Trosnesc oasele ingrozitor | Forumul Medical ROmedic

Trosnesc oasele ingrozitor

196 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 ÃŽnainte ›
0
04-11-2009, ora 10:18
alinutza25
Nu este medic/terapeut
alinutza25
Buna ziua,
am si eu o problema. Am 25 de ani si de aproximativ 2 ani imi trosnesc absolut toate oasele: glesene, maini, coate, umeri, gat, degete maini si picioare, mai putin genunchi, in rest totul, indiferent de vreme, sezon, stare etc. Cred ca motivul, cauza ar fi faptul ca exact de acum 2 ani conduc o motocicleta, cu toate ca echipamentul nu lipseste. Ce se poate face, cat de grav este?
Multumesc!
0
04-11-2009, ora 17:05
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Nu cred ca are legatura cu mersul cu motocicleta (am si eu motocicleta si mie au inceput sa-mi trosneasca mai demult, cu mult inainte sa merg cu ea). De principiu, zgomotul este produs de fenomene de cavitatie intra-articulara. Acest fenomen este nociv pentru cartilajul articular, la a carui distrugere contribuie, de aceea obiceiul trosnirii articulatiilor trebuie combatut. Este posibil ca un regim de miscare adecvat (putina gimnastica zilnica sau chiar practicarea unui sport, altul decat motociclism), folosirea ocazionala a unui medicament anti-inflamator general sau local si evitarea expunerii la frig, sa aduca ameliorarea simptomelor.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie - Traumatologie
Medic Sef Clinica Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
05-11-2009, ora 09:21
alinutza25
Nu este medic/terapeut
alinutza25
va multumesc mult pentru sfaturi!
0
05-11-2009, ora 12:12
cammy31tm
Nu este medic/terapeut
cammy31tm
buna ziua, imi cer scuze ca nu am raspuns mai repede dar am fost internata in spital, am facut o biopsie musculara, am fost taiata pe burta iar in urma anesteziei rahidiene mam simtit foarte rau cel putin asa spun medici.De osaptamana nu pot sa imi ridic capul de pe perna am dureri infernale deabea ma duc la toaleta, si cand fac un pas am impresia ca mi se rupe coloana, la cea mai mica miscare parca se rupe totul in minesi cand ma ridic, si daca ma intorc in pat, nu pot nici macar sa rad, in momentul in care ma mai face familia sa rad sau daca vreau sa vorbesc mai tare toata durerea radiaza in piept asa cred cel putiniar atunci am impresia ca mi se rupe pieptul de durere.nu ma ajutat nici un calmant, absolut nimic din ceea ce mi sa dat.Luni m-au dus la urgenta si imi fac niste perfuzii cu hemisuscinat sau asa cevapoate nu stiu eu calumea, in orice caz nici alea nu au avut un efect prea grozav, singurul medicament care nu era dat de ei pentru asa ceva si am simtit ca ma ajuta cel puti imi mai calma durerile si puteam sa dorm 2-3 ore era de la zaldiar care contine tramadol.acum parca putin sunt mai usoare durerile dar stau cu aceste calmante, cum nu le iau imi vine sa innebunesc, de fapt mi sau dat pentru artria dar daca am vazut ca ma ajuta leam luat cel putin nu mai vomit de cand le iau.in urgenta am auzit ca spuneau ca am facut hidrocefalee sau asa ceva la 3 zile de la operatie.acum as fi vrut sa va intreb altceva, miati spus sa va trimit ceva din dosarul meu.nu stiu cum sa o fac dar am sa rog pe cineva sa ma ajute intre timp pot sa va spun ca analizele mele de aproape trei ani sunt acelea ce vi leam scris mai in spate facute cam la o luna doua restul imi erau bune acum in spital miau iesit din nou destul de marite inainte de operatie;ALAT127, ASAT144, GGT220 iar glicemia mia iesit mica 30 cred ca nu este bine iar restul analizelor nu leam vazut atunci si nu imi dau seama daca eru bune fiindca pe externare nu am trecute si valorile normale.pe saptamana viitoare sper sa fie gata si rezultatul la biopsie si am sa va tin la curent.ca sa va trimit aceste analize cred ca trebuie sa le scanez si nu am scaner dar viam spus tot ce am facut si care nu miau iesit bine cred ca am sa incerc sa va trimit si RMN-ul daca am sa pot.VA multuesc, imi cer scuze ptr. repeteri, nu ma pot concentra prea tare imi plesneste capul de durere si am impresia ca se invarte totul cu mine.la revedere
