti multumiti. Toata familia mea, primavara, in special, consuma vitamine, capsule pt imunitate, gelurile cu aloe. De cand le luam nu mai stim ce sunt medicamentele. De asemenea, folosim cremele pt fata si corp, care au preturi mici in comparatie cu alte firme. Detergentii pt casa nu au mirosuri intepatoare, nu usuca mainile si improspateaza casa. Pt orice nelamuriri, detalii, retete sau sfaturi, astept sa-mi scrieti aici, pe forum -*.
Aveti grija de sanatatea voastra si a copiilor vostri!



(*modificat de admin)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.