TUMORA TALAMICA BILATERALA GIGANTA

20-12-2008
ioana7tanase
Nu este medic/terapeut
ioana7tanase
Sorei mele i s-a detectat o tumora giganta 8x6x5cm bilaterala talamica sambata 13 decembrie in urma unui RMN. In plus are hipertensiune craniana si hidrocefalee. Am tot alergat pe la doctori. Stim ca nu este operabila. Sora mea nu are nici un fel de durere fizica. Singurele ei simptome sunt : pofta de mancare necontrolabila, somnolenta, pierderi de memorie scurte (adica uita lucruri pe care le fac in prezent, dar stie trecutul), dificultati in exprimare (nu isi gaseste cu usurinta cuvintele) o mica pareza pe p artea dreapta (ii tremura mana si i se par grele atat piciorul cat si bratul drept, insa are forta musculara).
Unii doctori ne-au spus ca nu trebuie facuta biopsia ci direct terapii, altii invers. Ce este de facut? S-a salvat cineva de acest fel de tumora?sau puteti sa ma ajutati sa gasesc anumite referinte (alte cazuri asemanatoare)
Va multumesc
1 comentarii
0
21-12-2008, ora 11:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi fara ea, doar tu cu analizele si documentele medicale ale surorii tale, imediat dupa sarbatori in doua locuri in Bucuresti : la spitalul clinic "Bagdazar-Arseni"- clinica de neurochirurgie si la spitalul militar "Carol Davila" tot la clinica de neurochirurgie si du-te chiar la sefii de clinica si sa nu pleci fara sa vorbesti cu fiecare din ei.Spune-le cazul surorii tale si solicita internarea la ei pentru a vedea daca mai are vreo sansa prin extirparea tumorii.Nu-l lua pe 'NU" in brate, poate are noroc si un doctor curajos o va opera.Incearca intai la spitalul militar.Apoi te intorci, iei bilet de trimitere de la medicul de familie pentru acel spital si vii cu sora ta.Succes si sarbatori fericite!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.