0
06-02-2010, ora 21:59
bbyklops
Nu este medic/terapeut
bbyklops
Ma numesc Bianca Stancu, am 19 ani si am o problema de mai multi ani.In urma cu 2 ani m-am operat la sold, diagnosticul fiind "sold in resort", Problema cea mare este ca oasele indifent din ce parte corpului gat, maini, in special picioare partea de sold imi trosnesc foarte puternic si ma sperie. Eu cred ca nu e problema cresterii pt ca de ani buni nu m-am dezvoltat fizic.inaltime etc. puteti sa-mi da ti un sfat sa am linistit? va multumesc si astpt raspuns cat mai curand
0
13-02-2010, ora 21:35
iepurepula
Nu este medic/terapeut
iepurepula
buna seara. am 17 ani si ma dor oasele umarului stang si umarului drept.nu rau dar ma dor cand ridic din ei si mai ales ma dor si oasele spatelui atunci cand ma incordez si ma tin zi de zi, a inceput durerea de cateva luni daca nu mai de mult.nu prea stiu cum sa va zic dar va rog ajutati-ma.va multumesc
0
19-02-2010, ora 11:20
elenna20
Nu este medic/terapeut
elenna20
Buna ziua! Doresc sa va cer si eu o parere. Am 19 ani si sufar de purpura trombocitopenica idiopatica, pt care am urmat tratament cu cortizon timp de 3 ani. Am istoric de artroza in familie. Am probleme cu articulatiile din ce in ce mai rau. Ma dor toate la schimbarea vremii, inclusiv coloana, trosnesc(umerii cel mai rau, la orice miscare, cu mobilitate relativ redusa). Am si o malformatie la talpa piciorului, insa nu am un diagnostic dat ( nu stiu daca e platfus dar talpa piciorului are o pozitie incorecta si in mers si cand stau in picioare). Am avut cateva episoade de dureri de spate, daca ma ridicam de jos nu mai puteam sa il indrept un timp, ma durea foarte rau(au trecut cu fastum gel). Ma ingrijoreaza coloana vertebrala datorita dimensiunii sanilor, pentru care suporta o greutate destul de mare. Inca nu am ajuns la un consult de specialitate, doresc va rog o parere sa am macar o idee de cum se pune problema.
0
19-02-2010, ora 16:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Descrieti dureri articulare multiple (poliartralgii). Nu ne-ati precizat un detaliu esential: greutatea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-02-2010, ora 23:15
elenna20
Nu este medic/terapeut
elenna20
greutatea de 58 kg, inaltime 1.68.
0
22-02-2010, ora 11:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cauza poliartralgiilor poate fi atat afectiunea de baza (purpura trombocitopenica idiopatica), dar poate fi si tratamentul cortizonic, sau poate exista o afectiune reumatologica supra-adaugata.
V-as sfatui sa va adresati inital unui reumatolog, iar impreuna cu hematologul D-voastra sa studiati problema intreruperii cortizonului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-02-2010, ora 11:52
elenna20
Nu este medic/terapeut
elenna20
Va multumesc!
0
22-02-2010, ora 11:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Spre beneficiul celorlalti pacienti, ar fi extrem de util sa ne tineti la curent cu demersurile D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-02-2010, ora 11:58
elenna20
Nu este medic/terapeut
elenna20
Bineinteles. Trebuie sa va specific insa ca tratamentul cortizonic l-am intrerupt acum cativa ani ( aprox.4 ). Si inca ceva. Ati spus ca afectiunile pot fi datorate purpurii - sa fie vorba de purpura reumatica? am auzit de cazuri de genul. Diagnosticul mi-a fost dat acum 9 ani si am facut investigatii serioase. Daca ati putea sa imi mai dati ceva detalii. Stiu ca este foarte general subiectul, exista multe posibilitati si ca este nevoie de un consult propriu-zis dar mi-ar fi de folos parerea d-voastra. Va multumesc!
0
27-02-2010, ora 00:16
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Pt. cei interesati
Este evident ca aspectul de articulatii care "trosnesc" se manifesta mai pregnant in timpul sau dupa perioadele de crestere, datorita unor conditii ce favorizeaza fenomenul de cavitatie intra-articulara. Un regim de crutare si tratament moderat anti-inflamator pot rezolva in timp problema.
Purpura trombocitopenica nu poate explica fenomenele articulare daca nu se obiectiveaza hemartroza. Corticoterapia poate insa genera probleme, insa nu la 4 ani dupa intrerupere. Trebuie facuta o re-evaluare a diagnosticului si consecintelor sale. De asemenea, trebuie exclusa o posibila deformare a coloanei (cifoza sau scolioza), care ar putea fi indusa de o pozitie vicioasa datorata unei cresteri semnificative (inclusiv a sanilor). Oricat ar fi de benefica aceasta din urma, impactul asupra tinutei si coloanei poate fi nedorit. Efectuati o radiografie de coloana fata si profil pentru a exclude deformari specifice. Posibil ca un RMN de coloana sa fie util.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
25-03-2010, ora 00:26
csilla23
Nu este medic/terapeut
csilla23
Buna seara


Ma numesc Csilla, am 23 ani, am o mica problema cred eu, imi trosneste coloana, nu ma doare...ci zgomotul ma deranjeaza, adica ma face sa ma gandesc sa nu fie o problema pe care eu o ignor, fac miscare, am 58 kg , 1, 69, tin sa va mentionez ca beau putin lichid (1 l / zi).
va multumesc anticipat
cu stima
Buzogany Csilla
0
25-03-2010, ora 09:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer, aceasta problema exista doar pentru antropologi si paleontologi (care studiaza evolutia umana in decursul istoriei).
Nu exista absolut nici o repercursiune din punct de vedere medical, prin urmare nu puteti schimba conformatia corpului D-voastra decat cu pretul unor enorme suferinte, total inutile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-03-2010, ora 10:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scuze, raspunsul era adresat unei alte probleme, respectiv cea referitoare la o crestere disproportionata a corpului si membrelor.
In ceea ce priveste problema D-voastra, tocmai s-a raspuns mai sus de catre distinsul coleg, iar eu nu mai am nimic de adaugat.
Intr-adevar, lipsa unei hidratari adecvate poate contribui la mentinerea acestor simptome.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-03-2010, ora 15:07
Adynnaeu
Nu este medic/terapeut
Adynnaeu
Buna am 14 ani si de cateva zile imi pocnesc oasele, mentionez ca eu fac gimnastica acasa si sunt vegetariana de cateva luni, dupa ce am observat ca-mi pocnesc oasele am zis sa beau cate un calciu in fiecare zi si sa incerc sa mananc si alimente pe baza de calciu si vitamina D plus ca aproape in fiecare zi ies la plimbare la soare.Am si ceva probleme cu articulatiile deoarece atunci cand fac genuflexiuni imi pocnesc genunchii a si am uitat ca de la o vreme simt la gat ca mi s-ar sfaramita osul dar nu doare si nici gimnastica nu o fac in asa fel incat sa ma fortez tare plus ca imi fac la inceput incalzire.As avea mare nevoie de sfatul vostru va rog mult!!!:((((
0
03-04-2010, ora 12:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Foarte multi adolescenti descriu simptomele D-voastra.
Nu e mare lucru de facut, in afara evitarii eforturilor exagerate si a mentinerii unei alimentatii echilibrate (am mari indoieli ca regimul vegetarian ar fi unul echilibrat...dar este optiunea D-voastra de viata si trebuie sa va asumati si consecintele nefaste asupra sanatatii).
Incercati sa reduceti nivelul efortului fizic si sa revizuiti atitudinea despre alimentatie.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-04-2010, ora 18:12
anthonyhsp
Nu este medic/terapeut
anthonyhsp
Buna ziua!
Sunt aproape de a implini varsta de 18 ani. Problema mea consta in faptul ca atunci cand imi intind bratele acestea trosnesc extrem de tare. Precizez ca fac sala de 1 an si aceasta problema a aparut de aproximativ 2 luni. De asemenea incerc sa am o alimentatie echilibrata si iau un complex de vitamine/minerale zilnic, iar in privinta hidratarii consider ca consum destule lichide.
V-as ruga sa imi spuneti si riscul trosnirii constiente a degetelor si a gatului deoarece de cateva luni mi-am facut acest prost obicei.
Va multumesc anticipat!
0
16-04-2010, ora 21:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pe acest topic, cateva postari mai sus, exista cateva precizari relevante ale distinsului coleg Dr. Enescu pe aceasta tema.
Nu trebuie sa va ingrijorati prea tare. In schimb ar fi bine sa scapati de ticul nervos mentionat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-04-2010, ora 02:12
Taviana
Nu este medic/terapeut
Taviana
Buna seara
Am 40 de ani, 1.90 si 93 kg, fac sport 2-3 ore pe saptamana, baschet si bicicleta, si de cativa ani a inceput sa imi trosneasca spatele cand ma intind. La inceput putin, apoi din ce in ce mai mult
Mentionez ca dupa ce stau mai mult timp in picioare, daca imi las corpul sa fie sprijinit doar in maini, tinandu-ma de o bara, simt cum toata coloana in partea de sus se relaxeaza si elibereaza tensiunea acumulata in cursul zilei. Practic am nevoie sa imi intind spatele sa trosneasca din cand in cand in timpul zilei, ca sa ma simt mai bine.
