tulburare de tip Borderline - tratament - unde?

10-06-2008
kip
Nu este medic/terapeut
kip
buna ziua, prietena mea, in varsta de 28 de ani, a fost diagnosticata cu "tulburare de personalitate de tip borderline", dupa 10 ani in care a avut numeroase internari la spitalul obregia, majoritatea in urma tentativelor de suicid. dupa ce am citit mai tot ce am gasit pe internet despre aceasta tulburare si am observat la ea intocmai simptomele, ma ingrijoreaza faptul ca nu am gasit inca un centru specializat in asa ceva (ma refer aici la o clinica particulara).
daca aveti cunostinta de existenta unui centru specializat in tratamentul acestei tulburari pe care multi medici psihiatri evita sa o diagnosticheze tocmai din cauza faptului ca nu stiu inca un tratament adecvat pentru asta, va rog sa-mi dati o adresa, un nr. de telefon, orice informatie aveti mi-ar fi de folos oricum.
va multumesc.
2 comentarii
0
28-11-2009, ora 10:43
strumf
Nu este medic/terapeut
strumf
sall numele meu de logare e strumf din cluj, nu stiu de unde esti, si eu am fost dg cu aceasta tulburare acum 6 luni, prognosticuk e aiurea pt ca unii spun ca nu te poti vindeca altii spun ca cu tratament in 10 ani poti scapa, iti dau nr psihiatrei mele, poate aflii ceva, eu iau tratament cu ixel si ma simt relativ bine si pot lucra, sa i fi alaturi in fiecare zi.Astept un raspuns
0
30-11-2009, ora 15:43
andra1972
Nu este medic/terapeut
andra1972
ma numesc andra am 35 ani si am fost diagnosticata cu tulburari de personalitate de tip borderline, am facut tratament la NIFON CU DR. IONESCU am inteles ca este cel mai bun, dar nu si pentru mine se pare.
cred ca am epuizat toate medicamentele posibile si altfel am impresia ca am epuizat tot. ma lupt cu boala asta de 9 ani.am incercat desigur si alti medici apoi psihologi.nu a mers. ma simt groaznic mai precis tensiune psihica si fizica, obsesii, depresie, anxietate, ganduri care ma muncesc in fiecare dimineata si nu-mi dau pace si stari ciudate in tot corpul.Am terminat fac. de mate. acum sant pensionata de ceva ani.Nu stiu ce mai am de facut psihologii.aburisti.doctorii..neputinciosi.nu stiu un centru specializat sau.orice inf. mi-ar fi de folos, eu sunt din ploiesti numele meu de logare este andra 1972
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: