transaminaze mari in urma tratamentului cu antibiotice

04-02-2010
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
Buna tuturor

am facut 18 luni tratament cu seroxat(antidepresiv) care mi-a afectat rau ficatul pt ca nu stiam ca trebuie sa iau ceva protector drept urmare TGP=166 fara de 35 cat e normal. de 3 luni fac tratament cu liv 52 dar au scazut f putin, pt ca eu nu mai iau seroxat dar nu pot renunta la antidepresive. Este adevarat mai fumez dar nu mult, regim tin nu foarte strict dar nu mananc prajeli si grasimi deloc dar mai beau fanta.
intrebarea mea este in cat timp isi revine un ficat afectat?

MULTUMESC
3 comentarii
0
04-02-2010, ora 23:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Greu ! Foarte greu !!
Ficatul nu e o teava sa bagi ceva murdar si dupa acea sa-l cureti cu apa. Poti sa iei tone de liv52, atata vreme cat iei prostia inutila de seroxat sau alte medicamente daunatoare si care nici mcara nu te vindeca ci te tin bolnav iti daunezi nu numai la ficat, ci la intregul organism.

Daca mergi la un homeopat bun care practica hoemopatia clasica si nu ai devenit inca dependent de seroxat il poti inlocui fara probleme cu un remediu homeopat care face bine si fara sa dea afecte adverse.

Pt. a detoxifia ficatul eu as face urmatoarele, tu poti sa faci ce doresti:
a) ceai de galbenele zilnic
b) migdale dulci mancate 3-5 pe zi
c) remediile homeopate de la or farmacie homeopata Nux vomica Ch15 intercalat cu Sulphur Ch15 cate o granula se suge sub limba, de 3 ori din fiecare. Se lasa o zi pauza intre ele. Se poate repeta daca a facut bine dupa 1 saptamana.
0
05-02-2010, ora 00:25
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
am specificat ca nu mai iau seroxat dar iau mianserin nu e la fel de puternic ca seroxatul dar nici nu face mare treaba
0
16-08-2010, ora 13:11
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
Am inceput prin anxietate, apoi atacuri de panica.Am luat tratament homeopat.M-a ajutat o perioada destul de scurta.Apoi am luat laptisor de matca.Din nou, m-a ajutat o perioada.Apoi am mers la psihoterapie+medicatie(Seroxat).Nu am mai avut panici.Mai am momente de anxietate sau usoare stari depresive, asta, ma rog, scrie si pe prospect-sunt printre reactiile adverse.

Poate daca luam tratamentul homeopat mult mai devreme m-ar fi ajutat 100%.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.