Am primit o palma peste ureche si mi s-a fisurat timpanul

07-01-2013
danicolac
Nu este medic/terapeut
danicolac
Buna ziua am primit o palma peste ureche si mi s-a fisurat timpanu stang in jur de 2 mm asa mi s-a spus, am facut o timpanoplastie cu pielitza de la ou de gaina proaspat...imediat cum a pus pielitza am auzit perfect...as vrea sa stiu ce trebuie sa fac in continuare sa nu se dezlipeasca sau infecteze.Urmez tratament de picaturi de bixtonim picaturi in nas, azitroz o data pe zi si parasinus de 3 ori pe zi. va multumesc. Si de ce nu trebuie sa beau acidulat...
7 comentarii
0
07-01-2013, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bauturile acidulate schimba PH mucoasei si du ce la inflamatie locala...care piate sa ajunga si iun rinofarige si sa inflameze trompa lui Eustache...care o sa.ti afecteze urechea
Nu sufli deloc nasul...sau usor..fiecare parte a nasului separat...
nu tre sa ajunga apa in ureche
0
07-01-2013, ora 23:33
danicolac
Nu este medic/terapeut
danicolac
va multumesc pentru sfaturi.
0
12-01-2013, ora 11:34
danicolac
Nu este medic/terapeut
danicolac
am facut duminica trecuta o timpanoplastie am luat tratamentul si joi l-am terminat...si as vrea sa stiu cam in cat timp se repara timpanul sa revina la normal ( sa intre apa la el, sa ascult muzica la casti... ) sau o sa am toata viata o sensibilitate si va ttrebui sa ma feresc de unele chestii...VA MULTUMESC
0
12-01-2013, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o vindecare completa poate dura 3 saptamani sau 3 luni depinde cum o ingrijesti.. pe forum gasesti cateva sfaturi utile
dar uneori...se intampla ca tot Nu o sa poti da apa in ea...daca nu vrei complicatii
0
08-04-2013, ora 21:00
michaela1
Nu este medic/terapeut
michaela1
Buna ziua. Am si eu o intrebare in legatura cu o problema ce sa intimplat azi. Din greaseala miam lovit nepotul in virstra de 20 ani cu o mina de pix in ureche. A simtit o durere destul de tare si a singerat nu foarte mult, pe betisoare cind sa curatat. Aude, spune ca nu il doare dar sint ingrijorata ca iar fi fisurat sau perforat timpanu. Va rog sami spuneti cit de grav este daca iar fi fusurat sau perforat timpanu si ce medicina este ptr asta ? sau se poate sal fi zgiriat in ureche undeva sa vina singele de acolo ? Va multumesc !
0
08-04-2013, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e doar pielea conductului atinsa
mergeti maine la orl...
0
09-04-2013, ora 10:07
michaela1
Nu este medic/terapeut
michaela1
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: