TONOTIL-N

29-07-2009
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Buna tuturor,

As dori sa subliniez eficienta acestui produs, cel putin la mine, pe care l-am descoperit din dorinta de a-l incerca si pe acesta, fiind sceptic in priviinta lui, deoarece de-a lungul anilor am incercat tot felul de suplimente, si nici unul nu a avut vreun efect in simptomatologia mea.Deci acum efectiv am intrerupt antidepresivul cu care tot jonglam, si care nu dadea roade deloc, si merg doar cu o sticluta dimineta combinata cu cafea, si pe parcursul zilei cate o doza de cola mica din aceea de 1, 5 lei daca mai e nevoie.Nu ma asteptam la o asemenea eficienta, nici nu pot sa-mi dau seama de unde vine ea, produsul contine 4 aminoacizi si o vitamina, B 12.Nu stiu nu pot sa inteleg, originea lui sintetica sa-i exprime utilitatea, pentru ca la aminoacizii din gama suplimente pentru sportivi, lichizi sau mai comun sub forma de pastile nu am gasit asemnea beneficii.
TONOTIL-N se gaseste in farmacii, in cutii de cate 10 sticlute, cu o solutie roz-visinie, prevazute in dop cu o pulbere care prin actionare se amesteca cu lichidul prin agitare.Costa in jur de 36 de lei, si nu necesita o reteta medicala.
Eu am inceput sa-l iau continuu, renuntand complet la antidepresiv, si mergand pe ideea ca e mai convenabil sa iau asa ceva, decat un antidepresiv cu doua pagini de efecte secundare.Nu cred ca e indicat pe perrioade lungi de timp ca administrare, pentru ca solicita mult ficatul si rinichii, dar eu ma aventurez, cu consumul ridicat de apa in cursul zilei, sa vad daca poate suplinii un antidepresiv.
Sunt foarte multumit de acest produs, si nu cred ca ar trebui sa lipseasca din arsenalul de ajustare la realitate a oricerei persoane ce experimenteaza tulburari psihice, si aici subliniez starile de OBOSEALA FIZICA, DEPRESIILE CU OBOSELA FIZICA, faze din alea ca nu poti face nimic, intruna obosesti, si esti ca o leguma.Deci pentru toti care au probleme cu OBOSEALA le recomand acest produs, asociat cu stimularea cu cofeina dimineta, daca e cazul si in cursul zilei sau combinatii cu coca-cola, eu il iau la doze mici, alea micute rosii, de 1, 5 lei, ptr ca daca iau o sticla o beau pe toata, asa ca, chiar daca dau mai mult mai presarez ziua cu cate una, doua doze din acestea, dar nu abuzati de cofeina, nici de cola, numai daca e cazul.Cofeina agita, sunt categorii de persoane care le este contraindicata acesta substanta, dar pentru cei cu depresii despre care v-beam cred ca e ok.
Nu zic la nimeni sa renunte la tratament sau cine sttie ce, dar sa treaca in revista si acest produs, care poate fi adaugat la chimizarea de zi cu zi.Psihiatrii il cunosc, face parte din arsenalul psihiatric de punere a omului pe picioare.Deci luati in calcul si acest aspect, Tonotil-n, cafea si cola, vedeti voi pentru cat timp si cum, si nu vad de ce nu ar incerca cineva un supliment dupa miile de pastile cu multe randuri de efecte adverse.
Eu dupa ani si ani, asta am gasit dintre toate fructele, legumele, mancarurile si suplimentele, Tonotil-n, cafea si cola.
Si as vrea sa mai adaug seara ceaiul de sunatoare sa vad daca facand acest cumul starea se inbunatateste mai bine.A..., nu uitati ca nu puteti trage nici o concluzie despre o substanta daca luati cateva zile, e nevoie de anumite perioade de timp in care substanta se incarca in corp, ajunge la un nivel, si nivelul asta se intretine cu urmatoarea administare, deci cam peste zeci zile as zice ca poti sa-ti dai sema daca e bun sau nu acest supliment, dar mare grija la FICAT si RINICHI, le solicita mult.
Nu am nici un interes sa promovez acest produs decat altul de a ajuta, se da in farmacii, nu prin reprezentanti ca alte cele.
Va rog sa postati si alte informatii despre acest subiect sau despre orice poate fi de ajutor in demersul unei bune functionari zilnice.Multa sanatate tuturor.
130 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
1
29-07-2009, ora 18:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Psihiatrii il cunosc, dar nu-l prescriu, pt ca prefera sa prescrie medicamente 100% sintetice si cu prospectul de minim 30 de cm de reactii adverse...de ce? Cu producatorii acelor medicamente au contracte in urma carora primesc multi bani daca le prescriu...banii sau viata? Evident ca banii, in conceptia lor :(((((
TONOTIL-N este fantastic de bun, putin scumput, ce-i drept, dar...Vi-l recomand cu cea mai mare placere;)

