tinitus puternic

09-11-2010
intigo
Nu este medic/terapeut
intigo
De aproximativ 2 ani imi tiuie urechea stanga, am observat ca de cate ori consum grasimi animale in exces a doua zi am vertij puternic chiar in repaus si imi tiuie mai tare urechea. Colesterolul il am 211 iar trigliceridele 433, si sunt gras/obez alte probleme nu am... Am luat Betraserc si parca imi accentueaza vertijul, am luat medicamente pentru tensiune si tot am tiuit in ureche. Audiograma mi-a iesit normla cu exceptia unei plaje de sunete despre care mi s-a spus ca este din cauza Tinitusului de la ureche. Uneori simt o senzatie de urechi infundate si un pic de durere. Va rog furmos sa-mi spuneti parerea dvs. si precizez ca am 42 de ani. MULTUMESC ANTICIPAT.
9 comentarii
0
09-11-2010, ora 12:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU e bine deloc !!!!!
lucrurile o sa se agraveze repede si iremediabil.
acum organizmul mai comenseaza dar nu dureaza mult pana se instaleaza o insuficienta circulatorie cerebrala.. cu multe riscuri ( pierderea auzului traptat dar sigur, scaderea vederii, memoriei.. si un posibil accident vascular )
Trebuie Urgent sa va schimbati atitudinea si ganduirea.
renuntat in totalitate la grasame, mezeluri, smantana, cascaval.
din carne se poate piept de pui si peste
Un regim alimentar bazat pe legume.. si doar 2 fructe pe zi, renuntat la dulciuri si aluat
tratamente anturiste cu Omega 3, paducel+ usturoi.. care curata vasele prin interior s inbunatatesc circulatia.
0
11-11-2010, ora 13:03
bettys007
Nu este medic/terapeut
bettys007
Buna ziua!Va rog f mult sa.mi spuneti ce pot sa fac in ceea ce priveste problema mea, si anume:am 53 ani, greutate normala la 1.67, 60kg, spun toate acestea ca sa va da.ti seama ca nu sunt grasa, am inteles ca grasimea favorizeaza anumite stari, imi tiuie urechea dreapta continuu de un an, am f la citiva medicii, fiecare si.au dat cu parerea dar nimeni nu a stiut sa.mi dea un raspuns...cel putin aproximativ.au tot bajbait.o.Tiuitul este"uniform"nu apar alte sunete, noaptea cateodata este mai puternic, dar tot timpul este f enervant, tot pe partea dreapta mai am si o sinuzita care se manifesta doar prin mucozitate uscata cateodata atat de uscata incat ma ustura nara, rareori curge apos fara posibilitatea de a sufla nasul, niciodata puroi.Cateodata cand fac "curatenie"ma ustura mult timp pe nas si.mi da stari de ameteala.In ceea ce priveste tiuitul, oare daca fac spalatura cu apa oxigenata are ceva, imi poate cauza?Nu am cerumen depus dar poate ajuta?Va rog mult invatati.ma cum sa.mi rezolv aceste probleme!Mii de multumiri!
0
11-11-2010, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU se fac spalaturi cu apa oxigenata in nas.
se fac cu ceaiuri calde + 2-3 pic de ulei volatil ( eucalipt+ busuioc)
2. Trebuie sa faceti O audiograma ( sa vedem la ce nivel este afectat auzul, transmisie sau neurosenzoriala) + o timpanograma (se vede miscarea timpanului si lichidul din spatele lui) + radiografie SAF ( se vede daca intradevar este o sinuzita si la care din sinusuri )
3. le scanati si le trimiteti pe mail + imi scrieti ce probleme aveti la coloana cervicala + tensiunea arteriala + probleme la Rinichi?
in acest caz o sa va pot da un raspuns concret.
0
15-11-2010, ora 09:52
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Buna ziua domnul doctor, am si eu tinitus in ambele urechi de mai bine de 1 luna, imi suna urechile permnanent fara sa se opreasca vre-un minut, pe langa tinitus mai am si tulburari de vedere, de memorie, ameteala continua etc. Totul a inceput cu o "depresie" acuma 3 luni, sa zic asa. Am fost la neurolog, m-a trimis la RMN, pe rezultatul RMN-ului apare "O singura leziune de hipersemnal milimetica in T2, Flair, in capsula interna dreapta (ischemica arteritica)" ceea ce mi-a explicat neurologul ca este vorba despre o vasculita cerebrala, si o "Sinuzita frontala". Poate fi asta motivul pentru care am tinitus-ul si toate alea ?
Astept un raspuns de la dumneavoastra, va multumesc mult!
0
15-11-2010, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai degraba este o problema de circulatie cerebrala pe baza de vazoconstrictie ( mai multi factori)
imi scrieti pe mail
varsta, inaltimea. Kg. boli cronice Tensiune arteriala
faceti Fund de Ochi si Audiograma si le atasati
0
15-11-2010, ora 11:45
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Sigur domnule doctor, maine dimineata sunt programat pentru audiograma si pentru oftalmologie, dupa ce fac consultatiile am sa va trimit un mail.Multa sanatate.
0
18-11-2010, ora 12:21
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Domnule doctor, v-am trimis mail cu datele mele si cu rezultatele de la oftalmologie si audiograma, ati putea sa imi spuneti parerea dumneavoastra?
0
18-11-2010, ora 12:56
bettys007
Nu este medic/terapeut
bettys007
Domnule doctor multumesc mult pt raspunsul dv, DAR eu v.am intrebat daca pot sa.mi fac spalatura cu apa oxigenata IN URECHE, iar dv ati inteles ca in...nas.Era vorba ca imi tiuie urechea de un an si va intrebam daca.mi CAUZEAZA, daca inrautatesc situatia cu apa oxigenata daca fac acea spalatura, poate daca"curatatul"este mai profund, mai"dezifectant"...poate scap de acel tiuit permanent, care a aparut dintr.o data fara o cauza anume.Iar ceea ce imi recomandati dv sa fac o serie intreaga de investigatii sa vii le trimit, costa enormmmmmmm iar eu cu o pensie f mica nu pot sa.mi permit.Eu doream sa.mi spuneti daca exista o"rezolvare"de ameliorare.Macar atata!O zi buna va doresc!
0
18-11-2010, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. ati vorbit si despre nas acolo.. si eu am inteles ca asta va intereseaza. scuze.
La ureche daca nu e dop.. apa oxigenata NU are cum sa ajute.. tiuitul vine din spatele timpanului.. acolo apa NU ajunge !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.