E vorba de varsta si e ceva normal, sau am o problema ?
Va multumesc pentru timpul acordat
0
21-04-2010, ora 10:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cele descrise de D-voastra sunt cvasi-normale pentru o persoana de varsta, greutatea si preocuparile sportive ale D-voastra. Probabil este vorba despre "banala" artroza zygo-apofizara a coloanei.
Daca sunteti ingrijorat de aceasta situatie, incercati sa limitati eforturile fizice mari si disproportionate si sa privilegiati sporturi mai "soft", cum este inotul. Puteti de asemenea incerca programe specifice de kineto-terapie a coloanei vertebrale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-04-2010, ora 20:45
lili64
Nu este medic/terapeut
lili64
Salut|!
Am 46 de ani si am si eu o problema cu articulatiile mainilor si picioarelor.Care este cauza si ce sfaturi a-ti putea sa-mi dati.
Multumesc anticipat
0
28-04-2010, ora 20:48
lili64
Nu este medic/terapeut
lili64
mentionez am 60 kg si 1.70 cm
0
28-04-2010, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ati omis sa ne precizati care este problema: ce fel de durere aveti, periodicitatea si caracterul ei, intensitatea si modul de combatere, antecedente reumatologice, traumatice. ce statu ponderal si ocupational aveti, ce sporturimpracticati, ce sex aveti??
Fara o descriere a suferintei si a antecedentelor este absolut imposibil de emis cea mai mica parere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-04-2010, ora 16:47
lili64
Nu este medic/terapeut
lili64
Buna ziua!
Vin cu precizari:sunt persoana de sex feminin 46 ani, 60 KG, 1.70m, nu practic nici un sport, fac miscare foarte putina, ocupatia contabil si am dureri ale articulatiilor atat al mainilor cat si ale picioarelor.De vre-o luna jumatate cel mai tare ma doare cotul stang (articulatia) dar simt durerea si in muschi ca nu pot tine nimic in acesta mana.Am incercat cu unguente antireumatice si antiinflamatorii care ma calmeaza putin, pentru ca durerea se plimba cand in umar cand la incheietura mainii.Am facut mai demult radiografii am spondiloza cervicala, am urmat un tratament antireumatic (acum circa 1 an) si mai am durere intercostala stanga unde mi s-a spus ca am tasate niste vertebre.La glezene durea apare in special in perioada ciclului si cateodata imi amortesc si mi se pun circei.Daca aceste precizari sunt suficiente as dori sfatul dumneavoastra.Va multumesc!
0
30-04-2010, ora 19:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Se pare ca problema D-voastra esentiala este cea a artrozei zygo-apofizare vertebrale.
Este o problema strict neurochirurgicala.
Daca nu exista o indicatie chirurgicala, solutia alternativa este constituita din tratament balneo-fizio-terapic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-05-2010, ora 01:52
marius6ra
Nu este medic/terapeut
marius6ra
Buna seara,
am 22 de ani si atunci cand inot (de 3 ori pe saptamana) imi trosnesc umerii. nu se intampla tot timpul dar azi au trosnit destul de tare, mai ales stangul. e posibil ca azi sa nu ma fi incalzit foarte bine inainte sa inot dar totusi cred ca am probleme la ei. ce as putea face ? am citit in raspunsurile anterioare despre un lichid al articulatilor. se poate sa fie asta problema la mine? si daca da cum as putea creste nivelul acelui lichid?

multumesc
0
20-05-2010, ora 08:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La aceasta varsta nu exista absolut nici o modalitate de a ""creste nivelul acelui lichid""". Nu exista absolut nici un medicament util.
Primul reflex logic este de a evita efortul care va provoaca suferinta, adica evitarea progresiva sau totala a sportului mentionat.
Daca totusi problema persista puteti consulta un ortoped specializat in artroscopia umarului, care are bagajul necesar unei bune examinari clinice a acestei articulatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
196 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oasele/articulatiile trosnesc/pocnesc - cauze posibile
  • Care sunt factorii care fac ca oasele să se remodeleze È™i să rămână sănătoase?
  • Efectele vitaminei K asupra sănătății osoase
  •