P.S. BLUE83, multumesc pt faptul ca ai deschis acest subiect! Toate cele bune...
1
29-07-2009, ora 18:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ooops, am uitat sa precizez faptul ca Nu toti psihiatrii se preteaza la astfel de "contracte mizere"...mai sunt si exceptii (5 la 1000)!!!
1
30-07-2009, ora 00:15
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
Eu sincer am luat Tonitil si n-am simtit absolut nici o diferenta. Ba chiar, dupa ce il luam, aveam un scaun moale. So absorbea, nu se absorbea, nu stiu, dar pe mine nu m-a ajutat cu nimic.
1
30-07-2009, ora 19:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
"So absorbea, nu se absorbea" - :))))))))))))))))))))))))))))))))), cat de comica ai fost in exprimare!
Alexxy_a, pt persoane ca tine care nu sufera de o patologie neuro-psihiatrica nu se vad rezultate marcante, ci relativ minime, depinde si de receptivitate si biodisponibilitatea gastro-enterologica. Per ansamblu, este un produs excelent, foarte folosit ca adjuvant in terapia antidepresiva, anti-neurastenica etc.

;)))))))
1
31-07-2009, ora 18:36
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Ce sa zic, probabil pe unii ii ajuta anumite produse mai mult decat pe altii, dar pentru mine tonotilul asta e o minune, numai ca partea proasta e ca nu pentru mult timp.Eu am inceput sa-l iau ca un tratament de lunga durata, si dupa cum am fost sfatuit durata de administrare a lui e pe o perioada delimitata, iar eu sunt la a patra cutie de cate o sticluta pe zi.Au inceput sa ma doara rinichii si ficatul, si trebuie sa intrerupt administarea lui.Deci e clar contraindicat persoanelor cu afectiuni ale ficatului si rinichilor.Nu stiu de ce nu e specificata in prospect perioada de administrare a acestuia.Nu scrie nimic de perioda pe care se administreaza.Oricum ca eficienta e fantastic, dar se pare ca pe perioade delimitate.Tot nu pot intelege ce anume pot sa faca 4 aminoacizi si o vitamina, toate sintetice, deci produsul e de sinteza, nu e natural, la nivel cerebral.
1
31-07-2009, ora 19:05
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Defapt tot timpul a fost asa, orice are efecte benefice importante, are si efecte secundare.Si in sport steroizii au efecte fantastice, dar si efecte secundare pe masura, deci tot ce te ajuta spectaculos te si taxeaza.
1
31-07-2009, ora 20:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Blue83, ce anume nu intelegi cu privire la actiunea substantelor active din Tonotil-n, la nivel cerebral?
Nu neaparat tot ce te ajuta spectaculos te si taxeaza, nici pe departe...
0
01-08-2009, ora 01:13
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Nu stiu, is aminoacizi in el, daca ei aminoacizi naturali, nu au nici pe departe efectul asta, asta e sintetic, cine stie ce mai baga in el.Cat am mers la sala in trecut luam aminoacizi din aia pastile, la cutie, si luam nu stiu mai multe pastile, si luam din aia cu tot spectru de aminoacizi esentiali si neesentiali, da nu ma durea ficatul nici rinichii si acuma de la o pistica de sticluta fac hepatita?Numai ca aia erau naturali, sau ma rog aproape naturali, ca ce-s prin cutii nimic nu-i natural, mai baga baietii cate ceva sa stea acolo, cine crede ca ce-i prin cutii ii 100% natural viseaza, natural ii fructul ce il ai in mana, nici ala nu mai e cum era, da ii putem spune mai aproape de natural.Dar cum spuneam ce am vazut eu ca numai chimicele te ajuta spectaculos, si la fel de spectaculos de taxeaza restul, asa usor, dar in marile patologii poti sa faci inhalatii cu ceaiuri ca tot asa ramai, asa merge la depresii mici, chestii micute, dar cand omul halucineaza, vede pe pereti, halo frate, ce povesti.
0
01-08-2009, ora 01:20
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Am observat ca lumea spera in continuare intr-un supliment minune, pe care scrie natural si pe care o s-o ajute sa renunte la medicamentele chimice, da nu zice nimeni sa nu incerci, dar toate experimentele astea costa bani, si daca nu-ti ajuta cu nimic iti da cineva banii inapoi, NU, deci incercati, da pe bani.
0
01-08-2009, ora 18:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Tonotil-N cu contine nimic sintetic, si nici nu provoaca hepatita, probabil ai facut aceasta patologie din alte cauze necunoscute tie!
0
03-08-2009, ora 19:35
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Nu am zis ca am hepatita, ci ziceam asa ca solicita ficatul.Am scazut la o jumate de sticluta pe zi si e mai bine.Despre originea lui, iti redau ce scrie pe prospect la compozitie, Pulbere pentru solutie orala continuta in dop 170 mg- L-fosfoteronina 20mg, L-glutamina 75 mg, clorura de hidroxocobalamina 0.5 mg si excipienti-sorbitol, gelatina, macrogol 4000, manitol, iar in solutia orala compozitia in 10 ml este- L-fosfoserina 60 mg, clorhidrat de arginina 150 mg si excipienti-sorbitol solutie 70%, benzoat de sodiu, aroma Sour Cherry, apa purificata.Ti se pare ca totul e natural, eu am fost informat ca e de natura sintetica de medicul cu, care colaborez.
0
03-08-2009, ora 19:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bineinteles ca nu este total natural, sintetice sunt doar substantele excipiente, nu amino-acizii!
Toate cele bune;)
0
03-08-2009, ora 19:52
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Si aminoacizii crezi ca sunt naturali, prin ce procedee tehnologice se extrag si din ce?
0
03-08-2009, ora 19:55
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Ar trebui sa mergem la fabrica Vianex in Grecia sa vedem, eu asa m-as convinge.
0
03-08-2009, ora 20:00
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Din ce soia, albus de ou, zer, lapte, etc.Nu scrie pe produs provenienta substantelor nutritive.Parerea mea e ca ar trebui folosite culturi intregi la producerea unor suplimente, ca sa fie naturale.Cel mai bun mod prin care cineva ar putea crede e de a merge la mama lui acasa sa vada cum se produce.
0
03-08-2009, ora 20:08
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Uite pe aminoacizii suplimente ptr sportivi scrie din ce sunt extrasi, ex proteina din zer, procedeu tehnologic hidroliza.
0
03-08-2009, ora 20:11
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Am luat eu si din astia, dar nu au efectul tonotilului si au toti aminoacizii esentiali si neesentiali, defapt n-am simtit mare lucru ca inbunatatire in starea afectiva de la ei, ce are tonotilul diferit, are el ceva ca altfel nu pot sa-mi explic.
0
03-08-2009, ora 20:20
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Nu zic ca nu e bun, dar as vrea sa stiu exact detalii despre el, pentru ca are o eficienta mult prea superioara.
0
03-08-2009, ora 20:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ingredientul magic din Tonotil-N este L-fosfoserina, care moduleaza sistemul dopaminergic si indolaminergic din creier, de aici si efectele pozitive asupra starii psiho-afective!
0
03-08-2009, ora 21:20
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Da mersi, inseamna ca daca iau acest aminoacid separat dintr-un alt supliment, sau in care acesta predomina in cantitatea din Tonotil pot obtine aceleasi rezultate?
0
03-08-2009, ora 22:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
DA!

Fosfatidilserina si fosfatidilinozitolul sunt magnifice pt functia cognitiva inalta, pt stabilizarea neuromediatorilor (serotonina, dopamina si noradrenalina - cei mai importanti), pt stabilizarea emotio-motivationala etc. intr-o singura fraza, normalizeaza functiile creierului!
Ficatul crud este cea mai naturala sursa de astfel de substante fosfolipoidale, pe care le gasesti si-n lecitina, dar nu in cantitati substantiale (cel putin nu pt fosfatidilserina; ai nevoie de cel putin 100-200 de mg zilnic pt o restabilire completa).

Toate cele bune!
0
03-08-2009, ora 22:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat sa precizez ca fosfatidilserina si fosfatidilinozitolul NU sunt amino-acizi, sunt fosfolipide!!!!!!
0
03-08-2009, ora 22:37
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Deci aminoacidul de care discutam din TONOTIL e L-fosfoserina, si acum au intrat in discutie aceste fosfolipide numite fosfatidilserina si fosfatidilinozitolul, pe care le indici a fi f utile.Da o sa ma documentez despre acestea sa vad cum as putea sa le testez.Deci FOSFOLIPIDE.
Se pare ca in psihiatrie si nu numai cine se cantoneaza in a nu incerca diverse variante, pana la gasirea celor mai inalte combinatii, forme de eficienta pierde.
0
04-08-2009, ora 16:18
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
M-am documentat, ai dreptate, aminoacizii din TONOTIL-N sunt naturali, doar excipientii sunt sintetici.
0
04-08-2009, ora 16:20
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Nu stiu care din componente face sa solicite asa de mult la procesarea lui.
0
04-08-2009, ora 17:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

L-glutamina, care se transforma la nivelul ficatul partial in glutamat...ea este cea care suprasolicita!

O zi buna ;))))))))))))))))))))))))))))))))))
0
09-08-2009, ora 22:41
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Am scazut la o jumate de sticluta dimineata si merge bine, nu ma mai dor rinichii sau ficatul.
0
09-08-2009, ora 23:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bv, tine-o tot asa. Dumnezeu sa te ajute in tot ce-ti propui sa faci (pozitiv, evident!).
0
09-08-2009, ora 23:22
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Da multumesc, si tie la fel iti doresc!
0
09-08-2009, ora 23:50
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Vreau sa te intreb daca vezi pericole in administrarea acestui produs pe perioade lungi de timp.Nu este precizat in prospect, si nici nu am gasit nimic deocamdata pe net legat de perioadele lui de administrare.
Adaugă un comentariu / răspuns
130 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul