TSH - 2, 70 ; FT4 - 1, 08.

05-06-2010
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua de luni de zile am ca niste noduli, umflaturi (ganglioni) si o senzatie continua de jena in zona submandibulara, durere, usturime, intepeneala a gatului, deasemenea si dureri musculare si osoase in special in membre...Am fost la endocrinolog si mi s-a spus ca e posibil sa fie o problema cu tiroida si mi-a dat sa fac TSH si FT4 in a treia zi a ciclului menstrual, vreau sa intreb ca e posibil ca TSH si FT4 sa iasa in limite normale si totusi sa fie vorba de noduli tiroidieni sau o alta disfunctie tiroidiana?? Valoarea TSH este de 2.7070 (valori normale 0.49-4.67) iar valoarea FT4 este de 1, 08 ng/dl (valori normale 0.71 - 1.85). Este posibil asa ceva sau nu este o problema cu tiroida ci una de natura infectioasa??
2 comentarii
0
07-06-2010, ora 20:35
Dr.Soare
Nu este medic/terapeut
Dr.Soare
Se poate ca T3 T4, TSH sa fie in limite normale si totusi tiroida sa prezinte chisturi sau noduli.De obicei se intampla asta in anumite forme de tiroidita.
Cred insa ca durerile musculare si osoase sunt date de o infectie microbiana sau virala.
Sfatul meu ar fi sa faceti un exudat faringian si urmatoarele analize din sange : ASLO, Proteina C reactiva, Fibriogen, CPK - MB.

Cu stima,
Dr Soare Cosmin
0
09-06-2010, ora 19:57
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua stimate Domn Doctor, va multumesc pt. raspuns. In decursul acestor luni am facut pur si simplu si din proprie initiativa o serie de analize, ultimele analize le-am efectuat acum 3 luni de zile intre care si cele recomandate de d-voastra in afara de CPK-MB, trebuie sa mentionez ca problemele mele de sanatate persista de peste 8 luni de zile si nu s-au ameliorat deloc, totul a inceput la cateva zile dupa ce am fost muscata si zgariata de o pisica de pe strada care a si decedat la cateva zile dupa incident, am tot umblat in aceste 8 luni pe la doctori in Arad si nu am reusit sa scap de aceste probleme de sanatate care ma chinuie de atatea luni de zile, mentionez ca am 27 de ani. Am sa va prezint acum valorile analizelor :

- ASLO : 14 U/ml ;
-Proteina C Reactiva: 1 mg/l ;
-Fibrinogen: 2, 85 g/l.

Am efectuat si exudatul faringian in aceste luni si mi-a iesit negativ dar se pare ca mi-au facut exudatul doar pt streptococ la acest laborator, ma gandesc sa il repet zilele acestea la un alt laborator. Vreau sa va mai prezint alte cateva rezultate ale analizelor:

-Factor Reumatoid: 7 UI/ml ;
- Toxoplasmoza : Negativ : IgM - 0, 104 ; IgG - 0, 000 UI/ml ;
- Estradiol (an. efectuata in a 3 a zi a ciclului la cererea medicului endocrinolog): 51, 00 pg/ml ;
- VSH : 6 mm la 1 h ;
- Glicemie: 98 mg/100 ml ;
- MCHC: 30, 2 g/dl ;
- RDW : 14, 9 % ;
- Bilirubina directa: 4, 00 mm/l;
- Boala zgarieturii de pisica, analiza efectuata la 2 saptamani de la muscaturi : IgG 64 - absenta anticorpi specifici.
Desemenea Formula Leucocitara nu imi iese bine, am facut Hemoleucograma completa de 4-5 ori in aceste luni si de fiecare data mi-au iesit valorile peste limita normala ba Monocitele, ba Neutrofilele ba Bazofilele sau Eozinofilele. Ce Inseamna asta? De fiecare data formula leucocitara nu mai imi iese bine si am observat ca Monocitele imi ies mai des peste limita normala decat celalalte. Astept cu nerabdare parerea si sfaturile d-voastra. O zi cat mai frumoasa va doresc! ~ Angelica Popescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.