TUMORA INFILTRATIVA TEMPORO CAPSULARA STG.

07-09-2011
SIMONA CRISTINA
Nu este medic/terapeut
SIMONA CRISTINA
Acesta este diagnosticul tataluli meu descoperit acum o luna si starea lui este deja foarte rea.Oncologic nu se poate face nimic...chirurgical nici atat.Tumora este extinsa in nucleii bazali, talamic si ventriculul stg.si are aspect de leziune tumorala cu grad inalt de malignitate.I se administreaza acasa dexametazona, manitol(acesta nu tot timpul) iar ca si analgezice ketonal, no-spa, algocalmin diazepam iar acum cand starea s-a mai inrautatit i se mai face medrol
m-ar interesa ce analgezice mai puternice i-am mai putea administra ca sa nu aiba dureri si sa poata dormi pentru ca este foarte agitat si nu doarme.Am uitat sa mentionez ca a foast stentat acum 4 ani.
5 comentarii
0
07-09-2011, ora 17:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
analgezice mai puternice nu-i puteti da fara indicatia medicului oncolog, pentru ca urmatoarea treapta ar implica opioide, cu regim strict dpdv. legal.
de ce nu se mai poate face nimic ? a fost operat ? a fost iradiat ? ce dimensiuni are tumora ?
cum adica a fost stentat acum 4 ani ? DESPRE CE STENTARE E VORBA ?
0
08-09-2011, ora 11:04
SIMONA CRISTINA
Nu este medic/terapeut
SIMONA CRISTINA
Acum o luna in urma unui computer tomograf i s-a dat diagnosticul de Tumora infiltrativa temporo capsulara stg.Medicul neurolog ne-a trimis la Tg-Mures la neurochirurgie, dr.Alexandru Lupsa.Dupa alte 3 CT-URI FACUTE ACOLO, ne-au spus ca este caz depasit chirurgical.raspuns de altfel primit si de la Dr.Viorel Pruna de la Bagdasar- Arseni Bucuresti.Tumora era la momentul acela de 6 cm pe 4.2cm intinzandu-se pana aproape de trunchiul cerebral.Ulterior am facut si un RMN laTimisoara pentru a stii cu aproximatie tipul ei si a putea merge si la un medic oncolog pentru a putea si acesta la randul lui sa stie ce tratament ar putea urma.Nu i s-a facut punctie fiind prea periculos.In urma RMN-ului efectuat s-a vazut ca tumora a mai crescut fiind la momentul de fata de7, 2 / 3, 7 / 4, 1, cu structura heterogena si sangerari subacute in interior, cu minim edem in jur, exercita moderat efect de masa asupra sistemului ventricular(deplasat spre dreapta pe o distanta de 6mm).Formatiunea tumorala este in relatie cu artera cerebrala posterioara stg.care sunt permeabile, cu flux prezent si discret amprentate de catre formatiune
Oncologul nu i-a dat nici un citostat si de raze ne-a spus ca n-ar rezista sa le faca.ar deceda.Cam asta ar fi...iar din pacate tratamentul l-am scris mai sus si din ce am mai citit asta este.
Cand am spus ca a fost stentat m-am referit la faptul ca i s-a facut un implant de stent pe un vas de sange care duce la inima.
Dupa parerea mea oncologul stiind ce urmeaza nu se agita prea tare...iar faptul ca nu s-a putut face nimic chirurgical.asta e
Oricum ne este foarte greu iar mamei mele nu mai spun.Cine a trecut prin asa ceva ne intelege
0
08-09-2011, ora 12:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
iradierea s-a luat in discutie ?
0
09-09-2011, ora 08:29
SIMONA CRISTINA
Nu este medic/terapeut
SIMONA CRISTINA
Tocmai am specificat ca nu ar rezista organismul la iradiere.Ne-a spus medicul oncolog ca radioterapia ar fi dat rezultate dar in multe cazuri pacienti mai ales asa cum este tatal meu ar deceda.iar citostaticele..efectul lor vazandu-se foarte tarziu.Din pacate tumoarea este mare descoperita tarziu pentru ca nu a avut simptome decat foarte tarziu.Pe mine ma interesa un analgezic mai puternic...ceva de care poate nu am auzit noi si stiu si eu care sa-l linisteasca, sa poata dormi sa nu mai fie agitat si nu stiu ce sa mai zic
0
09-09-2011, ora 14:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci medicii care ti-au zis ca nu se mai poate face nimic nici vis-a-vis de citostatice, nici operatie, nici iradiere, nu ti-au dat nici un tratament antialgic ? nici macar oncologul de teritoriu ?
CE IA MOMENTAN PENTRU DURERE ? ia morfina injectabila ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.