TSH 6, 851

31-03-2010
kriszta87
Nu este medic/terapeut
kriszta87
Buna ziua, ma numesc Cristina

Anul trecut in noiembrie au inceput sa imi apara dereglari de menstruatie, ciclul imi intarzia 2-6 saptamani. Am fost la ginecologie, ecografie in final la endocrinologie. Mi-au depistat un chist de 3 cm pentru care primesc ca tratament duphston. Pe langa asta la analizele de sange mi-a iesit TSH = 6, 851 iar Progesteron=2, 970. Doctorita mi-a spus ca tiroida imi este putin lenesa si mi-a prescris Euthyrox 25, in primele 10 zile 1 tableta, dupa aceea pana nu se termina cutia 1, 5 tableta (tratament 70 zile).
Am citit si instructiunile din cutie dar acolo scrie ca in cazul hipertiroidiei se administraza ca si "adjunct", in rest se foloseste mai mult pt hipotiroidie, dar eu iau doar Euthyroxul pentru tiroida...si Duphaston pentru chist.
Va rog sa imi explice cineva daca e corecta medicamentatia prescrisa? la ce reactii adverse sa ma astept? la 157 cm am deja 74 kg, ma voi ingrasa si mai mult?
7 comentarii
0
31-03-2010, ora 09:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Duphastonul este un hormon produs de organism numai in anumite situatii si in cantitati exacte.
La modul dat de doctori: in cantitati mari, la fel pt. toti, intr-o perioada cand corpul nu are nevoie de el in speranta va indeparta un chist (lucru pt. care el nu este deloc produs de corp) nu are cum sa faca nimic bun si nici nu va indeparta chistul. Il va face sa se stranga pt. ceva timp dupa care chistul va reaparea sau vor aparea alte probleme.

Este ca si cum pui 220V pe placa de integrate de la un computer.

Tratamentele hormonale pt. chisturi ovariene nu duc la nimic bun ci mai degraba la alte probleme si mai grave si se fac la fel de orbeste si mecani ca si administrarea de antibiotice la raceli.



Si Euthyroxul este un hormon sintetic care iti face tiroida sa nu-l mai produca si vei deveni dependenta de
el pt. ca atunci cand se da din afara un hormon sintetic similar cu cel natural atunci productia naturala inceteaza.
Medicina va deregleaza organele cu urmari grave si de durata facandu-va dependenti in acelasi timp de substantele sintetice produse de ei. O afecere cu droguri legale ca orice care alta.

Faceti mai degraba tratamente naturiste si mai ales homeopate daca doriti vindecare si nu va bizuiti pe faptul ca un hormon ppate vindeca ceva. Hormonul nu este un remediu si nu are cum sa vindece nimic ci este numai un mecanism de control, ca o tensiune care regleaza ceva cand este dat.

Cu astfel de hormoni sintetici deveniti complet dependeti de medicina si o sa va duceti la doctori pana va saturati, cand pt. una cand pt. alta.

Cunosc femei care au luat hormoni 20 de ani, fara nici un rost, sufereau de multe din cauza lor si l-au luat doar ca le-au spus medicul odata sa il ia.
Unele l-au putut abandona fara nici o problema si multe dein afectiunile induse de acesti hormoni au disparut. Nu avusesra de fapt niciodata nevoie reala de aceste tratamente, dar in 20 de ani s-au consumat multi bani pt. ceva inutil si daunator.

Si in plus cititi mereu hartiile insotitoare, se fac multe greseli elementare de prescriptie a medicamentelor, mai ales cand sunt combinate, caci doctorii nu prea au timp sa le citeasca.
0
31-03-2010, ora 10:20
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
si mie mi-a zis medicul ceva de duphaston- a zis ca e progesteron si imi va provoca ciclul- care nu mi-a venit de multa vreme. si apoi sa iau anticonceptionale pt reglare cateva luni... dar mi se pare ciudat
0
01-04-2010, ora 18:31
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Daca esti tanara, fa-ti o detoxifiere, care va elibera glandele de toxine (obturanti).
Si atunci, ele vor fi hranite de sangele oxigenat si de alti nutrienti, vor primi materia prima pt. sinteza hormonilor, vor elibera hormonii in sange.
Si mai e ceva: sa primeasca comenzi corecte de la hipofiza, glanda sefa, care coordoneaza activitatea tuturor glandelor.
Aportul de hormoni - din medicamente sintetice, sau din naturiste, tincturi - este gresit.
Organismul tau propriu trebuie sa produca hormonii.
Daca nu te detoxifici, atunci glandele raman obturate cu acele microscopice toxine (care nu se vad la investigatiile imagistice), si in timp se atrofiaza. De aici sterilitate, imbatranire precoce a gonadelor si nu numai.
Sanatate multa. Citeste pe net despre detoxifierea cu produse alcaline in primul rand - deci nu ma refer la detox. colonului cu acele produse colonix, etc, nici la ceaiurile depurative. Ci ma refer la baze (alcalii).
0
01-04-2010, ora 18:42
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Si sigur, trebuie multa hrana vie - adica netrecuta prin foc. Eficiente si rapide sunt sucurile facute la storcator, din varza, sau mere. Numai dintr-un component, pt. a nu solicita ficatul.
0
08-05-2010, ora 22:34
ger
Nu este medic/terapeut
ger
de cateva luni am descoperit ca am doue chisturi la glanda tiroida si hipertiroidie(cred ca nu gresesc).Acum sunt pe tratament cu euthirox care cred eu ca imi face mai mult rau decat bine pt.ca ma simt absolut mizerabil.Cred ca a sosit momentul sa ma indrept spre un alt tip de tratament de ex.homeopat.Poate cineva ma-mi recomande un super homeopat in care sa am incredere deplina?
0
10-05-2010, ora 00:02
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Ai mesaj privat, dai la Modificati profilul dvs.
0
11-05-2010, ora 21:47
ger
Nu este medic/terapeut
ger
multumesc mult de tot pentru sfat.am sa ma informez si revin cu intrebari.
sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne că ai putea avea probleme cu tiroida
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •